20-02-2019

Κύπελλο: Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Παναθηναϊκό και πέρασε στο φάιναλ-4

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε μετά την ήττα από τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι και έχοντας στη σύνθεση του και τον Γκάρετ Μουαγκουτούτια που επέστρεψε από τις ΗΠΑ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena και προκρίθηκε στο φάιναλ-4 του κυπέλλου Ελλάδας. Ο δικέφαλος θα έχει την ευκαιρία να υπεραπιστεί τον τίτλο του και προκρίνεται για 13η φορά σε τελική φάση του θεσμού (είτε φ'αοιναλ-4 είτε φαιναλ-8).

Οπως και στον αγώνα πρωταθλήματος στην Κυψέλη έτσι και σήμερα ο Νιλς Κλαπβάικ ήταν κορυφαίος του ΠΑΟΚ ενώ πολύ δουλειά σε υποδοχή και επίθεση έκανε ο Γκάρετ Μουαγκουτούτια.

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα από την αρχή με 4-1 με τον Κλαπβάικ ενώ στο 13-11 την διαφορά έκανε ο Μουαγκουτούτια στο σερβίς και ο Οκολιτς στο σερβίς κάνοντας σερί 5-0 για το 18-11. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε κάτι και με την επίθεση του Κλαπβάικ έγινε το 25-18.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε να αντιδρά στο ξεκίνημα του 2ου σετ όταν και κράτησε προβάδισμα +2 μέχρι το 9-7. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Γιάννη Τακουρίδη να βρει το καλό του σερβίς και με δύο άσσους αλλά και τέσσερις κόντρα επιθέσεις από τους συμπαίκτες του να γίνει σερί 6-0 για το 13-9. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και χωρίς να απειλήσει ο Παναθηναϊκός με ανατροπή. Το σετ έκλεισε 25-22 με το λάθος του Γιορντάνοφ.

Ιδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Τακουρίδη και τον Μουαγκουτούτια να κερδίζουν όλες τις μονομαχίες και να οικοδομούν προβάδισμα +5 (9-4). Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία του αντίδραση με το σερβίς του Ράπτη ισοφάρισε 11-11 αλλά ο ΠΑΟΚ εκεί έδειξε την αποφασιστικότητα του, έβγαλε άμυνες και δύο μπλοκ και με τους Κλαπβάικ και Όκολιτς ξέφυγε 16-12. Οι πράσινοι δεν επέστρεψαν ποτέ και ο αγώνας τελείωσε με τον άσσο του Μουαγκουτούτια που με τον πλέον εμφατικό τρόπο δήλωσε την επιστροφή του στην ομάδα του εν μέσω αποθέωσης για την πρόκριση στο φάιναλ-4 της Ιεράπετρας.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης.

1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18
2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-18, 25-22
3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-20) σε 75'

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (6/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Φιλίποφ 1 (1/1 επ.), Τακουρίδης 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 19 (15/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/7 επ., 44% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (1/1 επ.), Γιορντάνοφ 16 (15/30 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/13 επ., 23% υπ. - 13% άριστες), Πανταλέων 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. - 11% άριστες), Πελεκούδας 3 (3/5 επ.) / Ζήσης (λ, 31% υπ. - 25% άριστες), Πεντείδης, Γαλιώτος.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα για την αντίδραση που έβγαλε μετά την ήττα στο Βραχάτι. Είχαμε θέληση και αποφασιστικότητα. Όλη τη βδομάδα σκεφτόμασταν αποκλειστικά αυτό το ματς. Ηταν ένας νοκ άουτ αγώνας και είμαι χαρούμενος για τον τρόπο που αγωνιστήκαμε. Αυτά τα ματς κρύβουν κινδύνους. Είμαστε μια καινούργια ομάδα που έκανε αλλαγές τον Ιανουάριο και προσπαθούμε να βρούμε ακόμη καλύτερη χημεία. Γνωρίζω σε ποια ομάδα έχω έρθει. Όταν έρχεσαι να προπονήσεις τον ΠΑΟΚ πρέπει να κερδίζεις όλα τα ματς».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ο Παναθηναϊκός είναι μέσα σε όλους τους στόχους αλλά οι δυνάμεις μας δε μας επέτρεψαν να κάνουμε αυτό που θα θέλαμε. Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε δίκαια. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας αποκλειστικά στο πρωτάθλημα και εκεί θα ρίξουμε το βάρος μας».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Π.Α.Ο.Κ. Κύπελλο: Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Παναθηναϊκό και πέρασε στο φάιναλ-4