18-04-2023

Βήμα τίτλου ο Ολυμπιακός, νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ στον 1ο τελικό

O Oλυμπιακός παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στον 1ο τελικό και να κάνει το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Volley League 2022-23 και του 31ου στην ιστορία του. Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο το Σάββατο 22/4, 21:30 (ΕΡΤ-3). Ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες.

Οι ερυθρόλευκοι από το 2ο σετ έκαναν μία από τις εμφανίσεις της σεζόν καθώς τους βγήκε η τακτική, κράτησαν άριστη υποδοχή και ανέβασαν την αποτελεσματικότητα τους σε επίθεση και μπλοκ περιορίζοντας τις επιθέσεις του ΠΑΟΚ. Αντίθετα, ο Δικέφαλος με 54% αποτελεσματικότητα στην επίθεση κυριάρχησε στο 1ο σετ αλλά από εκεί και πέρα έδειξε διαφορετικά πρόσωπο, με ανεμικό σερβίς και άνυδρη επίθεση. Δεν είναι τυχαίο πως μόνο δύο παίκτες του, ο Βαν ντε Ντρις και ο Ράπτης σημείωσαν διψήφιο αριθμό στην επίθεση. Καλός ο Σκρεντάου στο σερβίς, ειδικά στο 1ο σετ που από το 20-20 έκανε σερί 5-0 και έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ για το 0-1.

Από τον Ολυμπιακό δεν υστέρησε κανείς και ο Τράβιτσα έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ μοιράζοντας τέλεια το παιχνίδι μετά και την καλή υποδοχή που παρήγαγαν οι Κουμεντάκης, Ιντάλγκο και Τζιάβρας. Εξαιρετική δουλειά έγινε και στο μπλοκ με τον Δημοσθένη Λινάρδο να σημειώνει τους 4 πόντους από μπλοκ από τους 9 που πήρε ο Ολυμπιακός (έναντι μόλις 5 του ΠΑΟΚ
).

Ενδιαφέρον σημείο του αγώνα το 16-18 του 4ου σετ. Εκεί ο ΠΑΟΚ πίεσε για να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ αλλά οι δύο επιθέσεις του Ιντάλγκο και το εξαιρετικό σερβίς του Κουμεντάκη που άνοιξε τρύπες στην υποδοχή της παλιάς του ομάδας έβαλαν τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού. Με καθοριστικό σερί 3-0 ο Ολυμπιακός προσπέρασε 19-18 ενώ στο 21-21 ο Ιντάλγκο έδωσε το δικό του ρεσιτάλ από το σερβίς και με 3 προσωπικούς πόντους (από σερβίς, μπλοκ και σερβίς) και ένα τελείωμα του Στερν σε κόντρα επίθεση έγινε το 25-21 για το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Καπότης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-19

4ο σετ: 8-6, 16-18, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) σε 110΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (11/26επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 13 (10/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 41%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 7 (3/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (15/32επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 26%αρ.) / Τζιάβρας (λ. - 44%υπ., 44%αρ.), Ζουπάνι.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 7π. (7/17επ., 71%υπ., 67%αρ.), Γουόλς, Βουλκίδης 8 (7/15επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 18 (15/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 46%υπ., 36%αρ.), Σκρεντάου 7 (5/9επ., 1 μπλοκ, 1 άσσοι, 50%υπ.), Βαν ντε Ντρις 11 (10/29επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 39%υπ., 33%αρ.), Ηλίας, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

*Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε από τον τίμ μάνατζερ του Ολυμπιακού Νίκο Μαντούβαλο ο Δημήτρης Τζιάβρας για την ανάδειξη του ως MVP Βίκος Cola της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζιουλιάνι είπε: «Είναι σημαντικό να νικάς τον πρώτο αγώνα στη σειρά των τελικών των πλέι οφ. Εχουμε παίξει και καλύτερα. Ξεκινήσαμε με εύκολα λάθη αλλά σταδιακά μέσα στον αγώνα είχαμε βελτίωση σε όλους τους τομείς. Δεν αρκεί αυτή η εμφάνιση. Πρέπει να παίξουμε καλύτερα στη συνέχεια για να επιβεβαιώσουμε τη σημερινή νίκη. Ακόμα οι πιθανότητες για τον τίτλο είναι 50-50 παρότι έχουμε ένα μικρό προβάδισμα στις νίκες. Ο ΠΑΟΚ είναι καλή ομάδα. Είχε χρόνο να ξεκουραστεί μετά το κύπελλο στην Καλαμάτα. Θα αντιδράσει και μην ξεχνάμε πως είναι ο Κυπελλούχος και θα προσπαθήσει να παίξει καλύτερα στην έδρα του».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Δημοσθένης Λινάρδος δήλωσε: «Αυτή είναι η ομάδα μας. Χάσαμε δύο τίτλους σε μικρό χρονικό διάστημα και καταφέραμε να γυρίσουμε διακόπτη. Ο εγωισμός μας δεν το επιτρέπει αυτό. Τους τελευταίους 6 μήνες παίζουμε αγώνες Τετάρτη, Σάββατο. Κάναμε καλή εμφάνιση απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Τακτικά πήγαμε καλά. Είχαμε καλό σερβίς. Βοήθησε και πολύ ο κόσμος»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόνσκι δήλωσε: «Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα σήμερα. Συγχαρητήρια για τη νίκη του. Μπήκαμε καλά αλλά δυστυχώς δεν είχαμε ρυθμό και συνέχεια στο παιχνίδι μας. Πιθανότατα το κενό 14 ημερών που δεν είχαμε χωρίς αγώνες να μας επηρέασε. Αυτό δε μας βοήθησε να έχουμε ρυθμό. Αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε αγώνες με τον Παναθηναϊκό και αυτό τον βοήθησε να έχει ρυθμό μετά το 2ο σετ. Επίσης υπήρχε ένα πρόβλημα με τον Βαν ντε Ντρις που είχε πρόβλημα στα πλευρά του. Χάσαμε έναν αγώνα αλλά συνεχίζουμε. Ξέρουμε τι έφταιξε, θα προσπαθήσουμε να απαντήσουμε στην έδρα μας. Πιστεύω πως η σειρά των τελικών θα έχει διάρκεια».

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΪ ΟΦ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος Τελικός VolleyLeague: 18 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) (νίκες: 1-0)

2ος Τελικός VolleyLeague:  22 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 21:30 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

3ος Τελικός VolleyLeague:  25 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

4ος Τελικός VolleyLeague (αν χρειαστεί): 28 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 1915 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

1: Ε.Α.Πατρών

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Βήμα τίτλου ο Ολυμπιακός, νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ στον 1ο τελικό