07-02-2021

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο 3ο σετ αλλά νίκησε την Κηφισιά 3-0 σετ

Μία ημέρα πριν συμπληρωθούν 40 χρόνια από την αποφράδα ημέρα που 21 φίλαθλοι έχασαν τη ζωή τους και 54 τραυματίστηκαν στην τραγωδία της «Θύρας 7» στο στάδιο Καραΐσκάκη, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ την Κηφισιά για την 8η αγωνιστική της Volley League.

Φυσικά η επιτυχία αφιερώθηκε στα θύματα της «Θύρας 7» ενώ τα πρόσωπα της αναμέτρησης ήταν ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Δημήτρης Νικολάκης ο οποίος αγωνίστηκε αλλαγή και για πρώτη φορά έπαιξε αντίπαλος της Κηφισιάς μετά από 18 χρόνια παρουσία στην ομάδα των βορείων προσαστίων. Επίσης ο βασικός πασαδόρος του Ολυμπιακού Κώστας Στιβαχτής έγινε ο πρώτος αθλητής που έβγαλε τον αγώνα φορώντας συνεχώς μάσκα προστασίας στο στόμα και τη μύτη.

Η Κηφισιά κατέβηκε στον αγώνα χωρίς έξι παίκτες λόγω κρουσμάτων κορονοϊού και με νέο πασαδόεο τον Σταύρο Κασαμπαλή.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και στηριζόμενος σε μπλοκ και σέρβις προηγήθηκε με 5-2. Η Κηφισιά αντέδρασε, βελτιώθηκε στην άμυνα και με τους Ζουπάνη και Σπυριούνη να τελειώνουν επιθέσεις έφερε το σετ στα ίσα 7-7. Ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» έτρεξε ένα σερί 6-0 και με επίθεση του Φρομ προηγήθηκε 13-7. Οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε πολλαπλά σετ μπολ 24-14 με άσο του Μιγιαϊλοβιτς. Η ομάδα των βορείων προαστίων «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Ζουπάνη πήγε στο φιλέ για το 25-15.

Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 2ο σετ, καθώς η Κηφισιά έδειχνε σε μεγάλο βαθμό επηρεασμένοι από τις έξι απουσίες. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς και το αρχικό 4-2 το μετέτρεψαν σε 11-2 έχοντας τον Χαραλαμπίδη στο σέρβις. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά έβγαλαν «πείσμα» και με μπλοκ του Κοντοστάθη πάνω στον Εφραιμίδη μείωσαν 14-6. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (20-10) όμως στην εξέλιξη του σετ ο Σπυριούνης μείωσε 22-14 για την Κηφισιά. Ο Ολυμπιακός μετά από λάθος των φιλοξενούμενων έφτασε μία «ανάσα» από την κατάκτηση του δεύτερου σετ 24-14. Ο Κοντοσάθης με κερδισμένο μπλοκ άουτ «κράτησε ζωντανή την Κηφισιά μειώνοντας 24-16, όμως το σετ ολοκληρώθηκε με 25-16 μετά από λάθος στο σέρβις.

Στο 3ο σετ του αγώνα η Κηφισιά παρουσιάστηκε ανεβασμένη και μετά από άσο του Ζουπάνη προηγήθηκε με 4-1. Μάλιστα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +4 (6-2) μετά από άσο του Παναγιώτη Παπαδόπουλου. Ο Ολυμπιακός πίεσε την Κηφισιά η οποία ήταν αποτελεσματική στο side out και κράτησε το +4 μέχρι το 10-6. Οι γηπεδούχοι έβαλαν μεγαλύτερη πίεση στην υποδοχή της Κηφισιά, «ροκάνισαν» τη διαφορά και με άσο του Εφραιμίδη έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 10-9. Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13 μετά από λάθος του Σπυριούνη, ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 14-13 με επίθεση του Έγκλεσκλανς. Η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα με τον Κοντοστάθη να διαμορφώνει το 15-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ με επίθεση του Τσάμπερλεν έφτασε στο +2 (19-17). Ο Μιγιαϊλοβιτς με άσο έφερε τις δύο ομάδες ξανά στα ίσα 19-19 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός με «τυχερό» άσο του Φρομ πέρασε μπροστά 23-22, ενώ στην επόμενη φάση ο Μιγιαϊλοβιτς με κόντρα επίθεση έδωσε διπλό ματς μπολ στους γηπεδούχους 24-22. Η Κηφισιά όμως άντεξε και με μπλοκ του Κοντοστάθη στον διαγώνιο του Ολυμπιακού ισοφάρισε 24-24. Μάλιστα σε πέντε περιπτώσεις έφτασε εκείνη σε σετ μπολ με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν ισάριθμες φορές. Με το σκορ στο 30-30 ο Μιγιαϊλοβιτς με κόντρα επίθεση έδωσε νέο ματς μπολ στον Ολυμπιακό 31-30. Ο αγώνας τελείωσε με τον Ανδρεάδη να σταματά στο φιλέ τον Κοντοστάθη για το 32-30.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 8-7, 16-9, 21-13, 25-15

2ο σετ: 8-2, 16-6, 21-10, 25-16

3ο σετ: 4-8, 15-16, 20-21, 32-30

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-16, 32-30) σε 86'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 7 (6/9 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 36% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 16 (12/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 57% άριστες), Έγκλεσκανς 23 (19/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βουλκίδης, Όκολιτς 1 (1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 81% υπ. - 50% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1 μπλοκ), Νικολάκης, Στράτος 2 (2/5 επ., 38% υπ. - 25% άριστες), Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 4 (3/11 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 60% άριστες).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 15 (14/33 επ., 1 άσσος), Τσάμπερλέιν 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 60% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Παπαδόπουλος Π. 3 (2/12 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 38% άριστες), Κοντοστάθης 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες) / Σωνάκης (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Κοσμάς.

O προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Αφιερώνουμε τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7» Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Πρώτα από όλα αφιερώνουμε τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7. Είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής στα θύματα αυτά. Ήταν μια στιγμή πάρα πολύ δύσκολη και για την Ελλάδα και για τον Ελληνικό αθλητισμό και για τον Ολυμπιακό. Από κει και πέρα στόχος σήμερα ήταν η καθαρή νίκη και να παίξουν, όσο περισσότερα παιδιά μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε. Σίγουρα η προσπάθεια της Κηφισιάς ήταν αξιόμαχη αλλά εμείς κρατάμε τη νίκη, τους τρεις πόντους και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

Ο λίμπερο της Κηφισιάς Γρηγόρης Κοντοστάθης είπε: «Γρηγόρης Κοντοστάθης: Είχαμε δύο ιδιαίτερα δύσκολες εβδομάδες λόγω των έξι κρουσμάτων κορωνοϊού στην ομάδα. Μόλις χθες κάναμε την πρώτη μας προπόνηση και μάλιστα οκτώ παίκτες. Θέλαμε να είμαστε αξιοπρεπείς απέναντι στον Ολυμπιακό και πιστεύω ότι με την προσπάθεια μας το καταφέραμε. Είναι δύσκολο οι φίλαθλοι από την τηλεόραση του σπιτιού τους να καταλάβουν την προσπάθεια που καταβάλαμε σήμερα. Η ομάδα χρειάζεται χρόνο, με το καλό να επιστρέψουν οι συμπαίκτες μου, που έχουν προσβληθεί από κορωνοϊό και να συνεχίσουμε την προσπάθεια μας σε ένα ιδιαίτερο και δύσκολο πρωτάθλημα».

Ο Αλεξάνταρ Όκολιτς ανέφερε με τη σειρά του τα εξής: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου και το επιτελείο για τη νίκη. Δεν ήταν μια τόσο εύκολη νίκη, όσο περιμέναμε και αυτό ήταν δικό μας λάθος. Σήμερα κάποιοι παίκτες είχαν την ευκαιρία να παίξουν και δείξουν πράγματα και κάποιοι άλλοι να ξεκουραστούν. Δεν ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και δεν παίξαμε στο επίπεδο μας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο οποίος ήταν δύσκολος. Ωστόσο κερδίσαμε 3-0 και αυτό είναι το πιο σημαντικό, ότι δεν χάσαμε πόντο. Το σημερινό ματς και η νίκη είναι αφιερωμένη στα θύματα της Θύρας 7. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Από κει και πέρα συνεχίζουμε δυνατά. Τώρα θα πάμε στη Βέροια και μετά ακολουθεί ένα κρίσιμο ντέρμπι».

O προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς είπε: «Κάναμε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στον Ολυμπιακό, καθώς εκτός από τις έξι απουσίες που είχαμε, τις τελευταίες δύο εβδομάδες κάναμε μόλις μία προπόνηση. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια τους. Αν είχαμε την τύχη με το μέρος μας στο τρίτο σετ θα μπορούσαμε να το κατακτήσουμε και να διεκδικούσαμε κάτι καλύτερο στο τέταρτο. Επαναλαμβάνω αυτό που είπα και χθες. Δεν ήταν εύκολο για τους παίκτες μέσα σε 48 ώρες να προετοιμαστούν αγωνιστικά, ψυχολογικά και πνευματικά. Αυτή τη στιγμή περιμένουμε με αγωνία την πορεία της υγείας των έξι αθλητών της ομάδας που έχουν προσβληθεί από κορωνοϊό. Ελπίζουμε σταδιακά να επιστρέψουν υγιείς στις προπονήσεις και να μας βοηθήσουν στη συνέχεια του πρωταθλήματος, η οποία είναι δύσκολη λόγω και των διπλών παιχνιδιών κάθε εβδομάδα. Απαντώντας σε ερώτηση για τη νέα αναβολή παιχνιδιού στην volley league λόγω κρουσμάτων κορωνοϊου ο έμπειρος τεχνικός τόνισε: «Εδώ και δέκα ημέρες κανείς δεν λαμβάνει σοβαρά υπόψη του τις ανησυχίες και τους φόβους που είχαμε εκφράσει για αυτό που περνάγαμε εμείς. Για κάποιους το κόστος των πανηγυρισμών ήταν πολύ μεγάλο. Ο κορωνοϊός απαιτεί τη μεγαλύτερη δυνατή υπευθυνότητα από όλους. Μιλάμε για ένα πρωτάθλημα που δεν διεξάγεται κάτω από φυσιολογικές συνθήκες. Ξέρω ότι υπάρχει μεγάλη ανησυχία στους αθλητές και σε όλους τους εμπλεκόμενους σε έναν αγώνα  για την υγεία τους. Επειδή δεν θέλει και πολύ το κρούσματα να γίνουν ντόμινο πρέπει να ληφθούν άμεσα όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία της υγείας των αθλητών αλλά και όλων των ανθρώπων των ομάδων. Εύχομαι ολόψυχα σε όλους όσοι έχουν προσβληθεί από τον covid-19 να επιστρέψουν σύντομα υγιείς».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο 3ο σετ αλλά νίκησε την Κηφισιά 3-0 σετ