31-10-2015

Oι νταμπλούχοι 3-1 τον ΠΑΟ στην άδεια Κυψέλη

Με τους Κουβανούς Ρολάντο Τσεπέντα και Χαβιέ Χιμένες να σημειώνουν από 20 πόντους και τον Γιάννη Παντακίδη (12π. - 6 μπλοκ) να πετυχαίνει τα καθοριστικά μπλοκ στην ανατροπή του 4ου σετ ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στο γυμναστήριο του Πανελληνίου που ήταν άδειο από φιλάθλους λόγω της τιμωρίας της αθηναϊκής ομάδας.
Και οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους στην πρεμιέρα και έδειξαν πως έχουν ακόμα μεγάλα περιθώρια βελτίωσης. Ο αγώνας είχε ωραίο θέαμα και ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρια να οδηγήσει την αναμέτρηση στο 5ο σετ καθώς στο 4ο σετ προηγήθηκε 6-1 αλλά δεν το εκμεταλεύτηκε. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Πεντρόσα με 29 πόντους αλλά έγιναν και εύκολα λάθη σε υποδοχή και ανάπτυξη.

Μετά το αρχικό προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 9-6 στο 1ο σετ οι νταμπλούχοι με ισχυρό σερβίς και αποτελεσματική επιθεση πήρε τον έλεγχο, προσπέρασε στο σκορ με 16-13 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 1-0 σετ.

Με όπλο το μπλοκ ο Παναθηναϊκός πρωταγωνίστησε στο 2ο σετ. Παρότι ο ΠΑΟΚ έκανε το 21-20 με τον άσσο του Εφραιμίδη, το μπλοκ
του Πανταλέων στον Τσεπέντα έκανε το 22-21. Με φιλέ από τους πρασινους εγινε το 22-22, αλλά με δύο πόντους από τον Γουίνστον και μία επίθεση του Τσεπεντα στο φιλέ έγινε το 25-22 και το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε την υπεροχή του στην επίθεση και ξέφυγε από την αρχη με 10-6. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 13-11 αλλά και πάλι ο δικέφαλος άνοιξε τη διαφορά με 20-16. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 22-20 αλλά ο άσσος του Χιμένες έκανε το 24-21 και έκρινε το σετ που τελείωσε με 25-22 για τον δικέφαλο.

Στο 4ο σετ το 6-1 για τον Παναθηναϊκό έγινε 11-11. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 20-18, ο Μαρούλης με άσσο μείωσε 20-19 και με μπλοκ του Κανέλλου έγινε το 22-22, ενώ με τον Φερέιρα οι πράσινοι έφθασαν έφτασαν σε σετ μπολ 24-23. Ο ΠΑΟΚ άντεξε την πίεση και ισοφάρισε με πρώτο χρονο του Παντακίδη και πήρε το σετ και τον αγώνα με δύο πόντους του Τσεπέντα (επίθεση και μπλοκ).

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης.

1ο σετ: 8-5, 13-16, 17-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 25-22
3ο σετ: 4-8, 13-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-4, 14-16, 19-21, 25-27

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-22, 22-25, 25-27) σε 112΄

*Οι πόντοι του Παναθηναικού προήθαν: 4 άσσοι, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 7 μπλοκ, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 6(2/3επ., 2άσσοι, 2 μπλοκ),  Γκιμαράες Ούγκο  14 (13/22επ. 66%υπ, 37%αρ.υπ, 1 μπλοκ), Πεντρόσα Φερέιρα 29 (26/34επ.3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 5 (5/16, 65%υπ, 48%αρ.υπ), Κανέλλος 7 (4/12επ. , 1 άσος, 2 μπλοκ), Πανταλέων 6 (4/7επ. 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ-70%υπ, 50% αρ.υπ),  Μπέλλος 1(1/1επ), Ρούσσης, Μπούρας.

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένεζ 20π. (17/30επ. 3άσοι, 44% υπ., 26% υπ.αρ), Παντακίδης 12 (5/8 επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Κουρνέτας, Τσεπέντα 20 (18/33, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 8 (7/8, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 4 (4/10, 83% υπ, 58%αρ.υπ) / Γκαράς (λ-63% υπ-25% αρ.υπ.), Εφραιμίδης 1 (1 άσσος), Καρασαββίδης (67%υπ, 67%αρ.υπ), Ντίνας.

* Ο ΠΑΟΚ θα αναχωρήσει την Τρίτη 3/11 για τη Γαλλία καθώς για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τουρ.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Έγινε κλειστό παιχνίδι με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, όμως, εμείς κάναμε τα περισσότερα. Είχαμε και καλά διαστήματα και ευκαιριες που δεν εκμεταλευτήκαμε. Όταν παίζεις με ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ το παραμικρό λάθος κοστίζει ακριβά. Δε μπορούσαμε να οργανωθουμε από την υποδοχή ώστε να βγάλουμε καλές επιθέσεις. Χρειάζομαστε πολύ βελτίωση για να φτάσουμε σε επίπεδο να κερδίσουμε αντιπάλους με τη δυναμική του ΠΑΟΚ. Σίγουρα η απουσία του κόσμου έπαιξε ρολο στο ρυθμο του αγώνα μας».

Ο Νίκι Ζελιάσκοφ πανηγύρισε μαζί με τους παικτες του αλλά και τους συνεργάτες του την πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στο νέο πρωτάθλημα αλλά και την πρώτη του νικη ως προπονητής στην Volley League «Πάμε Στοίχημα»: «Πάντα οι πρεμιέρες είναι περίεργες. Αυτό που μετράει είναι το τελικό αποτέλεσμα. Εμείς κατά διαστήματα παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ και κατά διαστήματα κάναμε λάθη. Ενώ παίρναμε διαφορά επιτρέψαμε στον Παναθηναϊκό να μπει στο παιχνίδι και αυτό είναι ένα κομμάτι πάνω στο οποίο θα δουλέψουμε.  Στα κρίσιμα σημεία όμως ήμασταν συγκεντρωμένοι. Μπράβο στα παιδιά που είχαν τη νοοτροπία του νικητή. Ο Παναθηναϊκός είναι ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος». Αναφορικά για τη συνέχεια ο Βούλγαρος τεχνικός επισήμανε: «Δουλεύουμε πολύ στην προπόνηση και αυτό που μπορώ να σας πω επειδή είναι αρχή ακόμα είναι ότι πολλά περιθώρια βελτίωσης. Χρειάζεται χρόνος γιατί η ομάδα δεν έχει πολύ καιρό μαζί . Ο Πέτρογλου θα μας βοηθήσει πολύ στη συνέχεια».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Oι νταμπλούχοι 3-1 τον ΠΑΟ στην άδεια Κυψέλη