09-04-2015

O ΠΑΟΚ 3-1 τον Παναθηναϊκό και ισοφάριση 1-1

Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς που του απέφερε 10 άσσους και μάλιστα «ευθύνονται» και για την ανατροπή που έγινε στο φινάλε του 4ου σετ όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 22-20, νίκησε με 3-1 σετ τον δεύτερο ημιτελικό που έγινε στο PAOK Sports Arena και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους στο γυμναστήριο του Πανελλήνιου την Τρίτη 14/4 και την Πέμπτη 16/4 κι αν δεν υπάρχει ομάδα με τρεις νίκες θα γίνει πέμπτος τελικός πάλι στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ στο 1ο σετ μπήκε εντυπωσιακά και εκμεταλευόμενος το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των «πρασίνων» ξέφυγε με 16-10 ύστερα από σερί 4-0 με επίθεση του Χιμένες, μπλοκ του Γκόμεζ στον Πανταλέων και άσσο του Σαφράνοβιτς. Ο Παναθηναϊκός πήρε δύο πόντους (16-12) αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 8-0 από τα σερβίς του Γκόμεζ έφτασε στο 24-12 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του που βρέθηκαν στο PAOK Sports Arena.

Η αλλαγή περιστροφής του Παναθηναϊκού με τον Χρίστο Μπέλο να ξεκινάει στο σερβίς και η βελτίωση του μπλοκ έβαλε τον Παναθηναϊκό στον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 13-9 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 από επίθεση του Γκόμεζ, μπλοκ του Ρανγκέλ στον Πρωτοψάλτη και άουτ επίθεση του Κουκ ισοφάρισαν 13-13. Στο 15-14 ο Χιμένες χρεώθηκε υπέρβαση που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι, ενώ ο πολύ καλος Πρωτοψάλτης έδωσε λύσεις στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά. Στο 19-18 δύο λάθη από τους γηπεδούχους και μία επίθεση του Μπέλου διαμόρφωσε το 23-19 και αργοτερα το 25-21 για τον Παναθηναϊκό που ισοφάρισε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ με σερί 5-0 ύστερα από διαδοαχικά άουτ των πρασίνων ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 10-5. Ο ΠΑΟΚ κράτησε τη διαφορά, ενώ στο 15-13 χρεώθηκε με κίτρινη ο Ανδρεόπουλος για διαμρτυρία μετά από βιαστικό σφύριγμα του Γεωργουλέα σε άμυνα του Πρωτοψάλτη. Παρότι ο  Κουκ μείωσε σε 19-17 ο Κουρνέτας με απολεσματικό σερβίς έκανε σερί 4-0 για το 23-17 που έκρινε το σετ. Δύο σερί λάθη από πλευράς ΠΑΟΚ έδωσαν τη δυνατότητα στους πράσινους να μειώσουν σε 24-22 αλλά ο Χιμένες έγραψε το τελικό 25-22.

Εντυπωσιακό ήταν το μπάσιμο του Παναθηναϊκού στο 4ο σετ με το σερβίς του Στιβαχτή να γράφει το 5-0. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ έδειξε αποφασισμένος για να πάρει τη νίκη. Σταδιακά μείωσε τη διαφορά, ισοφάρισε πρώτη φορά 13-13 και πέρασε και μπροστά με 18-17. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλεύτηκε λάθος επίθεση του Χιμένες και με φοβερή άμυνα από Πρωτοψάλτη, Μπούρα έγινε το 22-20 (για τον Παναθηναϊκό). Εκεί ήταν η ώρα των Γκόμεζ, Χιμένες. Ο πρώτος με επιθεση μείωσε σε 22-21 και έστειλε τον Κουβανό στα 9μ. που με δύο άσσους έκανε το 23-22. Ο Σαφράνοβιτς «συνέλαβε» με μπλοκ την επίθεση του Πρωτοψαλτη γα το 24-22. Χιμένες και Πρωτοψαλτης έχασαν τα σερβίς και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 25-23 και 3-1 σετ εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-12, 25-12
2ο σετ: 5-8, 14-16, 18-25, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-22
4ο σετ: 4-8, 15-16, 20-21, 25-23

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 0 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-12, 21-25, 25-22, 25-23)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 20 (16/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ 52% υπ - 26% άριστες), Παντακίδης 7 (3/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (21/44 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 32% άριστες) / Γκαράς (λ . - 53% υπ - 42% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Κουκ 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 37% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/32 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ -50% άριστες), Χόι 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (7/10 επ ,2 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ . - 43% υπ - 24% άριστες), Μπούρας (λ), Σαμαντάς, Λουκάς.

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Βασίλης Κουρνέτας είπε: «Έγινε ένα ωραίο παιχνίδι και εμείς ακόμα σε σημεία που δεν παίξαμε καλό βόλεϊ, δείξαμε αποφασιστικότητα. Ήταν σημαντικό για εμάς που επιστρέψαμε στις νίκες στη σειρά μετά από δύο δύσκολα παιχνίδια. Δείξαμε αποφασιστικότητα γιατί ξέραμε ότι αυτός είναι ο τρόπος για να επανέλθουμε. Ξέρουμε από τώρα ότι δύο παιχνίδια στην Αθήνα δεν θα είναι εύκολα. Δεν υπάρχουν φαβορί σε αυτούς τους αγώνες. Ο Παναθηναϊκός έχει μεγάλη ιστορία σαν ομάδα και παίκτες που έχουν τελικούς στις «πλάτες» τους και εμπειρία αλλά και η δική μας ομάδα έχει δείξει φέτος χαρακτήρα και τρομερή αποφασιστικότητα στα κρίσιμα παιχνίδια. Θέλει πολύ υπομονή, σωστή διαχείριση γιατί ο δρόμος είναι μακρύς».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Καταθέσαμε την ψυχή μας. Τα είχαμε όλα ανάποδα αλλά και προχτές και σήμερα δεν ξέρω τι είδατε εσείς, αλλά δεν είχαμε ούτε μια φάση. Εμείς είμαστε εδώ βγάζουμε την ψυχή μας και κάνουμε το καλύτερο. Ο Παναθηναϊκός θα κάνει αυτά που πρέπει να κάνει. Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ δυνατός και θα τα πούμε»!

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε: «Ο απολογισμος μας είναι θετικός από τους τρεις αγώνες που δώσαμε με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Αυτό μας ικανοποιεί και μας γεμίζει. Το παιχνίδι του ΠΑΟΚ μας ταιριάζει και γίνονται ωραίοι αγώνες. Θα μπορούσαμε να κάνουμε και να ισοφαρίσουμε σε 2-2 σετ εάν ο Χιμένες δεν σημείωνε δύο άσσου στις γραμμές. Ο ΠΑΟΚ ήταν βελτιωμένος και λίγο τυχερός στο φινάλε. Πάμε για δύο αγώνες στην έδρα μας με στόχο να παίξουμε το ίδιο καλά. Δεν ήταν καλά αυτό που έγιναν στο φινάλε. Οι αθλητές των δύο ομάδων έδωσαν στο γήπεδο τον καλύτερο εαυτό τους και πρόσφεραν ωραίο θέαμα και χρειάζονται σεβασμό απ΄όλους».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ
Ημιτελικοί – Θέσεις 1-4
ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός
(Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες)
1ος αγώνας: Μεγάλη Τρίτη 7 Απριλίου 2015
Πυλαία «PAOK Sports Arena»19.30 (Novasports-3): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3 (23-25, 25-18, 23-25, 25-23, 16-18) νίκες: 0-1
2ος αγώνας: Μεγάλη Πέμπτη 9 Απριλίου 2015
PAOK Sports Arena 19.30 (Novasports-7): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-1 (25-12, 21-25, 25-22, 25-23) νίκες: 1-1
3ος αγώνας: Τρίτη 14 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο Πανελληνίου, Κυψέλη, 19.30 (Novasports): Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
4ος αγώνας: Πέμπτη 16 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί)
Γυμναστήριο Πανελληνίου, Κυψέλη, 19.00 (Novasports): Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
5ος αγώνας: Δευτέρα 20 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί)
PAOK Sports Arena 19.00 (Novasports): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
1ος αγώνας: Μεγάλη Πέμπτη 9 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 17.00 (Novasports-3): Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου 2-3 (25-23, 25-27, 25-19, 23-25, 11-15) νίκες: 0-1
2ος αγώνας: Τρίτη 14 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 17.00 (Novasports): Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου
3ος αγώνας: Παρασκευή 17 Απριλίου 2015
Γυμναστήριο «Δ.Βικέλας», Σύρου 19.00 (Novasports): Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός
4ος αγώνας: Κυριακή 19 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί)
Γυμναστήριο «Δ.Βικέλας», Σύρου 17.00 (Novasports): Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός
5ος αγώνας: Τετάρτη 22 Απριλίου 2015 (αν χρειαστεί)

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Π.Α.Ο.Κ. O ΠΑΟΚ 3-1 τον Παναθηναϊκό και ισοφάριση 1-1