20-11-2016

Ο Φοίνικας Σύρου 3-2 την Παναχαϊκή και τάι μπρέικ με 24-22

Μετά από αγώνα θρίλερ που κρίθηκε με 24-22 στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-2 σετ και διατήρησε την παράδοση που την θέλει να είναι αήττητη στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

O αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ, είχε συγκλονιστική εξέλιξη και δραματικό φινάλε. Ο Φοίνικας βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στα σετ, ισοφάρισε ισάριθμες φορές ενώ στο τάι μπρέικ προηγήθηκε 13-9 και ισοφάρισε η Παναχαϊκή σε 14-14. Οι συριανοί είχαν όλα τα ματς μπολ και τελικά πήραν τη νίκη χάρις την επίθεση του Εφραιμίδη και το μπλοκ του Τουράνιανιν. Ρεσιτάλ έδωσαν και οι δύο προπονητές με αλλαγές και κοουτσάρισμα αλλά μετά από 116 λεπτά συγκλονστικού αγώνα έπρεπε να νικήσει μόνο ένας...

Επιστροφή του Ρεϊνάλντο

Σημαντικό ρόλο στη νίκη του Φοίνικα έπαιξε η επιστροφή στην ενεργό δράση του Βραζιλιάνου Ρεϊνάλντο αλλά και το δυναμικό ντεμπούτο του Σέρβου Τουράνιανιν. Ειδικά ο Ντούσκο Νίκολιτς έδωσε ρεσιτάλ στο κουτσάρισμα. Μετά την απώλεια του 1ου σετ έριξε στον αγώνα τον Ρεϊνάλντο στη θέση του Εφραιμίδη. Ο Φοίνικας ισοφάρισε αλλά όταν έχασε και το 3ο σετ επέστρεψε τον Εφραιμίδη στη θέση του Σούρδι. Ο Εφραιμίδης με τον Ρεϊνάλντο έκαναν δυνατό δίδυμο και με πίεση στο σερβίς οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Τουράνιανιν ο οποίος στο 4ο σετ μπήκε αλλαγή στη θέση του Παπαδόπουλου και μαζί με τον Χήρα κατέβασαν κρίσιμα μπλοκ, ειδικά στο 5ο σετ.

Ηρωϊκή εμφάνιση

Αλλά και η Παναχαϊκή, μπορεί να έχασε αλλά έπεισε πως δίκαια στοχεύει την 8αδα. Ηρωϊκή εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Λιβαθηνός ο οποίος παρότι δεν ήταν έτοιμος λόγω του τραυματισμού του ήταν ο βασικός πασαδόρος σε ένα ιδιαίτερα σκληρό αγωνιστικό χώρο και μάλιστα χωρίς να τον βοηθάει η ποιότητα της υποδοχής των συμπαικτών του.

Φοβερή εμφάνιση έκαναν και οι δύο διαγώνιοι Ρουμελιώτης και Μρντακ και ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ομάδων τους.

Η Παναχαϊκή πήρε άνετα το 1ο σετ έχοντας συνέχεια διαφορά 3-5 πόντους. Ο Φοίνικας απάντησε με δυνατό σερβίς και βελτιωμένη υποδοχή στο 2ο σετ και με δύο σερί 4-0 άνοιξε το σκορ μέχρι και το +11 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ. Το 16-10 για την Παναχαϊκή έγινε με το σερβίς του Ρουμελιώτη αλλά ο Φοίνικας μείωσε σε 24-23 και με μπλοκ του Βλαχοστάθη έγινε το 25-23.

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας επέστρεψε δυναμικά και παρότι βρέθηκε πίσω με 16-13 έκανε εντυπωσιακή επιστροφή και με όπλο το σερβίς αλλά και το μπλοκ έκανε την ανατροπή. Προσπέρασε 20-19 και με σερί 4-0 έφτασε στο 25-21.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας πάλι με τον Τουράνιανιν και τον Εφραιμίδη ξέφυγε 13-9, αλλά τα σερβίς του Ρεκ έφεραν το 13-13 και από εκεί και πέρα έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 24-22.

*Να σημειωθεί πως από την Παναχαϊκή απουσίασε ο Γιώργος Κοτσιλιάνος ο οποίος στην προπόνηση της Παρασκευής έπαθε διάστρεμμα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-19
2ο σετ: 6-8, 8-16, 10-21, 14-25
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-18, 25-23
4ο σετ: 5-8, 16-13, 19-21, 21-25
5ο σετ: 4-5, 7-10, 9-12, 22-24

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 22 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 14-25, 25-23, 21-25, 22-24) σε 116'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 14 (10/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σορμάζ 13 (11/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ - 27% άριστες), Μπαράχας 9 (7/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ - 17% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 28 (26/58 επ, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης 1 (λ, 1/1 επ, 56% υπ - 29% άριστες), Λιβαθηνός, Γεωργάτος, Κωστόπουλος (43% υπ - 29% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 12 (4/13 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Μρντακ 27 (19/44 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Πάρις 6 (1/2 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (5/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σούρδι 8 (5/16 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Εφραιμίδης 7 (7/16 επ, 48% υπ - 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 63% υπ - 38% άριστες), Μάρκου, Ρεϊνάλντο 10 (10/23 επ, 88% υπ - 63% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ).

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Ο Φοίνικας παρουσιάστηκε με νέο πρόσωπο. Είχαμε κακό 2ο σετ το οποίο το "κουβαλήσαμε" για αρκετό διάστημα αλλά φτάσαμε στο τάι μπρέικ. Κάναμε λαθάκια που δεν έπρεπε στο 5ο σετ. Κύρίως στην υποδοχή και δεχτήκαμε 22 μπλοκ. Ο Φοίνικας μας δέσμευσε με το σερβίς της. Στο 5ο σετ ήμασταν πίσω 13-9 αλλά το γυρίσαμε και όλα κρίθηκαν στον πόντο. Παίζουμε με την Κύζικο και πρέπει να ανασυνταχθούμε γιατί έχουμε τον τραυματισμό του Κοτσιλιάνου και αρκετές αποθεραπείες».

Ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Αλλάξαμε πολλά και προσαρμόσαμε το παιχνίδι μας στις ανάγκες του αγώνα. Η Παναχαϊκή έπαιξε πολύ καλά και παθιασμένα αλλά αντιδράσαμε σωστά. Αν αποφεύγαμε ορισμένα λάθη στο 3ο σετ ίσω να μην χάναμε τον βαθμό. Είμαι ευχαριστημένος κυρίως από την προσπάθεια και την ανταπόκριση της ομάδας στις ιδιαιτερότητες του αγώνα».

Ο ακραίος του Φοίνικα Δημήτρης Εφραιμίδης δήλωσε: «Ηταν πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Παναχαϊκή στην έδρα της παίζει πολύ δυνατά. Εχουμε ρόστερ με πανέτοιμους παίκτες και έγιναν σωστές επιλογές τη κατάλληλη στιγμή. Η ομάδα έβγαλε μέταλλο στις κρίσιμες στιγμές».

Σε λίγο περισσότερα..

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναχαϊκή Ο Φοίνικας Σύρου 3-2 την Παναχαϊκή και τάι μπρέικ με 24-22