14-03-2021

Ο Ολυμπιακός με μεγάλη ανατροπή νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 137 λεπτών ο Ολυμπιακός παρότι έχανε 2-1 σετ κατάφερε να νικήσει με 3-2 και να πάρει σπουδαία νίκη που του συντηρεί το μεγάλο βαθμολογικό πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» με πρώτο σκορ τον Έρμανς Εγκλεσκαλνς, τον Ανδρέα Ανδρεάδη να κερδίζει καθοριστικά μπλοκ και τον Κώστα Στιβαχτή να διαχειρίζεται άψογα τις κόντρα επιθέσεις κατάφερε να πάρει τη νίκη από τον πολύ καλό ΠΑΟΚ που προηγήθηκε 17-15 στο 4ο σετ και 14-13 στο 5ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός σε 13 αγώνες έπιασε τους 36 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Φοίνικα ΟΝΕΧ με 26 βαθμούς αλλά σε 12 αγώνες. Ο ΠΑΟΚ έχει 25 βαθμούς σε 13 αγώνες και ο Παναθηναϊκός 22 βαθμούς σε 11 αγώνες.

Ο ΠΑΟΚ παρότι έχασε το 1ο σετ κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα. Οι αλλαγές του Νικολά Ματιάσεβιτς με την είσοδο του Σωτηρίου στη θέση του Εβάντρο έδωσε ηρεμία στην υποδοχή του ΠΑΟΚ αλλά έχασε μέρος από την επιθετική ισχύ και αυτό φάνηκε κυρίως στο 5ο σετ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-13 με τον Κουμεντάκη που επέστρεψε πρώτη φορά στο Ρέντη μετά τη μεταγραφή του στον δικέφαλο. Ο Αγκάνιτς όμως που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο κορυφαίος έχασε το σερβίς (14-14). Ο Ανδρεάδης μπλόκαρε τον Κουμεντάκη (15-14), ο Μιγιαήλοβιτς έχασε κόντρα επίθεση να τελειώσει τον αγώνα για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Βαν ντε Ντρις ισοφάρισε 15-15. Ο Έγκλεσκαλνς με επίθεση και ο Μιγιαήλοβιτς με κόντρα μετά από φάση διαρκείας τελείωσαν το ματς με 17-15.

Ανετο προβάδισμα Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με δύναμη πυρός στην επίθεση και το σερβίς του Εγκλεσκαλνς πάνω στον Εβάντρο δημιούργησε προβλήματα στον ΠΑΟΚ. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν και 18-10 με τον άσσο του Εγκλεσκαλνς και μέχρι το τέλος του σετ και παρά τις αλλαγές που έκανε ο Ματιάσεβιτς το σετ έκλεισε 25-16 με το μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς στον Βαν ντε Ντρις.

Η ισοφάριση του ΠΑΟΚ

Από το 5-4 του 2ου σετ ο Σωτηρίου μπήκε στη θέση του Εβάντρο, η υποδοχή του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και έγινε ανταγωνιστικός. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 15-13 με τον Αγκάνιτς και αργότερα 20-17 με τον Σωτηρίου. Ο Σωτηρίου και ο Κουμεντάκης κράτησαν υποδοχή και επίθεση και έκαναν το 23-19. Το σετ έκλεισε 25-21 για τον ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς το Βουλκίδη.

Το σετ των ανατροπών

Το σετ των ανατροπών ήταν το 3ο. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο 3ο σετ με προβάδισμα 7-4 από το μπλοκ του Όκολιτς. Με το σερβίς του Αγκάνιτς ο ΠΑΟΚ έστησε σερί 4-0 και προσπέρασε 10-8. Απάντησε ο Ολυμπιακός με δικό του μίνι σερί και προβάδισμα 13-11 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις με νέο σερί 5-0 που του έδωσε προβάδσμα 17-14. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ έμεινε στη θέση του οδηγού και πήρε το σετ 25-20 με τον Κουμεντάκη.

Η ισοφάριση

Στο 4ο σετ έγιναν μεγάλες μάχες στο φιλέ, οι δύο ομάδες πίεσαν στο σερβίς και ο ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε πίσω 9-7 κατάφερε να πάρει προβάδισμα 12-11. Με δύο επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις και του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 17-15. Εκεί όμως ο δικέφαλος κόλλησε στο φλοτ σερβίς του Στιβαχτή που οικοδόμησε σερί 5-0 και έφερε την ανατροπή για τον Ολυμπιακό με προβάδισμα 20-17. Ο Ολυμπιακός κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα και τελείωσε το σετ 25-21 με τον Φρομ.

Η ανατροπή και η χαμένη ευκαιρία

Συγκλονιστικό ήταν και το τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-3 αλλά ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη και τον Αγκάνιτς προσπέρασε 10-8 αλλά και 14-13, όμως, ο Ολυμπιακός με το μπλοκ του Ανδρεάδη και τους Έγκλεσκαλνς, Μιγιαήλοβιτς να τελειώνουν τις κρίσιμες φάσεις πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Νικάκης. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-16

2ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 8-6, 14-16, 19-21, 20-25

4ο σετ: 8-6, 14-16, 21-17, 25-21

5ο σετ: 5-2, 8-10, 11-12, 17-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 65 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-16, 21-25, 20-25, 25-21, 17-15) σε 137'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 17 (16/38 επ., 1 άσσος, 42% υπ. - 27% άριστες), Στιβαχτής 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 19 (17/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 23% άριστες), Ανδρεάδης 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 25 (20/44 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Όκολιτς 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 55% υπ. - 41% άριστες), Νικολάκης 1 (1/1 επ.), Βουλκίδης, Ριζόπουλος (75% υπ. - 50% άριστες), Εφραιμίδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 1 (1/1 επ.), Άγκανιτς 13 (9/16 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 23 (20/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Τακουρίδης 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 4 (4/6 επ., 38% υπ. - 19% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (16/50 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. - 30% άριστες), Παπαλεξίου, Πριγέν, Σωτηρίου 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. - 27% άριστες), Κανέλλος, Καπετανίδης, Μπούτος.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης μετά την επικράτηση κόντρα στον ΠΑΟΚ, ανέφερε τα εξής: «Σήμερα βγάλαμε την ψυχή του πρωταθλητή. Δείξαμε ότι είμαστε Ολυμπιακός και παρότι έχουμε περάσει, τον τελευταίο μήνα πάρα πολύ δύσκολα, την τελευταία εβδομάδα, τρία παιχνίδια με μετακίνηση, καταφέραμε απέναντι στον καλύτερο ΠΑΟΚ της χρονιάς, να γυρίσουμε το παιχνίδι και να πάρουμε μια τεράστια νίκη. Προσωπικά είμαι πάρα πολύ υπερήφανος για τους αθλητές μας. Η αλήθεια είναι ότι ο ΠΑΟΚ μας πίεσε πάρα πολύ στο κομμάτι του σερβίς του. Στην υποδοχή δεν ήμασταν πολύ καλοί και κάναμε πολλά λάθη. Όσο περνούσε η ώρα, οι δυνάμεις μας έπεφταν και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να γίνονται αρκετά λάθη, εύκολα λάθη από την πλευρά μας. Αυτό έφερε ισορροπία στο παιχνίδι, αλλά στο τέλος αυτό που μέτρησε, ήταν το θέλω μας και βγάλαμε αυτό που έπρεπε να κάνουμε για να πάρουμε το παιχνίδι. Όπως είχα από πριν, περίμενα ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, γιατί ήξερα ότι ο ΠΑΟΚ είναι σε καλή κατάσταση και παίζει αρκετά καλά. Περίμενα να έχουμε αυτά τα πάνω κάτω, τα οποία είναι πολύ φυσιολογικά για εμάς, μετά από όλα αυτά που έχουμε περάσει. Στο τέλος αυτό που μέτρησε ήταν το καθαρό μυαλό και η ψυχή του πρωταθλητή».

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Χέρμαν Έγκλεσκαλνς δήλωσε: «Ηταν πολύ δύσκολο για την ομάδα μου να επανέλθουμε σε υψηλό επίπεδο για να παίξουμε τόσο δύσκολα παιχνίδια. Είμαι χαρούμενος που νικήσαμε μία πολύ δυνατή ομάδα. Θέλαμε τη νίκη σε αυτόν τον αγώνα. Είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνιση μου στον Ολυμπιακό αλλά σημασία έχει να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα που είναι και ο μεγάλος μας στόχος μας».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Ανδρέας Ανδρεάδης είπε: «Ο ΠΑΟΚ μας έβαλε δύσκολα, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ αλλά τα καταφέραμε. Επιστρέψαμε μετά τον κορονοϊό και σε έξι ημέρες παίξαμε τρία ματς και τα καταφέραμε. Το σημερινό ματς ήταν και πιο δύσκολο. Πιστέψαμε πως μπορούμε να το πάρυμε ακόμα και όταν χάναμε. Δείξαμε αντοχές και ανωτερότητα στην πίεση. Αυτή η νίκη μας έδωσε πλεονέκτημα για τον τίτλο».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Μπρμ Βαν ντε Ντρις είπε: «Δε μετράνε οι καλές εμφανίσεις αλλά οι νίκες. Μπρούσαμε να πάρουμε τη νίκη αλλά όταν έπρεπε στο 4ο και στο 5ο σετ δεν είχαμε τους αυτοτοματισμούς που χρειάζονταν. Ο Ολυμπιακός έχει προβάδισμα για τον τίτλο μετά από αυτή τη νίκη αλλά και εμείς θα προσπαθήσουμε να παλέψουμε στη β΄ φάση για να ανατρέψουμε την κατάσταση».

Ο ακραίος του ΠΑΟΚ Σωτήρης Σωτηρίου είπε: «Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη με 3-1 σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του, αλλά και στην ομάδα μου. Μακάρι να γίνουν το κύπελλο και το Λιγκ Καπ. Θα παλέψουμε το πρωτάθλημα μέχρι το τέλος».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Νικολά Ματιάσεβιτς είπε: «Παλέψαμε σκληρά κόντρα στον Ολυμπιακό, παίξαμε στα όρια μας, φτάσαμε μέχρι και το match point αλλά δεν τα καταφέραμε. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, βελτιωνόμαστε σαν ομάδα μέρα με τη μέρα, παίζοντας πολύ καλύτερα από τις προηγούμενες αγωνιστικές. Τώρα πρέπει να ανασυνταχθούμε, να επιστρέψουμε στην σκληρή δουλειά ενόψει του παιχνιδιού με την Κηφισιά, το οποίο είναι σημαντικό για εμάς».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Ο Ολυμπιακός με μεγάλη ανατροπή νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ