29-10-2016

Είχε Γιορντάνοφ και μπλοκ η Κηφισιά και νίκησε 3-1 την Κύζικο

Mε πρώτο σκόρερ τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που σημείωσε 30 πόντους και υπεροχή στο μπλοκ - άμυνα ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε με 3-1 σετ την μαχητική Κύζικο Νέας Περάμου στο Ζηρίνειο. Η Κηφισιά σημείωσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ η Κύζικος για δεύτερη αγωνιστική έμεινε χωρίς κάποιο βαθμό.

Παρά το αρχικό καλό ξεκίνημα της Κυζίκου στο πρώτο σετ που προηγήθηκε με 11-9, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Παπαγγελόπουλος πήγε στο σερβίς για να δεχτεί η Πέραμος σερί 6-0 και το σκορ να γίνει 15-11 υπέρ της Κηφισιάς. Με άσσο του Γκούλακ η ομάδα του Γιάννη Λάιου έφτασε σε απόσταση αναπνοής (23-22), ωστόσο ένα λάθος του Περέιρα έγινε το 24-22, ο Μουρούτης έκανε διπλή μπαλιά για το 24-23 αλλά ο ίδιος με επίθεση διαμόρφωσε το 25-23.

Αντίθετα η Κηφισιά στο δεύτερο σετ με αιχμή του δόρατος τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, έφτασε εύκολα στο 2-0 με 25-17.

Αλλαγές στο 3ο σετ

Στο τρίτο σετ ο Γιάννης Λάιος άλλαξε την μισή του εξάδα, περνώντας τον Δρογκάρη πασαδόρο, τον Τομίλιν αντί του Περέιρα ως διαγώνιο και τον Λυκούρεση αντί του Σονάρι στο κέντρο. Έτσι η Κύζικος βελτιώθηκε στο σερβίς, στην υποδοχή και στο μπλοκ-άμυνα και σε συνδυασμό με την πτώση της απόδοσης της Κηφισιάς κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 με 25-22.

Η μάχη του 4ου σετ

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 12-12. Εκεί η Κηφισιά με τον Γιορντάνοφ σε ρόλο πρωταγωνιστή στην επίθεση, κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά (17-15, 18-16, 21-18). Ο Γκούλακ με άουτ έδωσε 4 σετ μπολ στη Κηφισιά, ωστόσο δεν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα. Με 2 πόντους του Σαρικεΐσογλου και 1 μπλοκ του Σονάρι στον Γιορντάνοφ, η Κύζικος έφτασε σε απόσταση αναπνοής (24-23), ωστόσο ο Σαρικεΐσογλου που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του έγινε και ο... μοιραίος καθώς «σημάδεψε» άουτ από τη γραμμή του σερβίς για το 25-23 και το τελικό 3-1.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-17
3ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-17, 22-25, 25-23) σε 108'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (2/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 10 (7/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ - 27% άριστες), Μουρούτης 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 14 (7/13 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 30 (27/52 επ, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 10 (8/16 επ, 57% υπ - 24% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 63% υπ - 34% άριστες), Παπαδόπουλος, Πούλκο, Λάππας.

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Σόναρι 1 (μπλοκ), Μπεκιάρης 1 (1/6 επ, 17% υπ - 0% άριστες), Κρέτσης, Περέιρα 7 (6/19 επ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 17 (16/35 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 37% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 43% υπ - 36% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 65% υπ - 53% άριστες), Γκούλακ 14 (10/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 76% υπ - 35% άριστες), Δρογκάρης 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Τόμιλιν 13 (11/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ επικίνδυνο παιχνίδι, δεδομένου ότι και η Κύζικος είναι πολύ καλή ομάδα. Θεωρώ ότι κλειδί ήταν το πρώτο σετ, γιατί το κατακτήσαμε με την Κύζικο να κάνει μόνο 1 λάθος, δίνοντας μας τον... αέρα να κάνουμε ένα κακό σετ. Βλέπουμε όμως ότι αν λίγο γίνουν κάποια λάθη, μπορούν να ανατραπούν τα πάντα. Θα είναι πολύ ιδιαίτερο το πρωτάθλημα. Εμείς προσπαθούμε να βρούμε τον ρυθμό μας, με τις ελλείψεις μας και προχωράμε».

Ο λίμπερο της Κηφισιάς Κώστα Ταμπουρατζής δήλωσε: «Δεν μπορώ να πω ότι δείξαμε τον καλύτερο μας εαυτό. Έχουμε πολλά παραπάνω να δώσουμε, αλλά κρατάμε ότι πήραμε τη νίκη χωρίς να χάσουμε κάποιο βαθμό. Η Κύζικος μας πίεσε στο τρίτο σετ και το κατέκτησε την ώρα που είχαμε μία μικρή πτώση στην απόδοσή μας. Για άλλη μία φορά είχαμε τον Γιορντάνοφ στα δύσκολα  και τραβάει όλη την ομάδα. Νομίζω ότι όταν ξεκινάμε καλά το σετ και είμαστε συνεπής, δύσκολα κάποια ομάδα μπορεί να μας νικήσει. Μπορεί να μην έχουμε πάντα καλή ποιότητα αλλά είμαστε σταθεροί στην υποδοχή και αυτό είναι το όπλο μας».

Ο τεχνικός της Κυζίκου Γιάννης Λάιος είπε: «Δυστυχώς δεν καταφέραμε να κάνουμε καλό μπλοκ, ο Γιορντάνοφ πέρασε σχεδόν όλες τις μπάλες αλλά φτάσαμε το παιχνίδι μαζί στο τέλος με την Κηφισιά. Στο πρώτο σετ ενώ ήμασταν μπροστά, είχαμε ένα σερί 6-0 με τον Παπαγγελόπουλο στο σερβίς, αλλά στο τέλος χάθηκε στη λεπτομέρεια με ένα λάθος του διαγώνιου μας. Στο δεύτερο σετ ήμασταν χειρότεροι και χάσαμε πολλά σερβίς, με αποτέλεσμα να αλλάξω τη μισή βασική εξάδα. Πήραμε ένα σετ γιατί η Κηφισιά είχε μία πτώση, ενώ και στο τέταρτο σετ μετά είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε. Είναι το 5ο σετ φέτος που χάνεται από έλλειψη εμπειρίας και με δικά μας λάθη. Δεν μπορώ να καταλήξω σε μία τελική εξάδα γιατί έχουν όλοι πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους, σε αγώνα και προπόνηση. Είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε».

Ο κορυφαίος της Κυζίκου Μιχάλης Σαρικεΐσογλου τόνισε: «Ήμασταν αρκετά μακριά για να συζητάμε ότι μπορούσαμε να νικήσουμε. Η ομάδα κοιτάει να παίρνει κάθε φάση, κάθε πόντο, κάθε σετ. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε για άλλη μία φορά να πάρουμε κάτι παραπάνω. Δεν έχουμε βρει ακόμα την ταυτότητά μας, η ομάδα μοντάρεται και με αρκετή απειρία. Κάνουμε αρκετά αβίαστα λάθη μετά τον 20ο πόντο και αυτά μας έχουν στοιχίσει σήμερα, όπως και την προηγούμενη βδομάδα με τον Παναθηναϊκό».