31-10-2021

Τρίτο τρίποντο στη Βέροια ο Παναθηναϊκός, 3-0 τον Φίλιππο

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στο 3ο σετ από τον Φίλιππο στη Βέροια αλλά με αποτελεσματικό σερβίς πήρε τη νίκη με 3-0 σετ και μαζί το τρίτο τρίποντο χωρίς απώλειες που τον διατηρεί στην κορυφή της Volley League μαζί με τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας καθυστέρησε να αρχίσει κατά 20 λεπτά λόγω έντασης με οπαδούς του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο γυμναστήριο του Μακροχωρίου και διαπραγματεύσεις με τους διαιτητές του αγώνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν πολύ ανώτερη στα δύο πρώτα σετ και επικράτησε άνετα. Στο 3ο σετ ο Φίλιππος βελτίωσε την υποδοχή του, προηγήθηκε και 21-19 αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να ελέγξουν το σκορ, πέρασαν μπροστά στο 24-23, 25-24, ενώ ο αγώνας κρίθηκε με επίθεση του Ανδρεόπουλου για το 25-26 και το λάθος του Κυρίδη μετά από λάθος υποδοχή σε σερβίς του Βαν ντε Ντρις που η μπάλα βρήκε το φιλέ και άλλαξε πορεία.

O Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα του αγώνα και με αιχμή το σερβίς του Ράπτη κατάφερε να κάνει σερί 5-0 και να ξεφύγει στο σκορ 11-5. Το δεύτερο μεγάλο σερί και πάλι με το σερβίς του Ράπτη ήρθε στο 18-13 όπου οι πράσινοι έκαναν και πάλι σερί 5-0 εκτόξευσαν τη διαφορά στο 23-13 και έκλεισαν το σετ με επίθεση του Βαν ντε Ντρις για το 25-15.

Στο 2ο σετ μετά το 5-5 ο Παναθηναϊκός είχε πάλι φανετή υπεροχή σε επίθεση και σερβίς και άνοιξε το σκορ σε 11-8 με τον Ράπτη και 15-11 με το λάθος του Ρουμελιωτάκη. Ο Βαν ντε Ντρις και ο Πρωτοψάλτης ήταν ασταμάτητοι επιθετικά και με δύο μπλοκ η διαφορά ανέβηκε στο 23-16. Το σετ έκλεισε 25-17 με το λάθος του Προύσαλη.

Με την βελτίωση της υποδοχής, την παρουσία του Κυρίδη και του Βαρβεσιώτη και τις επιπολαιότητες των πρασίνων ο Φίλιππος μπήκε στον αγώνα και στο 3ο σετ έκανε σερί 4-0 κατακτώντας προβάδισμα 7-5. Ο Τζιουμάκας έκανε το 16-15 αλλά με άσσο του Βαν ντε Ντρις, λάθος των γηπεδούχων και μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 18-16. Ο Φίλιππος απάντησε και πάλι και με νέο σερί 3-0 από Σονάρι, Βαρβεσιώτη προσπέρασε 19-18 και αργότερα με 21-19 χάρις την επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρεις σερί πόντους από Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Μπάση για το 22-21. Το λάθος του Σονάρι έκανε το 24-23 για τον Παναθηναϊκό αλλά ο Πρωτοψάλτης έχασε το σερβίς (24-24). Ο Ανδρεόπουλος έφερε κι άλλο ματς μπολ (25-24), αλλά Στουντζίνσκι ισοφάρισε 25-25 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Ανδρεόπουλου και λάθος του Κυρίδη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Πορτοκαλίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Χάνος, Πλιάχα, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 15-25

2ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 17-25

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-27

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 1 άσσο, 28 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 17-25, 25-27) σε 77'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Ρουμελιωτάκης 5 (5/16 επ., 50% υπ. - 17% άριστες), Κυρίδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (6/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 35% άριστες) / Μπουράκης (λ, 33% υπ. - 25% άριστες), Μιχελάκης (λ), Στεφανίδης, Αδάμ, Γιάγκος, Βαρβεσιώτης 2 (2/2 επ.), Σιούτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 3 άσσοι, 89% υπ. - 44% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 8 (7/10 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 11% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (14/22 επ., 1 άσσος) / Γκαράς (λ, 100% υπ. - 33% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 55% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: "Ημασταν φιλοξενούμενοι αλλά η φιλοξενεία του Φιλίππου είναι πάντα υπέροχη και αισθανόμαστε ζεστασιά. Σήμερα είχαμε και τη χαρά να έχουμε στο πλευρό μας μία μεγάλη μερίδα των οπαδών μας και νιώσαμε μεγάλη χαρά. Στα δύο πρώτα σετ ο Παναθηναϊκός έβαλε μεγάλη ισχύ στο σερβίς και στην επίθεση. Με αυτό τον ρυθμό ο Φίλιππος δε μπόρεσε να μας ακολουθήσει. Στο 3ο σετ είχαμε επιθετική δυστοκία. Κάναμε 4-5 άουτ επιθέσεις. Δώσαμε την ευκαιρία στον Φίλιππο να μας ακολουθήσει στο σκορ αλλά στο τέλος κάναμε αυτό που έπρεπε και όλα πήγαν καλά".

Ο Αλέξανδρος Ράπτης δήλωσε: "Κάθε αγώνας είναι ξεχωριστός και έχει τη σημασία του. Κάποιοι μας χρίζουν φαβορί αλλά πρέπει να μένεις συγκεκριμένος και να αποδεικνύεις ποιος είναι το φαβορί. Πήραμε το τρίποντο σε δύσκολη έδρα και για αυτό είμαστε χαρούμενοι. Δεν είμαστε αλάνθαστοι. Τώρα έχουμε τον αγώνα με τον ΟΦΗ στο Λιγκ Καπ. Θα προετοιμαστούμε, δουλειά και κάτω το κεφάλι".

Ο προπονητής του Φιλίππου Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: "Δε μας επηρέασε η διακοπή αλλά όταν ζεσταίνονται οι αθλητές καλό είναι να ξεκινάμε και να παίζουμε. Ολοι οι αθλητές ευχαριστιούνται να παίζουν σε γεμάτο γήπεδο και ο κόσμος έδωσε ρυθμό. Ο Κυρίδης είχε να παίξει σχεδόν έξι μήνες βόλεϊ, θα μας βοηθήσει πολύ σε αυτόν τον τομέα".

Ο Μιχελάκης Γιώργος από τον Φίλιππο δήλωσε: "Μας πίεσε πολύ από το σερβίς ο Παναθηναϊκός. Μετά το 1ο σετ σταθήκαμε καλύτερα απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Το 3ο σετ το παλέψαμε. Θα μπορούσαμε να το κατακτήσουμε. Σταθήκαμε καλύτερα όσο περνούσε ο αγώνας. Κοιτάμε τώρα τον αγώνα με το Μίλωνα στο Λιγκ Καπ. Εκεί θα είναι διαφορετικός αγώνας και με τον Παναθηναϊκό και με τον αγώνα που δώσαμε με το Μίλωνα στο πρωτάθλημα. Αν παίξουμε όπως σήμερα στο 3ο σετ θα μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα¨.

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας Τρίτο τρίποντο στη Βέροια ο Παναθηναϊκός, 3-0 τον Φίλιππο