10-02-2021

Ο Παναθηναϊκός λύγισε τη μαχητική Κηφισιά με 3-0 σετ

Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός και μάλιστα απέναντι στον κακό του δαίμονα που δεν είναι άλλος από τον ΑΟΠ Κηφισιάς. Οι «πράσινοι» πήραν το τρίποντο απέναντι στη μαχητική Κηφισιά που για άλλη μία φορά λόγω των κρουσμάτων covid-19 αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις.

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε μέχρι τα μέσα του 1ου σετ όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-13 αλλά κατάφερε να γυρίσει το σετ. Τα ίδια και στο 2ο σετ όπου πάι η Κηφισιά είχε προβάδισμα 8-5. Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με μεγάλο προβάδισμα +6 αλλά η Κηφισιά κατάφερε να τον απειλήσει. Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού οι Ρανγκέλ, Τσάτσιτς και της Κηφισιάς οι Ζουπάνης, Κασαμπαλής.

Με καλό μπλοκ από Τσάμπερλεν και Ζουπάνη, κόντρα επίθεση του Παπαδόπουλου και άουτ του Πελεκούδα η Κηφισιά έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε στο 1ο σετ για πρώτη φορά στο +3 (11-8). Η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 12-8 και διατήρησε το προβάδισμα στο 17-14. Με σερί 4-0 και τον Ανδρεόπουλο στο σερβίς ο Παναθηναϊκός απάντησε. Ο Ρανγκέλ κέρδισε πολλές μονομαχίες και έτσι ο αγώνας ήρθε στα ίσια 19-19. Ο πόντος από τον Γιάκομπσεν και δύο λάθη από την Κηφισιά έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά 22-19 και το σετ έκλεισε 25-22 με τον Ράπτη.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά δεν πτοήθηκαν από την απώλεια του πρώτου σετ και στο δεύτερο προηγήθηκαν 8-5 μετά από άσο του Κασαμπαλή και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κοντοστάθη. Το «τριφύλλι» αντέδρασε και με «πέναλτι» του Γιάκομπσεν και κόντρα επίθεση του Ραγκέλ ισοφάρισε 8-8. Ο Ζουπάνης με επίθεση και ο Τσάμπερλεν με μπλοκ έφεραν ξανά την Κηφισιά σε «θέση οδηγού» 11-9, όμως ο Παναθηναϊκός με διαδοχικούς πόντους προσπέρασε 13-11. Στην εξέλιξη του σετ με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς φτάσαμε στο 17-16 για τους «πράσινους», οι οποίοι στη συνέχεια πήγαν στo +4 (21-17) μετά από λάθος του Σπυριούνη. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε σετ μπολ με άσου του Τσάσιτς. Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-19 με τριπλό μπλοκ πάνω στον Ζουπάνη.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο 3ο σετ και προηγήθηκαν 8-2 στηριζόμενοι στο καλό σερβίς και το ισχυρό μπλοκ. Η Κηφισιά με δύο άσσους του Κασαμπαλή μείωσε το σκορ 10-6. Ο Παναθηναϊκός πήγε ξανά στο +6 (13-7) με Τσάτσιτς και Πελεκούδα, αλλά η Κηφισιά με σερί 3-0 και πόντους από Ζουπάνη, Παπαδόπουλο μείωσε 19-17. Η πίεση της Κηφισιάς έφτασε μέχρι το 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 από δύο λάθη της Κηφισιά και πόντο του Ρανγκέλ έκλεισε το σετ και τον αγώνα.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Αρβανίτης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 25-22

2ο σετ: 5-8, 16-14, 21-17, 25-19

3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 45 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-19, 25-21) σε 83΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 14π. (11/19επ., 3 άσσοι, 62%υπ., 31%αρ.), Γιάκομπσεν 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (11/15επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 7 (5/8επ., 2 μπλοκ, 67%υπ., 25%αρ.), Ράπτης 10 (10/23επ., 50%υπ., 50%αρ.), Πελεκούδας 6 (6/9επ.) / Στεφάνου (. - 43%υπ., 21%αρ.), Πανταλέων.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνη 22π. (18/35επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσαμπερλέιν 4 (2/11επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 8 (6/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 73%υπ., 45%αρ.), Κασαμπαλής 4 (4 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (6/13π., 60%υπ., 33%αρ.), Κοντοστάθης 1 (1/1επ., 58%υπ., 37%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 55%υπ., 27%αρ.), Κωτσάκης 1 (1/1επ.).

Ο εορτάζον ακραίος του Παναθηναϊκού Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος είπε: «Διαχρονικά η Κηφισιά μας παίρνει καλά αποτελέσματα αλλά σήμερα τα καταφέραμε. Ψυχολογικά μας έκαναν κακό οι δύο ήττες με Φοίνικα και Ολυμπιακό. Σιγά, σιγά επανερχομαστε. Συγχαρητήρια και στα παιδιά της Κηφισιάς. Μέχρι στιγμής έχουμε κάνει την ίδια αρχή όπως και πέρυσι. Βαθμολογικά έχουμε καλή συγκομιδή. Εχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε τους βαθμούς. Ολοι κόντρα στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό θέλουν να παίζουν καλύτερα».

Ο πασαδόρος της Κηφισιάς Σταύρος Κασαμπαλής: «Στόχος μας είναι να δείχνουμε μαχητικότητα στο γήπεδο και αυτό το δείξαμε στους αγώνες με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Προσπαθώ να δείξω τι αξίζω. Με βοηθάει που είμαι βασικός στην Κηφισιά».