20-12-2015

Ο Παναθηναϊκός 3-2 τον ενισχυμένο Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη

(1 Vote)

Ο Παναθηναϊκός μετά από συναρπαστικό αγώνα 2,5 ωρών νίκησε τον ενισχυμένο Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Όπως και στον αγώνα με τον Φοίνικα στη Κυψέλη οι πράσινοι προηγήθηκαν 2-0 σετ και χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να πάρουν τη νίκη.

Με 2-0 είχαν προηγηθεί και στην Ορεστιάδα αλλά τότε είχαν ηττηθεί, όμως, ο τεχνικός του τριφυλλιού Δημήτρης Ανδρεόπουλος έσπευσε να τονίσει πως οι προηγούμενοι αγώνες δεν έχουν σχέση μεταξύ τους διότι σήμερα ο Εθνικός παρουσιάστηκε ενισχυμένος με τους Μιγιαήλοβιτς, Φόγιερ και έγινε ένα δυνατός και σκληρός αγώνας. Αυτό ήταν το τέταρτο τάι μπρέικ και το τρίτο που κερδίζει ο Παναθηναϊκός ο οποίος παράλληλα πανηγύρισε την 6η νίκη του σε 10 αγώνες που τον φέρνει σε απόσταση βολής από τον Παμβοχαϊκό στην 5η θέση και 4 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ που είναι στην 4η θέση.

Ο Εθνικός παρότι έχανε 2-0 σετ τελικά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό αλλά έμεινε με την πίκρα της ήττας καθώς είχε τρία ματς μπολ (14-13, 15-14, 16-15). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Ούγκο (16-16), ενώ ο σωτήρας του αποδείχτηκε ο Μάκης Κανέλλος που κατέβασε δύο συνεχόμενα μπλοκ. Αρχικά με παρτενέρ τον Μαρούλη πάνω στον Μιγιαήλοβιτς και στη συνέχεια μαζί με τον Ούγκο πάνω στον Σούλιαγκιτς για το 18-16.

Όπως συνηθίζει στους περισσότερους αγώνες, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και είχε τον έλεγχο με 2-3 πόντους σε όλο το 1ο σετ χάρις το σερβίς αλλά και τις αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις. Στο 2ο σετ οι πράσινοι πήραν από την αρχή μεγάλο προβάδισμα με 11-6 κι εκεί ο Σάκης Μουστακίδης επιστράτευσε τον Μιγιαήλοβιτς. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 16-9 αλλά ο Εθνικός κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να πλησιάσει στον πόντο 24-23 και τελικά ο Σιμεούνοφ λύτρωσε την ομάδα του για το 25-23.

Στο 3ο σετ ο Μιγιαήλοβιτς ξεκίνησε βασικός και ο Βλαχόπουλος στη θέση του Κασαμαπαλή. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πάλι με +5 (16-11) αλλά ο Εθνικός με το φλοτ σέρβις και με τον εκπληκτικό Τουράνιανιν ξεκίνησε την αντεπίθεση για την ισοφάριση. Η κατάκτηση του 3ου σετ με τους εκπληκτικούς Φόγιερ, Σούλιαγκιτς έβαλε τον Εθνικό στον αγώνα και πήρε το σετ με 25-22.

Άγρια ομορφιά είχε και το 4ο σετ με τον Παναθηναϊκός να ξεφεύγει πάλι 16-14, αλλά ο Εθνικός με εντυπωσιακό σερί 6-0 κατάφερε να γυρίσει το σετ και να οδηγήσει το ντέρμπι στο τάι μπρεικ.

Στο 5ο σετ ο Εθνικός είχε συνέχεια προβάδισμα, έχασε τρία ματς μπολ αλλά ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ του Κανέλλου πήρε τη μπουκιά από το στόμα των ακριτών.

5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-11, 16-18

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους 67 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 16-18) σε 132΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/3 επ, 38% υπ 19% άριστες), Φόγερ 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 62% υπ -43% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (18/46 επ, 3 άσσοι), Τουράνιανιν 15 (0/13 επ, 6 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κιόσης 7 (3/7 επ, 4 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 78% υπ - 67% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 13 (13/20 επ, 77% υπ - 38% άριστες), Βλαχόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Ούγκο 30 (21/35 επ, 4 άσσοι, 5 μπλοκ, 65% υπ -40% άριστες), Φερέιρα 21 (18/41 επ, 3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 16 (12/24 επ, 4 μπλοκ, 55% υπ - 23% άριστες), Κανέλλος 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Παναταλέον 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% - υπ 43% άριστες), Ρούσσης, Μπέλος 2 (2/2 επ), Σαμαντάς.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Είχαμε ευκαιρία να τελειώσουμε τον αγώνα αλλά κάναμε λάθη. Παρόλο που ξεκινήσαμε άσχημα, όπως και με την Παναχαϊκή, καταφέραμε να γυρίσουμε τον αγώνα. Τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα από εδώ και πέρα. Πρέπει να έχουμε υπομονή. Είμαι ευχαριστημένος και από τον Φόγιερ και από τον Μιγιαήλοβιτς και απ΄όλους τους παίκτες μου. Τους δίνω συγχαρητήρια για την προσπάθεια, συγχαρητήρια και στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη αλλά και για τη μαχητικότητα που δείχνει η ομάδα μου. Παλεύει κάθε αγώνα Με το τελείωμα του Α΄ γύρου είμαστε κοντά στον αρχικό στόχο που είχαμε θέσει. Καταθέτουμε την ψυχή μας σε κάθε ματς. Έχουμε βγάλει δύσκολο πρόγραμμα. Περιμένω βελτίωση και έναν καλύτερο Β΄ γύρο. Μην ξεχνάμε πως παίζαμε σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες και ο Εθνικός παρουσιάστηκε ενισχυμένος. Δεν έχει σχέση αυτό το ματ με τον αγώνα που δώσαμε στην Ορεστιάδα. Σήμερα και οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατά και είχαν μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοση τους».

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε: «Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι παραπάνω αλλά μην ξεχνάμε πως ο Εθνικός ήταν άλλη ομάδα σήμερα σε σχέση με την ομάδα που γνωρίζαμε. Ενισχύθηκε με δύο πολύ καλούς ξένους. Είμαστε χαρούμενοι που κάνουμε μία ακόμα νίκη και θα είμαστε πιο χαρούμενοι αν κάνουμε μία ακόμα νίκη την Τετάρτη στο φινάλε του Α΄γύρου».

*Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Χρήστου Παπαθανασίου που έφυγε πρόωρα από τη ζωή το Σάββατο 19/12 σε ηλικία 45 ετών.