21-09-2013

Ο Ολυμπιακός 3-1 τον ΠΑΟΚ στην Πορταριά

Ο Ολυμπιακός παρότι έχασε το 1ο σετ νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα της 2ης ημέρας στο διεθνές τουρνουά της Πορταριάς. Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές καθώς ο Στέλιος Καζάζης ήθελε να δοκιμάσει διάφορα σχήματα ενόψει της έναρξης της αγωνιστικής περιόδου.
Εξάλλου έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας με τον Παμβοχαϊκό δεν υπήρχε και αρκετός χρόνος για ξεκούραση. Σε σύγκριση με τον αγώνα κόντρα στον Παμβοχαικό ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με βασικούς τους Νίκο Παλέντζα, Στέλιο Πιπέργια, Στέλιο Νικηφορίδη αντί των Αινεία Τζελάτη, Σίμο Ντάμποβιτς, και Αλεξάντερ Μίλκοφ. Ανάλογες αλλαγές είχε και ο Ολυμπιακός με τον Δημήτρη Καζάζη να ξεκινάει τον αγώνα με τους Μαρούλη, Σωτηρίου, Παπαδόπουλο αντί των Κουρνέτα , Καλντέιρα και Γιούριτς οι οποίοι πήραν λίγο χρόνο συμμετοχής.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγώνα αρκετά δυνατά , επέβαλλε το ρυθμό του και με καλό συνδυασμό μπλοκ άμυνας προηγήθηκε με 0-1 κατακτώντας το πρώτο σετ με 23-25.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός άρχιζε να πιέζει πολύ από το σερβίς , δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ φθάνοντας στην ισοφάριση σε 1-1. Στο ίδιο μοτίβο κύλησαν και τα άλλα δύο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 14-14 αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός πατούσε γκάζι και με όπλο το σερβίς αλλά και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων έφθασε στη νίκη με 3-1.

Ο Μίλκοφ μπήκε αλλαγή μόνο για λίγο στο πρώτο σετ όταν και ο Νικηφορίδης τραυματίστηκε πολύ ελαφριά στον αγκώνα. Η αλλαγή έκλεισε πολύ γρήγορα με τον Σερραίο ακραίο να επιστρέφει στο παρκέ χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Ο Ολυμπιακός στο 1ο σετ προηγήθηκε 21-13, μετά από ένα απίστευτο μπλακ αουτ βρέθηκε στο 22-22 με μπλοκ του Στίγγα. Φιλέ του Ποτόσνικ έφερε το 23-22, αλλά δυο επιθέσεις του Παλέντζα  και ένα άουτ του Κοκκνάκη έκαναν το 25-23 για τον ΠΑΟΚ.

Τα άλλα δυο σετ κύλησαν υπέρ του Ολυμπιακού, με τον Καζάζη να βάζει ως διαγώνιο τον Καλντέιρα στη θέση του Γιορντάνοφ στο 20-16 του 2ου σετ και το σετ τελείωσε 25-16.

Στο 4ο σετ, το σερβίς του Πιπέργια βοήθησε για το 6-0, του Παπαδόπουλου  για το 7-5 και ο Ολυμπιακός  πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 14-13 και 17-13, σημαδεύοντας από το σερβίς τον Ποτόσνικ.

Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-18, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ Καζάζης): Μαρούλης 2, Παπαδόπουλος 7(3/10, 4 μπ), Κοκκινάκης 20( 70% υπ, 18/36, 2 μπ), Σωτηρίου 7(46% υπ, 5/22), Γιορντάνοφ 20(16/30, 2μπ, 2 ασ), Σμαραγδής 8(4/6, 2 μπ), Στεφάνου(λ, 80%), Καλντέιρα 4(3/4, 1 ασ), Κουρνέτας, Βολουδάκης (λ).

ΠΑΟΚ (Στ. Καζάζης): Παντακίδης 5 (5μπ, 0/5), Πιπέργιας 3, Ποτόσνικ 11(10/22, 51% υπ), Νικηφορίδης 12(10/24, 2 ασ, 57%), Παλέντζας 16(15/36, 1 μπ), Στίγγας 7(1/5, 6 μπ), Μπαμπαλιούτας(λ, 64%), Στεφανίδης, Χαραλαμπίδης 1, Μίλκοφ 1.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Στέλιος Καζάζης τόνισε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στο οποίο κλήθηκαν τρεις καινούριοι σε εισαγωγικά παίκτες να αντιμετωπίσουν την πίεση από μία πολύ ποιοτική ομάδα και παράλληλα να είναι ετοιμοπόλεμοι για τη συνέχεια. Η ομάδα μου μέσα από το σημερινό παιχνίδι δείχνει ότι μπορεί να έχει λύσεις από το πάγκο και αυτό θα αποτελέσει οδηγό μας για το μέλλον , όπου και θα έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη και κάθε παίκτης είναι απαραίτητος».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Ξεκούρασα μερικούς παίκτες και έδωσα χρόνο συμμετοχής σε άλλους , γιατί όλοι πρέπει να είναι ετοιμοπόλεμοι. Έπαιξε και ο Καλντέιρα ως διαγώνιος,  για περίπτωση που χρειασθεί να χρησιμοποιηθεί σε αυτή τη θέση, κάτι που απεύχομαι».

Ο Καλντέιρα είπε για τη θέση του διαγωνίου: «Σε ηλικία 16 ετών αγωνίστηκε ως διαγώνιος. Είναι καλή θέση, αφού γλυτώνεις την υποδοχή" και ο Θάνος Μαρούλης παρατήρησε "κολλήσαμε στην κακή περιστροφή μας στο πρώτο σετ και κάναμε 7-8 συνεχόμενα λάθη. Χρειάζεται δουλειά για να ξεπεράσουμε αυτό το πρόβλημα».