01-03-2020

Με πρωταγωνιστή τον Ράπτη ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ελπίδας με 3-0

Με τον Αλέξανδρο Ράπτη να κάνει μεγάλη ζημιά από τη γραμμή του σερβίς, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 3-0 σετ για την 15η αγωνιστική. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης οι «πράσινοι» παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από τον Π.Α.Ο.Κ. και τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα των Αμπελοκήπων έμεινε στους 7 βαθμούς και στην ένατη θέση.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος άφησε εκτός αγώνα τον Δημήτρη Ζήση που είχε ενοχλήσεις στη μέση, με τον νεαρό Τάσο Σωνάκη να αγωνίζεται ως λίμπερο. Ο Σπύρος Γκολίτσης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του για να τους έχει όλους ετοιμοπόλεμους στη μάχη που δίνει η Ελπίδα για την παραμονή της στη κατηγορία.

Στο πρώτο σετ με επίθεση του Χαρηδίμου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 8-6, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα με σερί 4-0, με τον Γιάκομπσεν να σημαδεύει τον Ρανγκέλ στην επίθεση. Η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε για το 25-18 μετά από λάθος του Μάντζιου από το σερβίς.

Στο δεύτερο σετ με τα σερβίς του Ράπτη το τριφύλλι ξεκίνησε με 4-0. Η Ελπίδα ανέβασε στροφές και με συνεχόμενα μπλοκ των Χαρηδίμου, Νγκαμπούρου πέρασε μπροστά με 6-5, ενώ βρέθηκε και στο +3 μετά από νέο μπλοκ του Κονγκολέζου κεντρικού στον Ράπτη (15-12). Ο διεθνής ακραίος πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 19-19 και έφυγε στο 24-19, για να τελειώσει το σετ δύο φάσεις αργότερα με λάθος του Καπετανίδη.

Στο τρίτο σετ η Ελπίδα Αμπελοκήπων βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ. Κατάφερε να μειώσει σε 19-18 με επίθεση του Χαρηδίμου, όμως πάλι τα σερβίς του Ράπτη έκαναν την διαφορά και ο Παναθηναϊκός έκλεισε την αναμέτρηση με 25-20 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μενεσλής. Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καλλιγέρη.

Διακυμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-10, 21-14, 25-18
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Ελπίδας προήλθαν από 6 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-20) σε 69'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 13 (10/17 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 16 (8/15 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (6/8 επ., 1 άσσος) / Σωνάκης (λ, 56% υπ. - 26% άριστες), Ανδρεόπουλος 2 (2/4 επ., 25% υπ. -0% άριστες), Πανταλέων 1 (1/3 επ.), Παλαιολόγος.

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Σπύρος Γκολίτσης): Χαριδήμου 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ), Μακόφσκι 1 (1/1 επ.), Καπετανίδης 9 (5/20 επ., 4 άσσοι, 43% υπ. - 19% άριστες), Παπαδοπούλος 3 (2/5 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 8% άριστες), Φέρελ 5 (4/9 επ., 1 άσσος), Νγκαμπούρου 9 (5/6 επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ, 57% υπ. - 48% άριστες), Μάντζιος, Μάρστης, Επιτροπάκης, Ποχάνης, Καρακόλιας, Γαληρόπουλος (57% υπ. - 14% άριστες).

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Με πρωταγωνιστή τον Ράπτη ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ελπίδας με 3-0