21-01-2017

Η Κηφισιά πήρε ρεβάνς από την Παναχαϊκή με 3-1 (φωτό)

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ μετά από ντέρμπι που έγινε στο Ζηρίνειο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά και στην υπεροχή των γηπεδούχων σε μπλοκ άμυνα στα τελειώματα των σετ. Με πρωταγωνιστές τους Μπόγιαν Γιορντάνοφ, Κώστα Χριστοφιδέλη και τον Νίκο Παπαγγελόπουλος στο μπλοκ ο ΑΟΠ Κηφισιάς επικράτησε δίκαια και παράλληλα πήρε ρέβανς για την ήττα του Α΄γύρου στην Πάτρα με το ίδιο σκορ. Μάλιστα η Κηφισιά έχει καλύτερη διαφορά μόλις για έναν πόντο!

Η Παναχαϊκή αγωνίστηκε για πρώτη φορά χωρίς τον Σορμάζ που αποχώρησε και τη θέση του πήρε ο Βασίλης Κωστόπουλος ο οποίος σε ένα ντέρμπι και σε ένα δύσκολο γήπεδο έκανε πολύ καλή εμφάνιση στην απαιτητική θέση του ακραίου.

Η Κηφισιά ξεκίνησε από την αρχή με διαφορά +2 πόντων μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με επίθεση του Χριστοφιδέλη ξέφυγε 18-15 αλλά με μπλοκ του Ρεκ στον Γιορντάνοφ η Παναχαϊκή μείωσε σε 19-18 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιαδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (19-19) με άσσο του Κωστόπουλου.

Μόνο μπλοκ του Νίκου Καρατζά στον Μπαράχας έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Κηφισιά 21-19. Λάθος από τον Ρουμελιώτη και νέο μπλοκ από τον Καρατζά διαμόρφωσαν το 23-19. Τελικά η Κηφισιά με επίθεση του Βαγγέλη Μουρούτη κατέκτησε το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η Παναχαϊκή μπήκε πιο συγκεντρωμένη και προηγήθηκε με 10-8 και από το λάθος του Χριστοφιδέλη σε 12-9.. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά με 13-12. Οι πατρινοί ισοφάρισαν εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Γιορντάνοφ και Νικολάκη πέρασαν μπροστά με 22-19, ενώ με άσσο ο Ρουμελιώτης έκανε το 23-19. Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τους Λάππα και Πούλκο στο παιχνίδι. Οι αλλαγές του απέδωσαν άμεσα καθώς η Κηφισιά πλησίασε στον πόντο 23-22. Η Παναχαϊκή τελικά κατέκτησε το σετ με 25-22 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου η Παναχαϊκή προηγήθηκε 11-9. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» και πάλι σερί 3-0 και προηγήθηκαν με 12-11. Ο ΑΟΠΚ προηγήθηκε με 15-12 μετά από άουτ επίθεση του Ρουμελιώτη. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 19-15 όμως οι παίκτες της Παναχαϊκής μείωσαν σε 21-19. Τελικά η ομάδα των βορείων προαστίων με μονό μπλοκ του Χριστοφιδέλη πήρε το σετ με 25-21.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι μπήκαν οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη οι οποίοι στην αρχή του τέταρτου σετ προηγήθηκαν με 8-5. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με την Κηφισιά μπροστά με 16-14. Με εξαιρετικό πλασέ ο ακραίος της Κηφισιάς Κώστας Χρισοφιδέλης έκανε το 19-15 δίνοντας αβαντάζ νίκης στην ομάδα του. Η διαφορά έφτασε και στο +5 (20-15). Τελικά η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18 και το παιχνίδι με 3-1.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-21
2ο σετ: 7-8, 16-14, 19-21, 22-25
3ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-21
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 22-25, 25-21, 25-18) σε 103'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 14 (11/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 79% υπ - 57% άριστες), Μουρούτης 5 (1/1 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (7/8 επ, 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 19 (19/38 επ), Εφραιμίδης 3 (3/8 επ, 67% υπ - 47% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 71% υπ - 46% άριστες), Πούλκο 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες), Καρατζάς 3 (3 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Λάππας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 8 (3/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπαράχας 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 38% άριστες), Λιβαθηνός 1 (μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 22 (21/42 επ, 1 άσσος), Μαυραγάνης 4 (4/6 επ), Κωστόπουλος 10 (7/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 81% υπ - 46% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 72% υπ - 39% άριστες), Χριστιάς, Γεωργάτος.

Ο τεχνικός της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Οι τρεις βαθμοί είναι αυτοί που μετράνε σε τέτοια παιχνίδια. Οι παίκτες μου έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Καταφέραμε και μείναμε συγκεντρωμένοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κυρίως στο 3ο και το 4 σετ. Αυτό  θεωρώ ότι ήταν το κλειδί για τη νίκη της ομάδας μου. Μία λάθος  απόφαση των διαιτητών μας έφερε εκνευρισμό σε κάποιο σημείο και χάσαμε τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Η Παναχαϊκή έπαιξε καλά και κράτησε στην υποδοχή. Μάλιστα είχε ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά στα πρώτα σετ».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Πληρώσαμε ακριβά τα λάθη μας. Χάσαμε πολλά σέρβις, μετά ήρθε η απώλεια στη συγκέντρωση και εκεί που έπρεπε να παίξουμε δεν το κάναμε λόγω των πολλών λαθών. Τώρα στη διακοπή έχουμε ευκαιρία να δουλέψουμε με τα νέα παιδιά που θα ενισχύσουν την ομάδα και πρέπει να προετοιμαστούμε για ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον Ηρακλή».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Π.Κηφισιάς Η Κηφισιά πήρε ρεβάνς από την Παναχαϊκή με 3-1 (φωτό)