15-10-2016

Ο Παναθηναϊκός με Μελγκαρέχο 3-2 τον Παμβοχαϊκό

Μετά από τρεις αποκλεισμούς σε ισάριθμα φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ από τον Παμβοχαϊκό, ο Παναθηναϊκός έσπασε το αρνητικό σερί και με νίκη 3-2 στο Βραχάτι άνοιξε το δρόμο για την παρθενική του παρουσία σε τελική φάση της διοργάνωσης.

Τα πάντα θα κριθούν αύριο Κυριακή (16/10) στην αναμέτρηση των «πρασίνων» με την Παναχαϊκή η οποία την Παρασκευή νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό. Η ομάδα του Βραχατίου με δύο ήττες στο τάι μπρέικ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της και στρέφει το ενδιαφέρον της στο πρωτάθλημα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κουβανός Μελγκαρέχο που αν και βρίσκεται στην Ελλάδα μόλις τέσσερις ημέρες είχε άμεση προσαρμογή και έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Διαγώνιος αγωνίστηκε ο Μπέλος καθώς ο Γκονζάλες παρότι ήταν στο γήπεδο έμεινε εκτός για να μην ληφθεί ρίσκο με την υγεία του ματιού του. Εξαιρετικός και ο Τσίροβιτς.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ο Παμβοχαϊκός έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου μάλιστα προηγήθηκε 5-2 και 9-6 αλλά ο Παναθηναϊκός με τα σερβίς του Τσίροβιτς και τις επιθέσεις του Μελγκαρέχο γύρισε το σετ και πήρε τη νίκη.

Το 5-0 του Πανταλέοντα

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Στο 1ο σετ οι πράσινοι είχαν συνέχεια μικρό προβάδισμα. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 16-16 μετά από άουτ επίθεση του Μπέλου και πέρασε μπροστά αμέσως μετά με καρφί του Αμερικανού Πέτι. Ο Τσίροβιτς σέρβιρε άουτ για το 19-17 αλλά ακολούθησε σερί 5-0 του Παναθηναϊκού με τον Πανταλέων να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή και τους Μπέλο, Μελγκαρέχο να τελειώνουν τις επιθέσεις. Το σετ τελείωσε με άσσο του Κουβανού ακραίου.

Παραλίγο ανατροπή

Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε στο 2ο σετ και με καλό σερβίς πήρε διαφορά με 8-3 και 13-7. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έφτασε σε σετ μπολ (24-19), όμως, ο Ζιβάνοβιτς έχασε το σερβίς (24-20) και ο Ανδρεόπουλος πέρασε τον Χαραλαμπίδη αντί του Πανταλέοντα και με δικά του σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 και μείωσε σε 24-23 με καρφί του Μελγκαρέχο. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Πέτι για το 1-1 σετ.

Το 2-1 για τους «πράσινους»

Αντίθετο σκηνικό στο 3ο σετ με το τριφύλλι να μπαίνει πιο δυνατά, βελτιωμένο σε μπλοκ-άμυνα και τον Παμβοχαϊκό να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Πελεκούδας μείωσε στους -5 (22-17), ωστόσο από ένα λάθος των Μπατατζίμ, Πέτι έδωσε το σετ μπολ στον Παναθηναϊκό (24-17) και τον Τσίροβιτς με άσσο να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Δεύτερη ισοφάριση

Μεγάλη μάχη έγινε μέχρι τα μισά του 4ου σετ όπου ο Παμβοχαϊκός ήθελε να κατακτήσει για να ισοφαρίσει. Τελικά βρήκε τις λύσεις με τα σερβίς του Ζιβάνοβιτς ο οποίος διέλυσε την υποδοχή της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και με σερί 5-0 έγινε το 18-12 και έτσι οδηγηθήκαμε στο 5ο σετ.

Προβάδισμα Παμβοχαϊκού 9-6

Στο τάι μπρέικ ο Παμβοχαϊκός με τον Μπατατζίμ προηγήθηκε 5-2, αλλά ο Τσίροβιτς ισοφάρισε σε 5-5. Με άσσο του Πελεκούδα ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 9-6, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Τσίροβιτς πίεσε στο σερβίς και δικαιώθηκε. Ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε με 10-9 με μπλοκ του Πανταλέοντα. Ο Παμβοχαϊκός δεν βρήκε λύσεις και με ένα εντυπωσιακό μπλοκ του Μελγκαρέχο ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 15-12 και μαζί τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Χανδρινός

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-17, 25-23
3ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-13, 25-15
5ο σετ: 5-2, 9-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 17-25, 25-15, 12-15) σε 133'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 11 (9/10 επ, 2 μπλοκ), Πέτι 22 (18/38 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ - 28% άριστες), Πελεκούδας 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζελάτι 19 (16/31 επ, 3 άσσοι), Μπαταγκίμ 9 (7/23 επ, 2 μπλοκ, 60% υπ - 24% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ - 40% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μελγκαρέχο 24 (19/31 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ - 7% άριστες), Τσίροβιτς 12 (9/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ - 26% άριστες), Μπέλος 16 (14/25 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (7/13 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Ρεζκ.

Ο πασαδόρος του Παναθηναικού Θάνος Μαρούλης δήλωσε: «Είναι μία πολύ μεγάλη νίκη για τον τρόπο που ήρθε. Δεν ήμασταν έτοιμοι για ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι, είχαμε απουσίες, ο Μελγκαρέχο έχει κάνει μία προπόνηση και έλειπε ο βασικός μας διαγώνιος. Έχουμε σκαμπανεβάσματα και κυρίως στην υποδοχή, καμία ομάδα δεν είναι έτοιμη αυτό τον καιρό. Η ομάδα όμως έδειξε χαρακτήρα και σαν μεγάλη ομάδα που είναι πήρε τη νίκη. Δεν ήρθαμε εδώ για να δέσουμε, θέλουμε να προκριθούμε στο φάιναλ-4. Όταν δεν κάνουμε λάθη η ομάδα έχει πολύ μεγάλες δυνατότητες».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Λάζαρ Τσίροβιτς δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν. Σίγουρα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα αλλά ακόμα είναι νωρίς. Νιώθω πολύ καλά στον Παναθηναϊκό, τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα απ'ότι περίμενα. Μέχρι και εδώ είχαμε κόσμο να μας υποστηρίξει και ανυπομονώ να παίξω στην έδρα μας».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Όπως και χθες, έτσι και σήμερα είχαμε δύο πρόσωπα στον αγώνα. Ξέρουμε τα προβλήματα μας. Αυτό που μένει για μας παρά την πίκρα του αποκλεισμού είναι ότι έχουμε μεγάλες δυνατότητες και μέσω δουλειάς θα βελτιωθούμε. Η ομάδα έχει υψηλό ταβάνι και θεωρώ ότι αυτή την εικόνα θα έχουμε στο πρωτάθλημα. Τώρα είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα, με τον καιρό θα έχουμε το επίπεδο του side out που θέλουμε και δεν θα υπάρχουν αυτά τα σκαμπανεβάσματα».

Ο κορυφαίος του Παμβοχαϊκού Γκρέγκορι Πέτι τόνισε: «Όπως το βλέπω είναι ακόμα η αρχή της σεζόν. Ακόμα προσπαθούμε να βρούμε ο ένας τον άλλον και είναι λογικό. Δεν είμαστε στο επίπεδο που θέλουμε και μπορούμε, βελτιωνόμαστε κάθε μέρα μέσω της προπόνησης και πιστεύω ότι θα εκπλήξουμε αρκετό κόσμο φέτος. Καλύτερα να κάνουμε αυτά τα λάθη τώρα για να μην νομίζουμε ότι τα κάνουμε όλα σωστά και δεν βελτιωνόμαστε κατά την διάρκεια της σεζόν».

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Βραχάτι – Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος)

Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016
ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 2-3 (25-22, 25-17, 17-25, 13-25, 14-16)

Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016
ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – Παναθηναϊκός 2-3 (22-25, 25-23, 17-25, 25-15, 12-15)

Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016
20.00: Παναθηναϊκός – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013
Διαιτητές: Βουδούρης, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Κούγιας, Οικονομοπούλου. Γραμματεία: Παπακυριακοπούλου

*Προκρίνεται η πρώτη ομάδα του ομίλου.

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ ΥΠΕΡ ΣΕΤ ΚΑΤΑ
1. Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 1 2 3 2
2. Παναθηναϊκός Α.Ο. 1 2 3 2
3. ΓΑΣ Παμβοχαϊκός 1 2 4 6

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Παναθηναϊκός με Μελγκαρέχο 3-2 τον Παμβοχαϊκό