13-04-2017

Ο ΠΑΟΚ με Τερζή, Σαφράνοβιτς 3-0 τον Παναθηναϊκό και έκανε το 2-0 στους ημιτελικούς

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν, με μόλις 18 λάθη σε τρία σετ και με πρωταγωνιστή τον Θάνο Τερζή που πήρε τη θέση του Βλάντο Πέτκοβιτς στο 4-8 του 1ου σετ ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena και έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Μεγάλος πρωταγωνιστής του δικεφάλου ήταν ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, ενώ για άλλη μία φορά δεν αγωνίστηκε ο Σάσα Στάροβιτς και διαγώνιος αγωνίστηκε ο Χάρης Σακόγλου. Ο Παναθηναϊκός έκανε κακή εμφάνιση, προσπάθησε να πάρει το 3ο σετ όταν προηγήθηκε 19-16 αλλά είχε την ατυχία να τραυματιστεί ο Θάνος Μαρούλης και να αποχωρήσει.

O Παναθηναϊκός μπήκε καλά στον αγώνα και μάλιστα οικοδόμησε προβάδισμα 11-8, αλλά η αναγκαστική αλλαγή πασαδόρου που έγινε στον ΠΑΟΚ (Τερζής αντί Πετκοβιτς στο 6-9) φρεσκάρισε τον δικέφαλο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και 14-10 με το σερβίς του Τσίροβιτς αλλά η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το σερβίς του Ντάντε και το σκορ έγινε 14-14. Με την επίθεση του Σακόγλου και τον άσσο του Ανδρεάδη ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 17-15. Ο δικέφαλος κράτησε το προβάδισμα και με κόντρα επίθεση του Σακόγλου άνοιξε τη διαφορά στο +3 (23-20) και ο Σαφράνοβιτς έκλεισε με 25-21.

Με καλή ψυχολογία, λίγα λάθη και τους Τερζή, Σαφράνοβιτς σε μεγάλα κέφια ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο σε όλο το 2ο σετ με έναν έως δύο πόντους. Ο Σαφράνοβιτς πήρε δύσκολη επίθεση για το 23-21 κι όταν πίεζαν οι πράσινοι για την ισοφάριση και ακολούθησαν δύο μπλοκ πάνω στον Γκονζάλες από Σωτηρίου και Σαφράνοβιτς για το 25-21.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γυρίσει τον αγώνα μπαίνοντας δυνατά στο 3ο σετ. Προηγήθηκε 11-7 θυμίζοντας το 3ο σετ του πρώτου ημιτελικού, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε ανατροπή και με τον Ντάντε να σηκώνει το βάρος των τελευταίων επιθέσεων πήρε τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 ισοφάρισε 11-11 αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 19-16 με επίθεση του Δημητριάδη. Ο Σαφράνοβιτς μείωσε σε 19-17 και ο Παντακίδης έκανε άσσο για το 18-19. Στην επόμενη φάση τραυματίστηκε ο Μαρούλης και τη θέση του πήρε ο Ρεζκ. Ο ΠΑΟΚ πίεσε με σερβίς και μπλοκ και με δύο καθοριστικούς πόντους του Ντάντε με πάιπ και μπλοκ ξέφυγε 23-21, ο Παναθηναϊκός μείωσε με το λάθος του Σαφράνοβιτς και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με νέα εύτυχοη επίθεση του Ντάντε και άουτ του Γκονζάλες που γενικά βρέθηκε σε κακή μέρα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21
3ο σετ: 508, 13-16, 21-20, 25-22

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-22) σε 75'

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Πέτκοβιτς, Σακόγλου 10 (10/22 επ), Ανδρεάδης 5 (2/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 16 (12/19 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ - 57% άριστες), Ντάντε 10 (7/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ - 45% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ - 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 1 (άσσος), Τερζής 1 (μπλοκ), Σωτηρίου 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Μελγκαρέχο 4 (4/10 επ, 40% υπ - 40% άριστες), Τσίροβιτς 10 (8/20 επ, 2 άσσοι, 58% υπ - 42% άριστες), Γκονζάλες 9 (9/21 επ), Ρανγκέλ 11 (7/10 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 41% υπ - 41% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Ρεζκ, Δημητριάδης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ - 0% άριστες), Μπέλος.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Χόρχε Ελγκέτα είπε: «Κάναμε την καλύτερη εμφάνιση από τότε που ανέλαβα εγώ την ομάδα. Στο 3ο σετ που ο Παναθηναϊκός πίεσε αντιδράσαμε σωστά στο σερβίς, αλλάξαμε την τακτική μας στο μπλοκ και πήραμε τον αγώνα. Κάναμε και δεύτερη νίκη, έχουμε αβαντάζ αλλά ακόμα έχουμε μεγάλο δρόμο μπροστά μας. Ο Πέτκοβιτς τραυματίστηκε στο γόνατο και αύριο το πρωί θα κάνει εξετάσεις. Ο Τερζής έκανε εξαιρετική εμφάνιση και έπαιξε ωραίο βόλεϊ. Με τον Στάροβιτς θα δούμε τι θα γίνει και πότε θα παίξει. Το μυαλό μας είναι στον επόμενο αγώνα. Περιμένω αντίδραση του Παναθηναϊκού στην Αθήνα αλλά κι εμείς πρέπει να κάνουμε για την τρίτη νίκη».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Βρεθήκαμε εντελώς εκτός παιχνιδιού. Κάναμε από τα χειρότερα παιχνίδια. Δυστυχώς είχαμε και τον τραυματισμό του Μαρούλη που σε προσπάθεια για άμυνα χτύπησε στο σημείο που ήδη είναι τραυματίας. Θα δούμε αύριο την κατάσταση του. Σήμερα ήταν διαφορετικός αγώνας σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό. Ο ΠΑΟΚ δε μας έβαλε δύσκολα. Εμείς βάλαμε δύσκολα στον εαυτό μας. Εχουμε μεγάλη πίεση και δεν μας έχει βγει σε καλό. Το μυαλό μας δεν είναι καθαρό. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε καλή εμφάνιση στον τρίτο αγώνα στην έδρα μας».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ με Τερζή, Σαφράνοβιτς 3-0 τον Παναθηναϊκό και έκανε το 2-0 στους ημιτελικούς