14-11-2015

Η Κηφισιά κράτησε απόρθητο το Ζηρίνειο, 3-1 την Παναχαϊκή

To κακό ξεκίνημα και η απώλεια του 1ου σετ από τη μαχητική Παναχαϊκή δεν πτόησε την Κηφισιά να κάνει την ανατροπή και με «χρυσή» αλλαγή τον Ρουμελιωτάκη στη θέση του Κόβαλτσουκ να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ ύστερα από ωραίο και αμφίρροπο ματς που έγινε στο Ζηρίνειο.
Είναι η δεύτερη και μάλιστα συνεχόμενη εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη και μάλιστα χωρίς βαθμολογικές απώλειες.

Η Παναχαϊκή το πάλεψε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρεικ αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 4ο σετ κάλυψε διαφορά -4 αλλά η Κηφισιά επικράτησε 30-28.

Χωρίς τον τραυματία Νίκο Παπαγγελόπουλο (το κενό του κάλυψε ο Μενέλαος Φραγκιαδάκης) η Κηφισιά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο ξεκίνημα του αγώνα. Όμως η είσοδος του Γιάννη Ρουμελιωτάκη αντί Κόβαλτσουκ στο δεύτερο σετ της επέτρεψε να βγει από τη δύσκολη θέση και να πάρει το πολύτιμο τρίποντο.

Προβάδισμα με Σαρικεΐσογλου, Ντονά

H γηπεδούχος με πόντους του Φραγκιαδάκη πήρε ισχνό προβάδισμα (4-2, 5-3) αλλά στη συνέχεια είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και στο σερβίς και βρέθηκε γρήγορα να κυνηγάει το σκορ. Η Παναχαϊκή με τρομερό τον Τακουρίδη στο μπλοκ ξέφυγε 11-15 αναγκάζοντας τον Αρσενιάδη να πάρει τάιμ- άουτ. Η Κηφισιά ισοφάρισε 16-16 αλλά ένα λάθος σερβίς του Γιοβάνοβιτς και ένας άσος του Ντονά ξανάβαλαν την Παναχαϊκή στη θέση του οδηγού. Όταν πήγε στο σερβίς ο Σαρικεϊσόγλου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 και πήραν το σετ 19-25.

Ισοφάριση με Ρουμελιωτάκη

Η φιλοξενούμενη μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 3-0 αναγκάζοντας τον Αρσενιάδη να πάρει εσπευσμένα τάιμ- άουτ. Για να βελτιώσει την υποδοχή ο Έλληνας τεχνικός έβαλε τον Ρουμελιωτάκη αντί του Κόβαλτσουκ. Η Κηφισιά ροκάνισε γρήγορα τη διαφορά και με έναν άσο του Μπίσετ πέρασε μπροστά 7-6. Με τον Μπίσετ στο σερβίς ξέφυγε 9-6 και ο Λυκούδης ζήτησε τάιμ-άουτ. Παρά τα χαμένα σερβίς η γηπεδούχος με Μπίσετ, Ρουμελιωτάκη έχτισε διαφορά 17-12. Η Παναχαϊκή τη μάζεψε με άσο του Βλαχοστάθη (17-15) και ο Αρσενιάδης ζήτησε τάιμ-άουτ. Στην επιστροφή η Κηφισιά έκανε ένα 3-0 κι έφτασε στο 20-15. Με τον Ρουμελιωτάκη στο σερβίς έτρεξε ένα 4-0 και ισοφάρισε τα σετ με 25-16.

Προβάδισμα 2-1

Η Κηφισιά κράτησε το μομέντουμ του αγώνα στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Εκμεταλλευόμενη και τα λάθη της αντιπάλου της προηγήθηκε 6-3 και 8-4. Δυο απανωτά  μπλοκ του Χριστοφιδέλη σε Ρουμελιώτη εκτόξευσαν τη διαφορά (13-8). Με δυο επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς η γηπεδούχος έφτασε στο 16-11. Η Παναχαϊκή έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς, μείωσε 24-21 από 24-17 αλλά το σερί της σταμάτησε στο χαμένο σερβίς του Βασιλάκου (25-21).

Oκτώ ματς πόιντ

Στο 4ο σετ ο Γιοβάνοβιτς πήρε το όπλο του και οδήγησε την Κηφισιά στο 8-5. Με τα σερβίς Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή κατάφερε να μειώσει σε 12-11 αλλά στη συνέχεια ένα μονό μπλοκ του Χριστοφιδέλη 15-12. Η Παναχαϊκή με Ρουμελιώτη μείωσε σε 22-21 και ισοφάρισε 24-24 με μπλοκ του Τακουρίδη. Το σετ πήγε πόντο-πόντο στη συνέχεια ώσπου ο Γιοβάνοβιτς αξιοποίησε το 8ο ματς-πόιντ γράφοντας το 30-28.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-16, 25-21, 30-28) σε 105΄

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (3 άσσοι), Χριστοφιδέλης 12 (7/15, 5 μπλοκ, 53% υπ.), Μπίσετ 12 (9/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κόβαλτσουκ 1 (1/6, 75% υπ.), Φραγκιαδάκης 6 (5/7, 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 25 (24/40, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 63% υπ., 46% άριστες), Κόντος, Ρουμελιωτάκης 11 (9/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 46% υπ.).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2013 (Λυκούδης): Ντονάς 4 (2/4, 1 μπλοκ, Λιβαθηνός 2 (1/3, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (9/14, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης 15 (12/36, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 9 (9/17, 60% υπ.), Βλαχοστάθης 10 (8/11, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ. - 68% υπ., 45% άριστες), Χριστιάς, Βασιλάκος 9 (7/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυραγάννης, Κωστόπουλος.

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε:  «Δεν μπήκαμε καθόλου καλά στο ματς. Κάναμε ένα κακό πρώτο σετ όπου η Παναχαϊκή παρουσιάστηκε πολύ δυνατή. Χρειάστηκε να δείξουμε μεγάλη προσοχή στη συνέχεια για να γυρίσουμε το ματς γιατί το παραμικρό λάθος μπορεί να στοιχίσει. Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα στο παιχνίδι μας. Είμαι προβληματισμένος από τους τραυματισμούς που έχουμε. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάθει ζημιά σήμερα. Τέλος καλό όμως. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς που είναι πολύ σημαντικοί για τη συνέχεια.. Ο Ρουμελιωτάκης μπήκε και βοήθησε με την απόδοσή του την ομάδα να ανακάμψει.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Υποπέσαμε σε πολλά λάθη. Μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο από το ματς. Η Κηφισιά είναι πολύ καλή ομάδα και στην έδρα της ισχυρότατη. Παρόλα αυτά πολλά κρίθηκαν από την δική μας απόδοση. Έπρεπε να κάνουμε τη διαφορά στο δεύτερο σετ όταν είχαμε την ψυχολογία από το κερδισμένο πρώτο σετ. Και πάλι είχαμε την ευκαιρία μας στο τέταρτο σετ για να στείλουμε το ματς στο τάι-μπρέικ».

*Πριν τον αγώνα τιμήθηκε ο πασαδόρος του ΑΟΠ Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης ως MVP της 3ης αγωνιστικής, ενώ τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων των τρομοκρατικών επιθέσεων στο Παρίσι.