11-02-2022

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ το μαχητικό ΟΦΗ και οδηγεί στο πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ παρότι ισοφαρίστηκε με 1-1 σετ από το μαχητικό ΟΦΗ νίκησε με 3-1 σετ για την 13η αγωνιστική και προτελευταία της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος Volley League και πανηγύρισε την 11η νίκη του.

H ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη διεύρυνε το σερί νικών σε 9-0 και με 34 βαθμούς οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Ντεμπούτο με τη φανέλα του ΠΑΟΚ έκανε ο νεοαποκτηθής Καναδός ακραίος Ρίλεϊ Μπαρνς.

O OΦΗ του Κώστα Δεληκώστα παρά την ήττα του έδειξε πολύ καλή εικόνα ειδικά στο 2ο σετ που κατάφερε να νικήσει και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Άλκη Καμπανού.

Ο ΠΑΟΚ από την αρχή μπήκε στη θέση του οδηγού και με το σερβίς του Μπαρνς και μπλοκ από Μπράουν και Γουόλς έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 9-3. Ο δικέφαλος έκανε νέο σερί 4-0 με τους πολύ καλούς Κουμεντάκη, Γάτση και ανέβασε τη διαφορά στο +9 (19-10). Το σετ κύλησε απροβλημάτιστα για τον ΠΑΟΚ και με το χαμένο σερβίς του Τσέλιου έκλεισε το σετ 25-15 για τον ΠΑΟΚ.

Το πιο αμφίρροπο ήταμν το 2ο σετ όπου ο ΟΦΗ μπήκε με προβάδισμα 3-1 και 8-5 από το λάθος του Ούντρις. Ο ΠΑΟΚ έπιασε τον ΟΦΗ στο 10-10 με το μπλοκ του Γάτση. Ο ΟΦΗ με ρίσκο στο σερβίς είχε τον εύκολο πόντο απέναντι στον ΠΑΟΚ που έκανε ρεσιτάλ λαθών στην τελική προσπάθεια. Ετσι ο ΟΦΗ με δύο πόντους του Βιέξορεκ προηγήθηκε 18-16 και η διαφορά ανέβηκε στο +3 (22-19) με το λάθος του Ούντρις. Νέο λάθος του Λευκορώσου και πόντο του Βιέξορεκ έκανε το 24-20 για τον ΟΦΗ. Ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 χάρις τους Ούντρις, Κουμεντάκη ισοφάρισε 24-24  και το σετ πήγε στους κρητικούς με το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη και την κόντρα επίθεση του Ντεουίς.

Από το 3ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι τον έλεγχο. Με τους Μπαρνς, Ούντρις προηγήθηκε 3-0, ενώ με το ζεσταμένο Ούντρις ανέβασε το σκορ στο 13-8. Το εντυπωσιακό σερβίς του Κουμεντάκη έφερε σερί 3-0 για το 19-11 και ο Μπαρνς έκλεισε το σετ 25-16 για το 2-1.

Αμφίρροπο στο ξεκίνημα του ήταν το 4ο σετ με τον ΟΦΗ να προηγείται με 6-5 αλλά ο ΠΑΟΚ πάλι με το σερβίς του Κουμεντάκη έκανε σερί 3-0 για το 14-9. Ο ΟΦΗ δεν είχε απαντήσεις και ο ΠΑΟΚ στο ρελαντί έκλεισε άνετα το σετ με 25-19.

Διαιτητές: Ισκάς, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Λούμσι, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-11, 25-15
2ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 24-26
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-16
4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 10 άσσοι, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του ΟΦΗ οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 45 επιθέσεις, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 24-26, 25-16, 25-19) σε 95΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10π. (6/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 25 (22/40επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 55%υπ., 45%αρ.), Γάτσης 5 (4/6επ., 1 μπλοκ), Μπαρνς 13 (12/25επ., 1 άσσοις, 62%υπ., 46%αρ.), Ούντρις 18 (15/35επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 74%υπ., 68%αρ.), Μπουράκης, Μπούτος 1 (1 άσσος).

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντεουίς 8 (7/28επ.), Αρπάγιου 1 (1/2επ.), Βιέξορεκ 15 (15/37επ., 43%υπ., 24%αρ.), Βαϊόπουλος 4 (4/7επ.), Τσέλιος 3 (1/5επ., 2 μπλοκ), Βάργκας 18 (17/38επ., 1 άσσος, 52%υπ., 30%αρ.) / Δαρίδης (λ. - 54%υπ., 35%αρ.), Στεφανίδης, Κάλας 1 (1 άσσος), Τεφτσής (λ), Τζουγκαράκης, Σαλταφερίδης.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενη η νίκη μας. Υπάρχει διαφορά στην δυναμικότητα των ομάδων. Εμείς θέλουμε να παρουσιαζόμαστε βελτιωμένοι παιχνίδι με το παιχνίδι. Δεν κάναμε τρομερό ματς αλλά συνεχίσαμε τις νίκες. Ξέρουμε πως είμαστε καλύτερη ομάδα από τον ΟΦΗ και πως θα κερδίσουμε. Αλλά πρέπει να καταβάλουμε προσπάθεια και να είμαστε σοβαροί για να έρθει το αποτέλεσμα. Καμιά φορά πέφτει ο βαθμός συγκέντρωσης και η αντίπαλη ομάδα μπορεί να σου κάνει τη ζημιά. Ο Ράιλι (Μπερνς) είναι ένας καταξιωμένος αθλητής. Έχει παίξει σε πολύ υψηλό επίπεδο. Θέλει κι αυτός το χρόνο του για να ενταχθεί στο παιχνίδι μας και να επανέλθει στην αγωνιστική δράση. Έχει πολύ καλά στοιχεία κι ελπίζω να δείξει στη συνέχεια».

O προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας που επέστρεψε στα παλιά του λημέρια, δήλωσε: "Σε κάποια σημεία του αγώνα παίξαμε στα όρια. Είμαστε ευχαριστημένοι κατά διαστήματα με την εμφάνιση μας, ειδικά στο μπρέικ πόιντ και μπλοκ άμυνα. Θέλουμε δουλειά στο σάιντ άουτ. Ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια 3-1. Επέστρεψα στο Παλατάκι. Πριν ένα χρόνο ήμουν εδώ. Εχω πολύ καλά συναισθήματα και αναμνήσεις και από τον κόσμο και την διοίκηση. Πολλοί παίκτες του ΠΑΟΚ είναι και δικές μου επιλογές όπως ο Κοκκινάκης και ο Κουμεντάκης οι οποίοι παίζουν πολύ καλά εφέτος. Ο ΠΑΟΚ έχει την καλύτερη ομάδα στο πρωτάθλημα και εύχομαι να πάρει ο ΠΑΟΚ το πρωτάθλημα. Δένομαι με τους ανθρώπους και όχι με τις ομάδες και οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ μου φέρθηκαν πολύ καλά".

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ το μαχητικό ΟΦΗ και οδηγεί στο πρωτάθλημα