22-12-2016

Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη νίκη με 3-2 και ο Φοίνικας το βαθμό

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 τον Φοίνικα στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής του Α΄γύρου και «κλείδωσε» την 2η θέση στη βαθμολογία αλλά στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Με πρωταγωνιστές τον Ρανγκέλ στο μπλοκ, τον Τσίροβιτς στο σερβίς και τον Μελγκαρέχο στην επίθεση ο Παναθηναϊκός κράτησε τη νίκη απέναντι στο μαχητικό Φοίνικα που για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική γνώρισε την ήττα στο τάι μπρέικ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα απέναντι στο μαχητικό Φοίνικα και πήρε προβάδισμα 8-5, όμως, οι συριανοί με τον Μρντακ πρωταγωνιστή ισοφάρισε 9-9 και πήρε και πήρε προβάδισμα 16-12. Με το σερβίς του Τσίροβιτς ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και με τρεις άσσους του Σέρβου ισοφάρισε 16-16 και με μπλοκ του Μελγκαρέχο προηγήθηκε 19-18. Νέο μπλοκ από τον Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 21-19 και πήρε το σετ 25-22.

Η απάντηση του Φοίνικα ήρθε στο 2ο σετ όπου και πάλι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα μέχρι το 9-7 αλλά οι συριανοί με δύο σερί 3-0 και 4-0 προσπέρασαν με 19-13 και 23-16. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με σερί 4-0 για το 23-20 αλλά ο Μρντακ και ο Πάρις τελείωσαν το σετ και ισοφάρισαν.

Μεγάλη μάχη έγινε μέχρι το μισό του 3ου σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 18-16 αλλά ο Φοίνικας με σερβίς και αποτελεσματική επίθεση έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 21-18 και πήρε το σετ σχετικά άνετα με 25-21 για το 2-1 σετ.

Με βελτιωμένη υποδοχή και πρωταγωνιστή τον Γκονζάλες ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 8-5, ο Φοίνικας ισοφάρισε 12-12 αλλά με πρώτο χρόνο του Χαραλαμπίδη και με αποτελεσματικούς τους Τσίροβιτς, Γκονζάλες ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 20-16 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή τον έλεγχο στο σκορ με τον Μελγκαρέχο και τον Τσίροβιτς να κάνουν τη διαφορά, ενώ ο Φοίνικας έδειξε κουρασμένος με λάθη στην υποδοχή και χωρίς πίεση στο σερβίς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Χανδρινός

1ο σετ: 8-5, 12-16, 21-19, 25-22
2ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 17-21, 19-25
4ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-19
5ο σετ: 4-5, 10-9, 12-10, 15-12

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν  από 7 άσσους, 51  επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 8 άασσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και  36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 22-25, 19-25, 25-19, 15-12) σε 121΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1/1 επ), Μελγκαρέχο 13 (13/23 επ, 41% υπ - 19% άριστες), Χαραλαμπίδης 9 (4/14 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσίροβιτς 19 (10/35 επ, 5 άσσοι, 4 μπλοκ, 60% υπ - 20% άριστες), Γκονζάλες 15 (14/35 επ, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (6/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 66% υπ 51% άριστες, Δημητριάδης, 1 (1/3 επ), Μπέλος 2 (2/3 επ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 7 (2/6 επ, 5 μπλοκ), Μρντακ 27 (26/54 επ, 1 άσσος), Πάρις 7 2/3 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 13 (12/28 επ, 1 άσσος, 49% υπ -15% άριστες), Σούρδι 12 (8/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ - 26% άριστες), Τουρανιάνιν 8 (2/6 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ - 32% άριστες).

Tιμήθηκε ο Γκονζάλες

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες βραβεύτηκε από τον Διονύση Αδαμόπουλο, από τον προϊστάμενο πωλήσεων της Valeant PharmaSwiss, παραγωγού εταιρεία της νούμερο ένα αναλγητικής κρέμας Counterpain, για την ανάδειξή του ως MVP Βίκος Cola την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Είχαμε τριμήμερη προετοιμασία για αυτό το δύσκολο ματς έχοντας όμως ιώσεις και τραυματισμούς που μας επηρέασαν και στην προετοιμασία. Ξέραμε πως είχαμε πολλά προβλήματα και πως είχαμε να αντιμετωπίσουμε δυσκολίες απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Πράγματι δεν κάναμε καλή εμφάνιση και μεγάλο αριθμό παικτών κάτω του μετρίου. Παρόλα αυτά σταθήκαμε όρθιοι και πήραμε τη νίκη. Αυτό δείχνει τη δυναμική που έχει εφέτος η ομάδα μας. Τερματίσαμε στην 2η θέση στον Α΄γύρο. Άξια έχουμε φτάσει ως εδώ και πιο ψηλά από τον αρχικό μας στόχο. Άξια έχουμε φτάσει έως εδώ και θα προσπαθήσουμε να έχουμε ανάλογη πορεία και στον Β΄γύρο».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Χάσαμε δύο αγώνες στο 5ο σετ και αυτό δείχνει και θετικά και αρνητικά στοιχεία. Φτάσαμε στο τάι μπρέικ με τους δύο πρωτοπόρους και αυτό σημαίνει πως είμαστε σε υψηλό επίπεδο. Χάσαμε όμως και τους δύο αγώνες και αυτό σημαίνει πως πρέπει να βελτιωθούμε. Είμαι ευχαριστημένος από την πορεία της ομάδας αλλά θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερους βαθμούς. Ήταν καθοριστικό το 4ο σετ. Έγινε μεγάλη μάχη και αν κρατούσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας λίγο ακόμα θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τη νίκη».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη νίκη με 3-2 και ο Φοίνικας το βαθμό