07-02-2018

Ο Παναθηναϊκός με ανατροπή από 0-2 νίκησε την Κηφισιά 3-2 και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου

(3 votes)
Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε με 22-20 στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κηφισιά με 3-2 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Παμβοχαϊκός - Εθνικός Πειραιώς.

Η Κηφισιά προηγήθηκε 2-0 σετ και 24-23 στο 3ο σετ αλλά και 14-12 στο τάι μπρέικ αλλά ο Παναθηναϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμερικανο Τζόνσον κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 22-20 ύστερα από πλασέ του Τζόνσον και άσσο του Μπατατζίμ. Να σημειωθεί πως για τρίτη συνεχή χρονιά οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στο κύπελλο. Τις δύο προηγούμενες η Κηφισιά είχε προκριθεί με νίκες 3-2 σετ. Επίσης η νίκη του Παναθηναϊκού έρχεται μόλις τρεις ημέρες μετά τη νίκη της Κηφισιάς με 3-2 σετ στο Μετς για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μεγάλη εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό έκανε ο Αμερικανός Τζόνσον ο οποίος έδειξε πως είναι ο παίκτης που μπορεί να βοηθήσει το τριφύλλι και στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Οι πράσινοι πανηγύρισαν νίκη για πρώτη φορά μετά τις 25 Νοεμβρίου οπότε πάλι στο Μετς νίκησαν 3-0 την Παναχαϊκή για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σπουδαίο παιχνίδι έκανε και ο Σιλμπερνάγκελ αλλά και ο Δρογκάρης μετά τα μισά του 3ου σετ. Η Κηφισιά παρότι κράτησε στα χέρια της τη νίκη στο 3ο σετ δεν κατάφερε να τελειώσει τον αγώνα.

Προβάδισμα 2-0 η Κηφισιά

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι μαζί μέχρι το 16-16. Τα σερβίς του Σονάρι και μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Τζόνσον έδωσαν προβάδισμα 21-17 για την Κηφισιά. Οι γηπεδούχοι με άσο του Τζόνσον μείωσαν 22-20 αλλά η Κηφισιά με μπλοκ από τους Χεπμπορν και Νικολάκη κατέκτησε το σετ με 25-21.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και με δύο συνεχόμενους άσους του Καρντόζο προηγήθηκε 5-2. Με το +3 (8-5) υπέρ των γηπεδούχων οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους για το 1ο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ με δύο άσους από τον Μπατατζίμ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-5. Η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς. Οι πράσινοι είχαν προβάδισμα +4 μέχρι και το 19-15 και εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Με τον Σόουζα στο σερβίς και τρεις πόντους του Σονάρι (επίθεση και δύο μπλοκ) η Κηφισιά μείωσε 19-18, ισοφάρισε με το λάθος του Γκούζντα 19-19 και προσπέρασε 20-19 με πλασέ του Χαντ και συνολικό σερί 5-0. Ο Παπαγγελόπουλος και το άουτ του Τζόνσον έδωσαν προβάδισμα 23-20 για την Κηφισιά η οποία τελείωσε το σετ 25-23 με πρώτο χρόνο Παπαγγελόπουλου.

Ανατροπή στο 3ο σετ

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ με την Κηφισιά να ξεκινάει καλά και με προβάδισμα ένα – δύο πόντων μέχρι το 22-20. Με επίθεση του Καρντόσο και το μπλοκ του Πανταλέοντα ήρθε η ισοφάριση 22-22 αλλά η Κηφισιά με το λάθος του Τζόνσον που ακούμπησε φιλέ έφτασε σε ματς μπολ. Ο Καρντόσο ισοφάρισε 24-24 και στη συνέχεια με άσσο έκανε το 25-24 κάνοντας την ομάδα του να πιστέψει στην ανατροπή. Ο Βραζιλιάνος ακραίος έχασε το σερβίς (25-25) αλλά από εκεί και πέρα φάνηκε το άστρο του Τζόνσον που με δύο μπλοκ άουτ έκανε το 27-25 και το 1-2 σετ.

Ισοφάριση

Με καλύτερη ψυχολογία και τον Τζόνσον να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι μετά το 12-12 του 4ου σετ. Με σερί 4-0 ύστερα από τρία λάθη του Χαντ και επίθεση του Τζόνσον ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 16-12. Οι πράσινοι με καλύτερη ψυχολογία και τον έλεγχο στο φιλέ πήρε το σετ 25-16 και ισοφάρισαν 2-2.

Δραματικό τάι μπρέικ

Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ με την Κηφισιά να έχει προβάδισμα 7-5 αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 3-0 από επίθεση του Τζόνσον και μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 12-12 ο Βόιτσικ με επίθεση και η άουτ επίθεση του Μπατατζίμ έφεραν την Κηφισιά πάλι σε ματς μπολ. Ο Καρντόσο μείωσε 14-13 και ο Χαντ κάρφωσε άουτ απόφαση που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι. Το σκορ έγινε 14-14, ο Παναθηναϊκός μετά από μπλοκ Σιλμπερνάγκελ έκανε το 15-14 που πέρασε ανεκμετάλευτο. Με άσσο του Σιλμπερνάγκελ ο Παναθηναϊκός βγήκε πάλι μπροστά στο 19-18 και στο 20-19. Ο Χαντ ισοφάρισε 20-20 και ο Τζόνσον με πλασέ και ο άσσος του Μπατατζίμ τελείωσαν τον αγώνα με τους πράσινους να πανηγυρίζουν για πρώτη φορά μέσα στο 2018!

Διαιτητές: Ονόπας - Φραγκάκης

1ο σετ: 7-8, 16-15, 17-21, 21-25

2ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 23-24, 25-24, 26-25, 27-25

4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-16

5ο σετ: 4-5, 9-10, 11-12, 12-14, 15-14, 15-16, 16-17, 17-18, 19-18, 20-19, 22-20

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 60 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 23-25, 27-25, 25-16, 22-20) σε 130'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 21 (18/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιλμπερνάνγκελ 15 (10/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 19 (16/30 επ., 3 άσσοι, 45% υπ. - 27% άριστες), Μπατατζίμ 10 (7/17 επ., 3 άσσοι, 60% υπ. - 44% άριστες), Πανταλέων 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 27 (26/57 επ., 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (10/22 επ., 77% υπ. - 42% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βότσικ 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 46% άριστες), Σονάρι 12 (8/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 72% υπ. - 40% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Ρούσης, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης.

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το δεύτερο συνεχόμενο αγώνα που δίνουν στο τάι μπρέικ μέσα σε τρεις ημέρες. Από τα μέσα του 3ου σετ οι παίκτες μου βρήκαν ρυθμό, συγκεντρώθηκαν στο παιχνίδι και περιόρισαν τα λάθη. Πέρα από την πρόκριση με ικανοποιεί η βελτίωση της ομάδας και η καλή εμφάνιση μετά από διόμιση ώρες αγώνα και με κυρίως το ότι πριν τον αγώνα αποφασίσαμε να το παίξουμε όλοι μαζί. Μετά από πολύ καιρό δεν είχαμε απουσίες. Πρώτος στόχος παραμένει το πρωτάθλημα και η παραμονή μας».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Για τρίτη χρονιά η πρόκριση κρίθηκε στο τάι μπρέικ και μέσα σε τρεις μέρες δώσαμε δύο αγώνες 3-2. Αυτό αποδεικνύει πως οι δύο ομάδες είναι κοντά. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες και κυρίως στη δική μου για την προσπάθεια που έκανε. Αν θέλουμε να μιλάμε τη γλώσσα της αλήθειας θα πρέπει να πούμε πως το ματς τελείωσε 15-13 στο 5ο σετ για την Κηφισιά ή αν θέλετε με 18-16. Έγιναν δύο φάσεις σε βάρος μας στο φινάλε του 5ου σετ που μας αφήνουν πικρία και προβληματισμό. Πρέπει κάποια στιγμή να αναλυθούν αυτές οι φάσεις από αυτούς που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο. Ο πρώτος μας στόχος είναι το πρωτάθλημα αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν θέλαμε την πρόκριση στο κύπελλο. Συνεχίζουμε με στόχο την παραμονή στο πρωτάθλημα».

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ 2017-18

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 18.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Παναχαϊκή Πετ.2015  3-0 (25-11, 25-11, 25-21)
Διαιτητές: Κυριοπούλου-Πρέντζας. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Βαρατάσης-Αρβανίτης. Γραμματεία: Κορδετζάκη

Γυμναστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος, Αλεξανδρούπολη 20.00: ΜΓΣ Εθνικός - ΠΑΟΚ 1-3 (18-25, 29-31, 25-20, 24-26)
Διαιτητές: Τζεπκινλής-Ιωαννίδης. Πρατηρητής: Σαρδάνης. Επόπτες: Σαρμίδης-Σταματόπουλος. Γραμματεία: Χειμώνας

Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μ. Τσικίνας, 21.00: ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2013
Διαιτητές: Σταυριανίδης-Αβραμίδης. Γραμματεία: Τσαντόγλου

Γυμναστήριο Βότση, 21.00: ΑΜΣ Νέστωρ - ΜΑΣ Νίκη
Διαιτητές: Δημητρίου-Δεληκωστίδης. Γραμματεία: Γιωγιού Ν.

Γυμναστήριο Μετς, 17.00: Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-2 (21-25, 23-25, 27-25, 25-16, 22-20)
Διαιτητές: Μυλωνάκης-Ονόπας. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Κουρπανίδης-Πατεράκης. Γραμματεία: Κατσούλα

Γυμναστήριο Ολυμπιάδας Πατρών, 18.00: ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Διαιτητές: Γκόλφης-Λιναρδάτος. Γραμματεία: Μάμμου.

Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος, Βόχας, 19.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Εθνικός ΟΦΠΦ
Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Σπίνας-Νικάκης Γραμματεία: Λιόντου

Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018

Γυμναστήριο Μετς, 19.00: ΑΕΚ - ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Σταρίδας-Γεωργουλέας. Γραμματεία: Ταλάρου

* Οι αγώνες είναι νοκ άουτ και οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στα προημιτελικά.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΧΑΝΘ ή Ηρακλής Πετ. - ΑΕΚ ή AO Φοίνικας Σύρου

Παμβοχαϊκός ή Εθνικός Πειραιώς - Παναθηναϊκός

ΠΑΟΚ - ΑΜΣ Νέστωρ ή ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου

Ολυμπιακός - Ολυμπιάδα Πατρών ή Ηρακλής Χαλκίδας

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Παναθηναϊκός με ανατροπή από 0-2 νίκησε την Κηφισιά 3-2 και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου