11-04-2016

Ο Φοίνικας 3-0 την Κηφισιά και προβάδισμα 2-1 στις νίκες

Με επίθεση που έβγαζε... φωτιές και έπιασε το εντυπωσιακό 70% στην αποτελεσματικότητα ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς στον τρίτο ημιτελικό και πήρε προβάδισμα με 2-1 στις νίκες.

Το τέταρτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 13/4, στις 20.30 και πάλι στο «Δημήτρης Βικέλας» της Ερμούπολης και το «πειρατικό» εφόσον νικήσει θα προκριθεί για δευτερη φορά στην ιστορία του σε τελικούς. Αντίθετα, εάν νικήσει η Κηφισιά η σειρά θα μεταφερθεί και πάλι στο Ζηρίνειο όπου η πρόκριση θα παιχτεί σε πέμπτο και τελευταίο αγώνα.

Ο Φοίνικας έκανε μία από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις και ειδικά τα δύο πρώτα σετ τα πήρε πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν. «Στα δύο πρώτα σετ δεν υπήρχαμε στο γήπεδο», παραδέχτηκε ο τεχνικός του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης. Με την Κηφισιά δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Χριστοφιδέλης ο οποίος θα κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει την αναμέτρηση της Τετάρτης.

Από το «πειρατικό» κορυφαία εμφάνιση έκανε ο Τόμισλαβ Ντόκιτς με 68% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και συνολικά 24 πόντους, ενώ όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του πήραν άλλους 28.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε από την αρχή προβάδισμα στο 1ο σετ με 8-5. Από το 12-9 τα σερβίς και οι επιθέσεις του Ντόκιτς αλλά και ένα μπλοκ από τον Ανδρεάδη ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (16-10) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα 3-2, αλλά ο Φοίνικας με δύο λάθη από Ντόκιτς, Κόβαλτσουκ και δύο επιθέσεις από Λάππα, Ντόκιτς έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 6-3. Καλύτερος σε όλους τους τομείς ο Φοίνικας άνοιγε σταδιακά την διαφορά με 8-5, 12-8 και 17-13 που έγινε 22-13 χάρις το σερί 5-0 από το σερβίς του Ηλία.

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι δικαιολογήθηκε στο 3ο σετ με την Κηφισιά να βγάζει το καλό της πρόσωπο και να γίνεται μεγάλη κόντρα. Το 5-3 για την Κηφισιά έγινε 7-6 για τον Φοίνικα ο οποίος με μίνι σερί 3-0 (επίθεση Ανδρεάδη, μπλοκ Ντόκιτς και λάθος Παπαγγελόπουλου) ξέφυγε 16-12. Η Κηφισιά δεν ισοφάρισε ξανά αλλά μείωσε 23-22 με τον Κόβαλτσουκ και την υπέρβαση του Ντόκιτς. Ο Ανδρεάδης έκανε το 24-22, ο Κόβαλτσουκ μείωσε 24-23 και ο Λάππας τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-15
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-23

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσο, 39 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-15, 25-23) σε 79'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Πάρις, Ντόκιτς 24 (19/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λάππας 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 29% άριστες), Ανδρεάδης 12 (9/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/6 επ, 67% υπ - 47% άριστες) / Ζήσης (λ, 69% υπ - 69% άριστες), Ηλίας, Χαραλαμπίδης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Μπίσετ 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 58% άριστες), Ρουμελιωτάκης 10 (10/18 επ, 58% υπ - 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 17 (17/28 επ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ - 69% άριστες), Κάπελλας (λ,  50% υπ - 50% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης.

Ο προπονητής του ΑΟ Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Ο αγώνας κύλησε όπως είχαμε σχεδιάσει. Είμαι ευχαριστημένος γιατί η ομάδα μου δεν χαλάρωσε, δεν έκανε λάθη και από την αρχή μέχρι το τέλος είχαμε ρυθμό. Δεν ενθουσιαζόμαστε. Οπως όταν χάσαμε το πρώτο ματς στην Αθήνα, έτσι και τώρα που είμαστε μπροστά στις νίκες δεν έχει κριθεί τίποτα. Η Κηφισιά θα ρισκάρει την Τετάρτη. Θέλω να δείξουμε σοβαρότητα και ετοιμότητα για να πετύχουμε το στόχο της πρόκρισης στον τελικό που για μας είναι κάτι πολύ μεγάλο».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Στα δύο πρώτα σετ δεν υπήρχαμε στο γήπεδο, αλλά στο 3ο σετ που σταθήκαμε στα πόδια μας και διεκδικήσαμε ένα σετ έγιναν εις βάρος μας τρία σφυρίγματα από τους διαιτητές. Όπως υπάρχει ακριβοδίκαιη διαιτησία στο Ζηρίνειο έτσι περιμένουμε να υπάρχει σε όλα τα γήπεδα. Το άγχος δυστυχώς έχει περάσει σε μας. Δυστυχώς σε άλλη μία σπουδαία χρόνια δεν είμαστε στο τέλος αυτοί που πρέπει λόγω τραυματισμών. Έχουμε άλλο ένα παιχνίδι μπροστά μας και θα το παλέψουμε με ή χωρίς τον Χριστοφιδέλη».