05-12-2015

Ασταμάτητη η Κηφισιά, νίκησε 3-0 και τον Εθνικό

Oύτε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν κατάφερε να βάλει φρένο στην εντυπωσιακή και επιτυχημένη πορεία του ΑΟΠ Κηφισιάς στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη νίκησε με 3-0 σετ στο Ζηρίνειο και σημείωσε την έκτη νίκη σε σε επτά αγώνες ανεβαίνοντας στους 18 βαθμούς. Αντίθετα ο Εθνικός γνώρισε την τέταρτη ήττα του και έμεινε καθηλωμένος στους 9 βαθμούς.
Κορυφαίοι για άλλη μία φορά οι Ρουμελιωτάκης, Γιοβάνοβιτς, ο Χριστοφιδέλης κράτησε την ποιότητα στην υποδοχή, ενώ ο Παπαγγελόπουλος επέστρεψε και πάλι δυναμικά.

Από τον Εθνικό ξεχώρισε ο Σούλιαγκιτς ο οποίος έδωσε και το προβάδισμα με 8-7 στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Κηφισιά πέρασε μπροστά 13-11 με δυο άσους του Γιοβάνοβιτς, αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 13-13 και το ματς πήγε πόντο-πόντο έως το 16-15. Με δυο επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά ξέφυγε 18-16 και πήρε διαφορά με μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Σούλιαγκιτς (21-18). Μετά έτρεξε ένα σερί 4-0 και έκλεισε το σετ 25-18 με μπλοκ του Μπίσετ στον Κιόσση.

Η Κηφισιά μπήκε πιο δυναμικά στο 2ο σετ. Μετά το σερβίς του Χριστοφιδέλη που έκαναν το 8-5, ήρθε ο Μπίσετ να ανεβάσει το σκορ στο 10-5.  Οι Ρουμελιωτάκης, Παπαγγελόπουλος συνέχισαν να πληγώνουν τον Εθνικό από το σερβίς (16-9). Με τον Κασαμπαλή στο σερβίς ο Εθνικός έκανε ένα 4-0 και ο Αρσενιάδης πήρε τάιμ- άουτ. Η Κηφισιά παρά την χαλάρωση των παικτών της έκλεισε το σετ 25-20

Με τον Σούλιαγκιτς να κάνει λάθη στην αρχή η Κηφισιά ξέφυγε γρήγορα στο σκορ 8-4. Χάρις στα σερβίς του Κασαμπαλή ο Εθνικός έκανε ένα 3-0 και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Γρήγορα όμως η Κηφισιά επανέκτησε διαφορά (12-8) και με τον Γιοβάνοβιτς στο σερβίς την εκτίναξε στο 16-9.Στο 18-11 ο Μουστακίδης άλλαξε πασαδόρο βάζοντας τον Βλαχόπουλο. Ο Εθνικός πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους μειώνοντας σε 21-17 και ο Αρσενιάδης ζήτησε τάιμ άουτ, που έπιασε αμέσως τόπο (25-18).

Διαιτητές: Βουδούρης - Μουλά

1ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-18
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-20
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-18

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-18)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ 38% άριστες), Μπίσετ 6 (2/3 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/7 επ, 3 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 14 (12/15 επ, 2 άσσοι, 53% υπ - 37% άριστες), Γιοβάνοβιτς 17 (13/18 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 75% υπ 50% άριστες), Κοντος, Γαβριήλ

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 5 (5/14 επ, 52% υπ -26% άριστες), Σούλιαγιτς 23 (20/28 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 5 (5/7 επ), Κασαμπαλής 4 (1/1 επ, 3 άσσοι), Κιόσης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Ίλιτς 4 (3/6 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ, 54% υπ -13% άριστες), Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής της Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Διαχειριστήκαμε καλά την μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ και παρουσιαστήκαμε πολύ σοβαροί στο σημερινό ματς. Κάναμε αυτά που έπρεπε για να πάρουμε το τρίποντο. Κάθε νίκη είναι πολύτιμη γιατί η διαδρομή στο πρωτάθλημα είναι μακριά και δύσκολη. Όποιος αντέξει. Κάθε νίκη μας δίνει ενέργεια για να συνεχίσουμε. Αυτό που με ικανοποίησε ιδιαίτερα σήμερα ήταν η σοβαρότητα και η πειθαρχία στο παιχνίδι μας. Αυτή την εποχή η ομάδα τρέχει. Τώρα μας περιμένει ένα ακόμη κρίσιμο ματς, με τον Φοίνικα».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Θανάσης Μουστακίδης δήλωσε: «Ήταν δύσκολο ματς κι έγινε ακόμη δυσκολότερό με τη σύνθεση ανάγκης που κατεβήκαμε. Ο Ίλιτς έπαιξε για πρώτη φορά ακραίος λόγω της απουσίας του Ανέστη Δαλακούρα ο οποίος ταλαιπωρείται εδώ και μια εβδομάδα με τη μέση του. Ελπίζω γρήγορα να είμαστε έτοιμοι γιατί  μας περιμένει δύσκολο ματς (με Παμβοχαϊκό). Δεν νομίζω ότι έπαιξε ρόλο η κόπωση από τον ευρωπαϊκό αγώνα.  Σήμερα είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον Σούλιαγκιτς. Η Κηφισιά είναι μια πολύ καλή ομάδα, που παίζει ωραίο βόλεϊ. Εύχομαι καλή συνέχεια».