13-02-2016

Σούπερ Ηρακλής, 3-0 τον Παναθηναϊκό

Την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ηρακλής και μάλιστα επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ στη Μίκρα κάνοντας ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Πρόκειται για το πρώτο τρίποντο του «γηραιού» στην έδρα του και τη 2η συνεχόμενη νίκη μετά το 3-1 στο Βραχάτι που κυριολεκτικά τον «απογειώνει» βαθμολογικά. Η μάχη για τις θέσεις 9-11 φουντώνει για τα καλά καθώς ο Ηρακλής έπιασε τον Άρη στους 15 βαθμούς με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού για την επόμενη αγωνιστική σε 10 ημέρες. Στον Α΄γύρο ο Άρης είχε νικήσει 3-2 σετ. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα του έχει μαθηματικές ελπίδες για την 4η θέση.

Σημειώνοντας συνολικά 10 άσσους και τους Πίτζα, Παλέντζα και Μαυροβουνιώτη και πάλι σε καλή μέρα ο Ηρακλής πήρε και τα τρία σετ απέναντι στους «πράσινους» που είχαν προβλήματα στην υποδοχή και την επίθεση τους να μην ξεπερνάει το 47%.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο 1ο σετ με προβάδισμα 5-0 από τα μπλοκ Γάτση και Μαυροβουνιώτη. Στο 20-15 οι φιλοξενούμ,ενοι πραγματοποίησαν σερί 4-0 με τους Κανέλλο, Μαρούλη, Ούγκο και το σκορ έγινε 20-19. Οι ομάδες μέχρι το τελικό 28-26 πήγαιναν χέρι χέρι και οι Στίγγας, Πέντσεφ διαμόρφωσαν το 28-26.

Αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Τριπλό μπλοκ από τον Ηρακλή (Μαυροβουνιώτης, Στίγγας, Παλέντζας) και πόντος από τον Μαυροβουνιώτη έφεραν τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ με 12-10. Ο Ούγκο μείωσε σε 12-11 αλλά λάθη του Παναθηναϊκού ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (16-13) και 19-16. Δυο μπλοκ άουτ του Παναθηναϊκού και το χαμένο σερβις του Σούρδι έφεραν το 25-22 και το 2-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο προβάδισμα στο 3ο σετ με 22-15. Με δύο άσους του Πιπέργια που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι έγινε το 20-23  (είχαν προηγηθεί λαθη του ΠΑΟ που μείωσαν τη διαφορά) και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν πλέον στο σκορ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε πρώτη φορά στο 26-25 αλλά ισοφάρισε ο Πεντρόσα. Ο Μαυροβουνιώτης που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση έκανε το 27-26. Ο Πίτζα έκανε το 28-27 και τον Πεντρόσα να απαντά 28-28. Στο 30-30 ο Τσολάκος με επίθεση και η άουτ επίθεση του Ούγκο έκριναν τη μεγάλη νίκη του Ηρακλή.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-19, 28-26
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-22
3ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 32-30

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 10 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 32 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-22, 32-30) σε 90΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 14 (9/15 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 72% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 16 (13/27 επ, 3 άσσοι), Στίγγας 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Πίτζα 13 (12/25 επ, 1 άσσος, 81% υπ - 56% άριστες), Γάτσης 2 (2/6 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 75% υπ - 60% άριστες), Πιπέργας 3 (3 άσσοι), Τσολάκος 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (12/22 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 82% υπ - 50% άριστες), Φερρέιρα 19 (13/29 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Σούρδι 1 (1 μπλοκ, 33% υπ - 22% άριστες / Πολυχρονιάδης (λ, 75% υπ - 38% άριστες), Ρέζκ, Παπαδόπουλος 2 (2/3 επ, 30% υπ - 20% άριστες).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Μεγάλη νίκη μας ανεβάζει βαθμολογικά, έχω ήδη πει ότι κάθε ματς από εδώ και στο εξής θα είναι ένα μικρός τελικός για εμάς. Αυτό που διακατέχει τώρα την ομάδα είναι η ηρεμία και μ’ αυτό βαδίζουμε ελπίζω να συνεχίζουμε έτσι, είμαστε σε καλό δρόμο. Είμαι ευχαριστημένος σήμερα και στο τρίτο σετ από τις αλλαγές που γίνονται – όπως είχα πει έκανα αλλαγές στο Κύπελλο και δε φαινόταν είχε μια σταθερότητα η ομάδα- το  ίδιο έγινε και σήμερα, κάποια παιδιά έδωσαν φρεσκάδα στην ομάδα. Ο Μαυροβουνιώτης πάει καλά και έχει κερδίσει μια θέση, μπαίνει ο Τσολάκος στη θέση του Παλέντζα. Ο Πιπέργιας στη θέση του Τσόνο, δίνουν φρεσκάδα, με καλό σερβις και τελειώματα και γυρνάμε ένα παιχνίδι που ίσως φαινομενικά ήταν χαμένο. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το σημερινό παιχνίδι . Βαθμολογικό τρίποντο μεγάλης σημασίας. Να μείνει ήρεμη η ομάδα για να καταφέρουμε το στόχο μας».

Ο κεντρικός του Ηρακλή Τάσος Γάτσης είπε: «Πετύχαμε μεγάλη νίκη και καθαρή έναντι του Παναθηναϊκού. Τα δώσαμε όλα γιατί χρειαζόμασταν οπωσδήποτε τους βαθμούς και έγινα όλα έτσι όπως τα θέλαμε. Παίξαμε σοβαρά, γυρίσαμε δύο σετ. Μπράβο στα παιδιά. Μέτρησε η καλή δουλειά που γίνεται, το πάθος και η αγωνιστικότητα που δείξαμε και θέλω να το δείχνουμε σε κάθε αγώνα που μένει ακόμα.  Η νίκη αυτή βοηθάει βαθμολογικά και ψυχολογικά την ομάδα γιατί χρειαζόμασταν βαθμούς, υα λάθη που κάναμε παλιά, έχουμε αρχίσει και τα διορθώνουμε. Για τη συνέχεια  ακολουθεί δύσκολη αποστολή για μας (Λιγκ Καπ, Κύπελλο0 αλλά θα κάνουμε ‘ότι καλύτερο για να κερδίσουμε».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Νομίζω ότι η υποδοχή μας ήταν τραγική και δεν μας έδωσε το δικαίωμα να διεκδικήσουμε τη νίκη. Αυτό έγινε στα δύο πρώτα σετ , στο τρίτο σετ που διορθώθηκε δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει η επίθεσή μας. Αρα μοιραία ήρθε η ήττα. Η τετράδα ήταν δύσκολη και νομίζω  μετά τη σημερινή ήττα έγινε δύσκολη ως απίθανη.  Εμείς όμως σε κάθε παιχνίδι θα διεκδικούμε το καλύτερο». Για το παιχνίδι κυπέλλου με Ηρακλή: «Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό, κύπελλο άλλη διοργάνωση θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα για τη  νίκη».

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Θάνος Μαρούλης δήλωσε: «Πολλοί ίσως πίστευαν  ότι θα είμαστε αδιάφοροι αλλά δεν ήμασταν. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Χάσαμε μόνοι μας, δεν κέρδισε ο Ηρακλής, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τα παιδιά και την προσπάθεια που κάνει ο Ηρακλής και μακάρι να σωθεί η ομάδα, που είναι ένας ιστορικός σύλλογος. Μιλάω καθαρά για την ομάδα μου. Χάσαμε μόνοι μας, 3-0 σετ όλα στην κόντρα, με προβάδισμα δικό μας εκτός από το κακό ξεκίνημα του πρώτου σετ και πάλι το μαζέψαμε. Δεν έχω μιλήσει ποτέ διαιτητές και δε θα μιλήσω απλά κάποια διαιτητικά λάθη που έγιναν δεν θα γινόντουσαν αν η ομάδα μου δεν ήταν ασόβαρη και χαλαρή και όταν ήρθε η ώρα να παίξουμε να βγαίνει ο εκνευρισμός .όταν κάνουμε τα δύσκολα καλά και τα απλά λάθος αυτό φέρνει ανασφάλεια και εκνευρισμό είναι ένα κομμάτι που φταίει. Μας στοίχισαν τα λάθη, όταν δεν κάναμε και παίζαμε στο φιλέ ήμασταν καλοί . Μετά από αυτή την ήττα μαθηματικά υπάρχει η τετράδα αλλά με αυτές τις εμφανίσεις κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 Σούπερ Ηρακλής, 3-0 τον Παναθηναϊκό