22-10-2022

Άνοιξε λογαριασμό η Κηφισιά, νίκησε 3-0 τον Αριστοτέλη που αγωνίστηκε χωρίς ξένους

(3 votes)
O A.O.Π.Κηφισιάς μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα Volley League και μάλιστα πιο άνετα απ΄ότι αναμενόταν καθώς επικράτησε του Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ. Η ομάδα της Πέλλας όπως και στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς αγωνίστηκε χωρίς τους 4 Κουβανούς, ενώ και ο Κώστας Προύσαλης δεν ξεκίνησε τον αγώνα και επιστρατεύηκε μόνο στο δεύτερο μισό του 3ου σετ όταν τραυματίστηκε ο Κώστας Βλαχόπουλος.

Η Κηφισιά ζορίστηκε μόνο στο 1ο σετ και είχε πρώτο σκόρερ τον Σέρβο διαγώνιο της Στεφάν Οκοσάνοβιτς. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Τσέιβιρς που σημείωσε 13 πόντους. Στα αξιοσημείωτα η απραγία του λίμπερο Κοντοστάθη που έμεινε με μία προσπάθεια υποδοχής.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Αριστοτέλης με διαδοχικά μπλοκ του Τσέλιου στον Οκοσάβοβιτς και «πέναλτι» του Παντακίδη προηγήθηκε 9-6. Η Κηφισιά απάντησε με το «ίδιο νόμισμα» και με μπλοκ των Μαικόν και Οκοσάνοβιτς ισοφάρισε 9-9. Μάλιστα ο Σέρβος διαγώνιος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους 11-10.

Στον καλύτερο πόντο του σετ μετά από εντυπωσιακό ράλι η επίθεση του Παλαιολόγου «τρύπησε» το μπλοκ της Κηφισιάς δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους 13-12. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον Αριστοτέλη να προηγείται 18-16 και την Κηφισιά να ισοφαρίζει 18-18.

Η αθηναϊκή ομάδα προσπέρασε 21-20 με μπλοκ των Μαϊκόν και Ρικάρντο, ενώ με κόντρα του Βραζιλιάνου πήρε προβάδισμα 2 πόντων 22-20. Η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Οκοσάνοβιτς, όμως ο Αριστοτέλης ισοφάρισε 24-24. Τελικά το σετ έκρινε ο Ρικάρνο ο οποίος με επίθεση και άσο διαμόρφωσε το τελικό 26-24.

Τα μπλοκ των Φιλιππακόπουλου και Μαϊκόν και η κόντρα του Τσέιβερς έδωσαν νωρίς το προβάδισμα στην Κηφισιά στο 2ο σετ με 5-2. Η ομάδα των βορείων συνέχισε με το «γκάζι πατημένο» παίρνοντας «αέρα» 5 πόντων 11-6 με μπλοκ του Φιλιππακόπουλου και κόντρα του Τσέιβερς. Η Κηφισιά με «όπλο» το μπλοκ αλλά και το πιεστικό σερβίς αύξησε τη διαφορά 19-12 και τελικά πήρε το σετ με 25-17 με άσο του Οκοσάνοβιτς.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη πίεσαν την υποδοχή του Αριστοτέλη, «σκέπασαν» το φιλέ και πήραν σαφές προβάδισμα 10-3. Ο Προύσαλης στη συνέχεια πέρασε στην θέση του Βλαχόπουλου που αποχώρησε τραυματισμένος στα δάχτυλα του αριστερού ποδιού.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ, η Κηφισιά προηγήθηκε 18-6 και τελικά πήρε το σετ 25-11 με άσο του Μαϊκόν.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τσίτσικας, Βαρατάσης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 26-24

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-17

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-11

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσσοι, 35 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλη Σκύδρας: 1 άσσος, 17 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-17, 25-11) σε 75΄

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσόναβιτς 15π. (8/17π., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Στιβαχτής 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρικάρντο 9 (7/13επ., 2 άσσοι, 80%υπ., 27%αρ.), Φιλιππακόπουλος 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Μορέιρα 14 (6/12επ., 7 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέιβιρς 13 (11/19π., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 88%υπ., 50%αρ.) / Κοντοστάθης (λ.), Οικονομόπουλος, Ρουσόπουλος, Σημιτράς, Δραβόπουλος, Παπαδόπουλος Γ.

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Παντακίδης 3π., (2/11π., 1 μπλοκ), Αντωνίου 2 (2/9επ., 71%υπ., 29%αρ.), Σδραυκάκης Ν. 7 (6/19επ., 1 άσσος, 73%υπ., 27%αρ.), Τσέλιος 8 (6/10επ., 2 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Παλαιολόγος 12 (12/27επ.) / Συναδινός (λ. - 38%υπ., 15%αρ.), Προύσαλης, Παπαγεωργίου 2 (1/1επ., 1 μπλοκ).

O προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε:"Κάθε πρεμιέρα είναι δύσκολη. Για εμάς έγινε ακόμα πιο δύσκολη καθώς το ρόστερ με το οποίο κατέβηκε ο Αριστοτέλης ήταν άγνωστο λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα. Εκ των υστέρων θεωρώ ότι αν ο Αριστοτέλης ήταν πλήρης, εμείς δεν θα είμασταν τόσο στρεσαρισμένοι. Στο πρώτο ήταν εμφανές ότι είχαμε άγχος. Στην συνέχεια δεν θα έλεγα ότι απελευθερωθήκαμε, αλλά βρήκαμε καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό και πήραμε τη νίκη. Απόψε κάναμε αρκετά μπλοκ όμως θα μπορούσαν να είναι αρκετά περισσότερα. Όταν ένας αθλητής είναι αγχωμένος είναι δύσκολο να αποδώσει αυτό που μπορεί. Τους κατανοώ αλλά δεν του δικαιολογώ. Ασφαλώς κρατάμε τη νίκη η οποία είναι πάντα σημαντική.Πλέον κοιτάμε από Δευτέρα να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι".

Απαντώντας στην ερώτηση για τα πολλά νέα πρόσωπα που χρησιμοποίησε κατά τη διάρκεια του αγώνα τόνισε: " Φέτος έχουμε στην ομάδα πολλούς νέους αθλητές, Είναι μια διαφορετική ομάδα από πέρσι. Έχουμε δώσει ρόλο βασικού σε νέα παιδιά. Αυτός είναι ακόμα ένας στόχος μας. Ο κάθε αθλητής έχει τον ρόλο του στην ομάδα και ανα πάσα στιγμή θα πρέπει να είναι έτοιμοι να ανταποκριθούν.

Ο πασαδόρος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Κώστας Στιβαχτής δήλωσε: "Σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι για το τρίποντο που πήραμε. Όσον αφορά στην απόδοση μας είναι ξεκάθαρο ότι δεν είμαστε ακόμα στο 100 τοις 100. Οι απουσίες του Αριστοτέλη ίσως να έπαιξαν και αυτές τον ρόλο του. Χωρίς να υποτιμήσουμε τον αντίπαλο ίσως να πιστέψαμε ότι μπορούμε να νικήσουμε πιο εύκολα. Μπορούμε να παίξουμε σαφώς καλύτερα και το έχουμε αποδείξει στα φιλικά το προηγούμενο διάστημα. Για το σημερινό παιχνίδι ήταν σημαντικό το 1ο σετ. Μετά την κατάκτηση του έφυγε κάπως η νευρικότητα που είχαμε".

Ο προπονητής του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλη Παναγιώτης Σδραυκάκης δήλωσε: "Συγχαρητήρια στους αθλητές και των δύο ομάδων. Εμείς στη σύνθεση μας είχαμε αθλητές που έπαιξαν πρώτη φορά στη Volley League. Είναι δεδομένο ότι στη συνέχεια του πρωταθλήματος, με την προσθήκη των 4 ξένων αθλητών θα παρουσιάσουμε άλλο αγωνιστικό πρόσωπο".

Ο κεντρικός του Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλη Γιάννης Παντακίδης είπε: "Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες που είχαμε, ειδικά στο πρώτο σετ δείξαμε καλό αγωνιστικό πρόσωπο.Πιστεύω ότι στη συνέχεια θα είμαστε ακόμα πιο δυνατοί.και θα διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Στόχος μας είναι η παραμονή στη Volley League. Από την πλευρά μας περιμένουμε από τους επιχειρηματίες του τόπου μας, με την υπόσχεση που έχουν δώσει, να είναι δίπλα μας και να ξεκινήσουν να μας βοηθούν, έτσι ώστε να είμαστε πλήρεις στα επόμενα παιχνίδια".

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 2022-23

Αφιέρωμα Volley League 2022-23: Οι 37 ξένοι αθλητές

Volley League 2022-23: Τα ρόστερ των 10 μονομάχων

Αφιέρωμα Volley League 2022-23: Παναθηναϊκός Α.Ο.

Αφιέρωμα Volley League 2022-23: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Αφιέρωμα Volley League 2022-23: Π.Α.Ο.Κ.

Volley League: Διαιτητές, πρόγραμμα, T.V. της 1ης αγωνιστικής

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Π.Κηφισιάς Άνοιξε λογαριασμό η Κηφισιά, νίκησε 3-0 τον Αριστοτέλη που αγωνίστηκε χωρίς ξένους