02-10-2016

O Hρακλής Χαλκίδας 3-2 τον Παναθηναϊκό

Στον τρίτο και τελευταίο αγώνα του τουρνουά που διοργάνωσε ο Ηρακλή Χαλκίδας στο γυμναστήριο της Κανήθου η διοργανώτρια νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-2 σετ.

Οι νεοφώτιστοι στη Volley League «Πάμε Στοίχημα» αγωνίστηκαν χωρίς τον Γκόρτσανιουκ που προφυλάχθηκε αγωνιστικά και έδειξαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Είχαν πρωταγωνιστή τον διαγώνιο Ένρι Ομάρ Τάπια από τον Άγιο Δομήνικο. Καλό αγωνιστικό πρόσωπο και από τον Παναθηναϊκό που ισοφάρισε δύο φορές στα σετ αλλά δεν έκανε την ανατροπή.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής είχε σταθερά το προβάδισμα από το 15-12 και τη διατήρησε μέχρι το τέλος. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 21-21 με πόντο του Μαρούλη αλλά ο Ηρακλής με δύο πόντους από Τάπια και Κασαμπαλή (μπλοκ στον Δημητριάδη) ξέφυγε 23-21 και πήρετο σετ.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τον αγώνα και ξέφυγε 12-8 με σερί 3-0 ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.
Ο Ηρακλής στο 3ο σετ ξέφυγε 9-4 με πολύ καλό σερβίς από τον Κασαμπαλή. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 18-17 αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα. Καθοριστικό σημείο ήταν το σερί 3-0 από τα σερβίς του Τάπια που άνοιξε τη διαφορά 23-19.

Εναλλαγές στο σκορ είχαμε στο 4ο σετ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 3-0, αλλά ο Ηρακλής να απαντάει με σερί 4-0 για το 4-3. Ο Ηρακλής ήταν μπροστά με 15-11, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 19-19. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 23-23 σκόραραν ο Γκονζάλες και ο Ρανγκέλ με τον Μαρούλη με μπλοκ πάνω στον Τάπια (25-23).

Στο 5ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 8-4 και 12-6 με άσσο του Κασαμπαλή. Στο 13-7 ο Παναθηναϊκός μείωσε 13-10 αλλά ο αγώνας τελείωσε με πόντο του Τάπια και ο Γαλιώτος με άσσο.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 16-25, 25-22, 23-25, 15-10)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Κολτσιάκης Μάκης, Τάπια, Κανέλλος, Αδαμόπουλος, Κασαμπαλής, Κλότσκο / Παπαδημητρίου (λ), Σπυριούνης, Αντιφάκος, Γαλιώτος, Φέρελ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Δημητριάδης, Γονζάλες, Πανταλέων, Χαραλαμπίδης, Μαρούλης, Τσίροβιτς / Δαρίδης (λ), Ρανγκέλ, Σύρος, Ρεζκ, Μπέλος.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είμαστε σε καλό δρόμο. Παρά την απουσία του Γκόρτσανιουκ λειτουργήσαμε ομαδικά και πήγαμε καλά σε ένα ματς με πίεση. Συνεχίζουμε την προετοιμασία για να είμαστε έτοιμοι για τις επίσημες υποχρεώσεις»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Είχαμε μία νίκη και μία ήττα σε αυτό το τουρνουά. Η ομάδα παρουσιάζει πρόοδο και συνεχίζει την προετοιμασία της».