13-03-2016

Ο Παναθηναϊκός 3-1 τον Παμβοχαϊκό για την 5η θέση

Mε σερβίς «φωτιά» - ειδικά στο 1ο σετ όπου σημείωσε τους 7 από τους 9 άσσους που πήρε στον αγώνα - ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Οι «πράσινοι» είχαν σε μεγάλα κέφια τους δύο βραζιλιάνους Ούγκο Λεόν και Φερέιρα και πήραν το τρίποντο που τους ανέβασε στους 31 βαθμούς +4 από Παμβοχαϊκό και Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Ο Παναθηναϊκός την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Εθνικό σε αγώνα που πιθανότατα να ξεκαθαρίσει η 5η θέση, ενώ ήδη με τον Παμβοχαϊκό πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο αγώνας δεν είχε ανατροπές στο σκορ. Ο Παμβοχαϊκός είχε καλύτερη περίοδο το 2ο σετ όπου πήρε από την αρχή προβάδισμα χάρις το μπλοκ του Βαν Ντορν και αποτελεσματικούς του Κάιο, Ροντρίγκο.

Από το 3ο σετ οι πράσινοι με τον Σούρδι βασικό ακραίο αντί του Παπαδόπουλου (που ξεκίνησε βασικός στα δύο πρώτα σετ) βρήκε ρυθμό σε σερβίς, ανάπτυξη και επίθεση και πήρε την 11η νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Γεροθόδωρος

Η διακύμανση
1ο σετ: 8-1, 16-6, 21-9, 25-10
2ο σετ: 5-8, 9-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-18
4ο σετ: 8-4,, 16-12, 21-16, 25-21

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 46 επιθέσεις 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-10, 17-25, 25-18, 25-21) σε 92΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 7 (1/2 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ούγκο Γκιμαράες 18 (14/32 επ, 4 άσσοι, 69% υπ - 44% ΄άριστες), Φερέιρα 24 (18/32 επ, 6 μπλοκ), Παπαδόπουλος 2 (2/6 επ, 44% υπ 22% άριστες), Κανέλλος 5 (3/10 επ, 2 άσσοι), Πανταλέων 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 59% υπ - 32% υπ), Ρέζκ, Σούρδι 8 (4/6 επ, 1 ασσος, 4 μπλοκ 54% υπ 38% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Γκρόνβελντ 4 (4/14 επ, 60% υπ - 33% άριστες), Βαν Ντόρν 12 (6/11 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 14 (14/35 επ, 58% υπ -26% άριστες), Πελεκούδας 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 14 (14/31 επ) / Εφραιμίδης (λ, 44% υπ - 19% άριστες), Ωρολογάς 2 (2/5 επ).

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού και άλλοτε παίκτης του Παμβοχαϊκού Μάκης Κανέλλος είπε: «Μετά τη κακή εμφάνιση με την Παναχαϊκή κάναμε μία πολύ καλή εμφάνιση και δείξαμε πως η ομάδα μας μπορεί να παίξει καλά και μάλιστα ενόψει και του κυπέλλου. Όλη η ομάδα πήγε καλά. Δεν κάναμε μαζεμένα λάθη όπως άλλες φορές και είχαμε ρυθμό στο παιχνίδι μας. Η 5η θέση δεν κρίθηκε ακόμα. Χρειαζόμαστε τουλάχιστον άλλη μία νίκη στον αγώνα με τον Εθνικό για να μπορέσουμε να εξασφαλίσουμε την 5η θέση».

Ο κεντρικός του Παμβοχαϊκού Παναγιώτης Πελεκούδας δήλωσε: «Δεν είχαμε καλή μέρα. Κάναμε πολλά λάθη, ειδικά στην υποδοχή και δε μπορέσαμε να κάνουμε το παιχνίδι. Το δυσάρεστο είναι πως ενώ προσπαθούμε και βγάζουμε καλή εικόνα στην προπόνηση, στους αγώνες αυτό δε μας βγαίνει. Ο Παναθηναϊκός μετά το 2ο σετ ήταν καλύτερος. Έχουμε άλλους δύο αγώνες μπροστά μας και θα προσπαθήσουμε να δείξουμε το καλό μας πρόσωπο».