15-10-2016

Ο Ολυμπιακός με Τσούπκοβιτς, Κοκκινάκη 3-0 την Κηφισιά (φωτό)

O Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει με 12-5 από την Κηφισιά στο 1ο σετ κατάφερε να κάνει την ανατροπή εντός του σετ και να πάρει τη νίκη με 3-0 στον πρώτο του αγώνα για τον Β΄όμιλο του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στο γυμναστήριο της Κανήθου στην Χαλκίδα.

Με τους Κοκκινάκη, Τσούπκοβιτς βασικούς ακραίους και τον Άθος Κόστα να είναι εξαιρετικός στο μπλοκ ο Ολυμπιακός έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ-4 της Κύπρου όπου θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο του και να πάρει το 4ο τρόπαιο στη διοργάνωση.

Στον αυριανό αγώνα με τον Ηρακλή Χαλκίδας την Κυριακή χρειάζεται μόλις ένα σετ για να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Σέρβου προπονητή Σλόμπονταν Μπόσκαν στον πάγκο του Ολυμπιακού.

Στον αγώνα βρέθηκαν αντίπαλοι τα δύο λίμπερο Γιώργος Στεφάνου και Κώστας Ταμπουρατζής που το περασμένο καλοκαίρι ακολούθησαν αντίθετους δρόμους στη μεταγραφική διαδρομή Πειραιάς - Κηφισιά, ενώ ο διαγώνιος της Κηφισιάς Μπόγιαν Γιορντάνοφ αγωνίστηκε κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του.

Στο 1ο σετ ο ΑΟΠ Κηφισιά μπήκε πολύ καλά με όπλο το σερβίς και τον Γιορντάνοφ αποτελεσματικό στις επιθέσεις ξέφυγε 12-5. Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την υποδοχή του, ροκάνισε τη διαφορά και πρώτη φορά ισοφάρισε 23-23 μετά από λάθος της Κηφισιάς. Μάλιστα η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έφτασε και σε σετ μπολ όταν ο Αγκάμεζ έχασε την επίθεση αλλά με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός πήρε το σετ και με 26-24 πήρε το σετ που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Το 24-24 έγινε με χαμένο σερβίς του Πούλκο, το 25-24 με μπλοκ στον Γιορντάνοφ και το σετ τελείωσε με επίθεση του Τσούπκοβιτς.

Στο 2ο σετ η κυριαρχία του Ολυμπιακού ήταν απόλυτη με στοχευμένο σερβίς, μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ, καλές επιθετικές ενέργειες από τα άκρα.

Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στο 3ο σετ όπου ξέφυγε με 10-7 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 3-0 για το 10-10 και από εκεί και πέρα με υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ και τον Τσούπκοβιτς να αγγίζει το τέλειο οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος

1ο σετ: 4-8, 11-16, 19-21, 26-24
2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-12, 25-13
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-13, 25-18) σε 81'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 12 (9/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Κόστα 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 17 (9/20 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 13 (12/14 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 27% άριστες) / Στεφάνου (λ, 65% υπ - 50% άριστες), Φράγκος 2 (2/3 επ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάης 1 (μπλοκ), Χριστοφιδέλης 1 (1/11 επ, 72% υπ - 39% άριστες), Μουρούτης 2 (2/5 επ), Παπαγγελόπουλος 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πούλκο 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ - 17% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ - 43% άριστες), Κάπελλας, Καραντζάς, Λάππας, Εφραιμίδης.

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Μενέλαος Κοκκινάκης δήλωσε: «Ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι μας. Ερχόμαστε από δύσκολες συνθήκες, έλειπαν πολλά παιδιά στην Εθνική ομάδα, δουλεύουμε στην προπόνηση μόνο μισή εβδομάδα όλη η ομάδα. Σημαντικό που καταφέραμε να ξεκινήσουμε νικηφόρα απέναντι σε μια καλή κι έμπειρη ομάδα όπως η Κηφισιά. Στο σημερινό παιχνίδι δείξαμε άμεση αντίδραση παρόλο που ξεκινήσαμε πίσω στο σκορ, πήραμε κρίσιμους πόντους, καταφέραμε να το γυρίσουμε, κι από εκεί και πέρα το ματς εξελίχτηκε καλά για εμάς, όχι επειδή δεν ήταν καλή η Κηφισιά, αλλά επειδή καταφέραμε να την πιέσουμε και να την αναγκάσουμε να κάνει πολλά λάθη, να παίξουμε καλό μπλοκ - άμυνα και να καταφέρουμε να κερδίσουμε».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Από τη στιγμή που κάναμε μια νίκη 3-0 παίζοντας αρκετά καλό βόλεϊ, με τον Ολυμπιακό θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα σετ, θεωρώ, δεν ήμασταν καλοί σε τρεις πολύ καθοριστικές φάσεις, παίξαμε λάθος. Από την άλλη είδαμε το επίπεδό μας απέναντι σε μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα, ο Ολυμπιακός είναι πολύ υψηλού επιπέδου ομάδα, θα συναγωνιστεί για τίτλους στην Ευρώπη, περιμένουμε να δούμε και τον ΠΑΟΚ αν είναι τόσο καλός. Από εκεί και πέρα είναι καλό να παίζουμε τέτοια παιχνίδια, αν ανέβουμε κι εμείς πιστεύω μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε τέτοια πίεση και θα μας κάνει καλό. Προσπαθούμε να φτιάξουμε την ομάδα μέρα με τη μέρα».

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Χαλκίδα – Γυμναστήριο Κανήθου)
Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
ΑΠΣ Ηρακλής Χαλκίδας – ΑΟΠ Κηφισιάς 0-3 (15-25, 16-25, 21-25)
Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016
Ολυμπιακός – ΑΟΠ Κηφισιάς 3-0 (26-24, 25-13, 25-18)
Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Ράντσιου, Γεωργάκη. Παρατηρητής: Τριανταφύλλου
Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016
18.30: Ηρακλής Χαλκίδας – Ολυμπιακός
Διαιτητές: Μουλά Λ., Ονόπας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Διαμάντης, Παπαχατζής. Γραμματεία: Τριανταφύλλου.*Προκρίνεται η πρώτη ομάδα του ομίλου.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ ΥΠΕΡ ΣΕΤ ΚΑΤΑ
1. Oλυμπιακός Σ.Φ.Π. 1 3 3 0
2. ΑΟΠ Κηφισιάς 2 3 3 3
3. ΑΠΣ Ηρακλής Χαλκίδας 1 0 0 3

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός με Τσούπκοβιτς, Κοκκινάκη 3-0 την Κηφισιά (φωτό)