19-10-2013

Η ΑΕΚ με μεγάλη ανατροπή 3-2 τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ με μία από τις πιο σπάνιες ανατροπές στο πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ νίκησε στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και σημείωσε και δεύτερη νίκη σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0 σετ και αργότερα 19-11 στο 4ο σετ αλλά η ΑΕΚ με μεγάλα ψυχικά αποθέματα, αιχμή του δόρατος τον Παγιάν και σε πολύ καλή μέρα τον Γκενς πήρε τη νίκη.

Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη είχε εκπληκτική εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ κι έβγαλε εκτός ρυθμού την ΑΕΚ. Το 1ο σετ ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μαζί μέχρι το 13-13. Δύο σερί επιθέσεις του Τζελάτης και μία άουτ του Παγιάν έδωσαν τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει για πρώτη φορά στο σκορ με 20-17. Οι γηπεδούχοι με καλύτερη υποδοχή, καλύτερη ανάπτυξη και περισσότεροι λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν με 23-21 αλλά με άσο ο Τόρρες ισοφάρισε σε 23-23. Η ΑΕΚ έφθασε σε σετ μπολ στο 25-24 με τον Πέτρογλου και στο 26-25 με τον Παγιάν αλλά άουτ επίθεση του Ρουμελιωτάκη, έδωσε τη δυνατότητα στον Ποτότσινικ να ισοφαρίσει για τον ΠΑΟΚ σε 26-26. Επίθεση του Ποτότσνικ και μπλοκ του Τζελάτη στον Ρουμελιωτάκη διαμόρφωσαν το τελικό 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στο ίδιο μήκος κύματος κύλησε και το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 16-13 αλλά ο Τζελάτης με άσο μείωσε αρχικά σε 18-17 για να ακολουθήσει η ισοφάριση σε 19-19 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων. Νέο λάθος του Τόρρες και μπλοκ του Ντάμποβιτς στον Ρουμελιωτάκη έδωσαν αέρα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ για το 22-20. Λάθος σερβίς του Παπακυριακού έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Στέλιου Καζάζη να φθάσει σε σετ μπολ στο 24-21 και τελικά τον Μίλκοφ να γράψει με επίθεση 25-22 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ χάθηκε ο ρυθμός από την κερκίδα, καθώς οι περισσότεροι οπαδοί του ΠΑΟΚ αποχώρησαν λόγω του ποδοσφαιρικού αγώνα και παράλληλα χάθηκε και ο ρυθμός στο γήπεδο για τους παίκτες του Στέλιου Καζάζη που φάνηκε να χαλαρώνουν καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 6-13. Οι ασπρόμαυροι μείωσαν σε 18-17 αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει κατακτώντας το σετ 25-20.

Απίστευτη εξέλιξη είχε το τέταρτο σετ αφού αν και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται με 18-10 τελικά ισοφαρίστηκε από την ΑΕΚ σε μια από τις πιο σπάνιες ανατροπές. Με την ΑΕΚ να ρισκάρει στο σερβίς και να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή και στην ανάπτυξη του ΠΑΟΚ και τους Τόρρες , Γκένς , Πέτρογλου και Παπακυριακού να ηγούνται της αντεπίθεσης οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά μειώνοντας αρχικά με δύο άσους σε 18-13.

Ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι το προβάδισμα στο 20-16 και 22-19 μετά από λάθος σερβίς του Παγιάν. Ο Ποτότσνικ έδωσε αέρα τριών πόντων για το 23-20 και έφθασε σε ματς μπολ στο 24-21. Το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Ένωσης με δύο επιθέσεις του Παπακυριακού από το κέντρο και τρία σερί μπλοκ σε Τζελάτη, Μίλκοφ και Ποτότσνικ να προγηθεί με 25-25. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 25-25 αλλά επίθεση και άσος του Πέτρογλου διαμόρφωσαν το 27-25.

Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε στο γήπεδο με την ΑΕΚ να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την ψυχολογία της να ολοκληρώνει την ανατροπή διαμορφώνοντας το 15-07.

Η λήξη του αγώνα βρήκε παίκτες, προπονητές και παράγοντες να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά τη νίκη, που ήρθε μέσα από αντιξοότητες και προβλήματα τραυματισμών (Μαντέκας, Καλαϊτσίδης). Ανταμοιβή τους το χειροκρότημα που εισέπραξαν από μερίδα οπαδών του ΠΑΟΚ οι οποίοι αναγνώρισαν τον άθλο που πέτυχαν τα παιδιά με τα κιτρινόμαυρα και έσπευσαν να τους το δείξουν.

Ο πρόεδρος του τμήματος, Αλέξης Αλεξίου, ο οποίος ταξίδεψε το μεσημέρι στη Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσει το ματς, δεν έκρυβε τη χαρά του για το αποτέλεσμα και δεν σταμάτησε να μοιράζει συγχαρητήρια στους Κλαρούδα, Φλαούνα και στους αθλητές.

Ευτυχισμένος ο πρόεδρος της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, Κωνσταντίνος Κοτσάτος τηλεφώνησε αμέσως μετά το τέλος του αγώνα στον γενικό αρχηγό, Μάνο Μακρή και του ζήτησε να μεταβιβάσει τα συγχαρητήριά του στους παίκτες και στο τεχνικό επιτελείο. Τα αποδυτήρια πλημύρισαν από χαμόγελα και όνειρα…

Ο Γιώργος Κλαρούδας συμμετείχε στο γλέντι αλλά φρόντισε να κρατήσει χαμηλά τους τόνους, όπως κάνει από την αρχή της σεζόν. Είχε πει μεσοβδόμαδα ότι ούτε ο ίδιος γνωρίζει ποιο είναι τα ταβάνι της ΑΕΚ. Από σήμερα όμως θα πρέπει να κοιτάζει λίγο ψηλότερα για να το… δει.

Διαιτητές: Θέμελης, Γεωργουλέας.

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 28-26

2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 25-22

3ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 20-25

4ο σετ: 8-7, 16-10, 19-11, 21-16, 25-27

5ο σετ: 3-5, 4-10, 5-12, 7-15

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 69 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 27 επιθέσεις.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-22, 20-25, 25-27, 07-15)

ΠΑΟΚ (Καζάζης): Παντακίδης 7π, (2/8 επιθ, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χαραλαμπίδης 5π. (3/7 επιθ, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ποτόσνικ 10 (9/25 επιθ, 69% υπ, 1 άσσος), Μίλκοφ (14π., 13/25 επιθ, 63% υπ, 1 μπλοκ, 63% υπ), Ντάμποβιτς 4 (1/2 επιθ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 27 (23/52 επιθ, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 73% υπ), Στεφανίδης, Πιπεργιάς, Νικοφορίδης (1 άσσος), Παλέντζας, Στίγγας (5π, 1/9 επιθ, 2 μπλοκ).

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Τόρρες 15π., (10/16 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκενς 3 (1/5, 2 μπλοκ), Παγιάν 22 (21/39, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (8/26, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπακυριάκου 14 (7/14, 6 μπλοκ, 1 άσσος), Πέτρογλου 25 (21/38, 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Γκούζντα (λ. - 60% υπ., 45% άριστες), Μαντέκας, Τοκάνης 1, Κρέτσης, Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ.).

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Αινείας Τζελάτι είπε:

«Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Γύρισε ένα σετ που ήταν για αυτή χαμένο. Δυστυχώς χάσαμε έναν δικό μας αγώνα γιατί δεν ολοκληρώσαμε την καλή δουλειά που ξεκινήσαμε στα δύο πρώτα σετ και χάσαμε το 4ο σετ ενώ είχαμε μεγάλη διαφορά. Πρέπει να αναλύσουμε τα αίτια της ήττας. Στεναχωριόμαστε αλλά πρέπει να δούμε την πορεία όλου του πρωταθλήματος. Δεν είναι ανεπανόρθωτη ζημιά».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε:

«Νιώθω ότι κλέψαμε τον αγώνα από τον ΠΑΟΚ. Δεν παίζαμε καλά στην αρχή. Όταν αρχίζαμε να πιέζουμε σταματήσαμε να κάνουμε λάθη. Πήγαμε πόντο πόντο, μας βγήκαν οι φάσεις και κάναμε μια μεγάλη ανατροπή. Μετά το 2ο σετ ο ΠΑΟΚ εφησύχασε και πίστεψε πως θα νικήσει. Είναι μία καλή νίκη. Ακόμα είναι αρχή στο πρωτάθλημα και δε μπορώ να πω περισσότερα για το που μπορεί να φτάσει η ομάδα».