06-04-2013

2ος ημιτελικός: Ολυμπιακός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Ο Ολυμπιακός απειλήθηκε από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά πήρε τη νίκη με 3-0 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Volleyleague ΟΠΑΠ.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι στην Αλεξανδρούπολη την προσεχή Τετάρτη 10/4 στις 20.00 και αν χρειαστεί και 4ος αγώνας θα γίνει την επομένη (11/4, 20.00) πάλι στην ακριτική πόλη. Ο Ολυμπιακός με μία ακόμα νίκη θα προκριθεί στους τελικούς με πλεονέκτημα έδρας.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ποτόστνικ ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Εθνικού για 2η φορά μέσα σε 24 ώρες, αλλά οι ακρίτες έμειναν με την πίκρα που δε μπόρεσαν να πάρουν ένα σετ που θα τους κρατούσε στον αγώνα. Μάλιστα στο 1ο σετ (όπως και στο 2ο σετ του 1ου ημιτελικού την Παρασκευή) προηγήθηκε 19-16 αλλά δε μπόρεσαν να το αξιοποιήσουν.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με το βασικό τους σχήμα: Φιλίποφ, Σμαραγδή, Ποτότσνικ, Γιούρισιτς, Ιορντάνοφ, Χριστοφιδέλη και λίμπερο τον Στεφάνου. Ενώ ο Εθνικός με τους: Σιδηρόπουλο, Ράιτς, Κουμεντάκη, Δαλακούρα, Παπάζογλου, Γραμματικάκη και λίμπερο τον Μίτρεφ.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πόντο πόντο αλλά από το 14-12 υπέρ του Ολυμπιακού ο Εθνικός με τον Ράιτς σε πολύ καλή μέρα έχτισε διαφορά +3 (19-16). Οι παίκτες του Εθνικού έφτασαν στο 23-20 αλλά η επίθεση του Γιορντάνοφ και ο άσσος του Σμαραγδή μείωσε τη διαφορά στο 23-22. Ο Δαλακούρας έκανε το 24-22 και η επόμενη ήταν η φάση του αγώνα. Μετά από διαδοχικές επιθέσεις και δύο χαμένες κόντρα επιθέσεις από Ράιτς και Κουμεντάκη ο Εθνικός δεν τελείωσε το σετ και ο Ποτότσνικ μείωσε σε 24-23 ύστερα και από εκπληκτική άμυνα του Γιορντάνοφ. Στην επομένη φάση ο Δαλακούρας κάρφωσε άουτ (24-24). Ο Εθνικός πήρε προβάδισμα με 25-24 με απλό πέρασμα του Κουμεντάκη με τα δάκτυλα και ο Ποτότσνικ ισοφάρισε 25-25. Το λάθος του Γραμματικάκη που κάρφωσε στο φιλέ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό μετά από πολύ ώρα, ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε 26-26 και τελικά με επίθεση του Γιορντάνοφ και μπλοκ Χριστοφιδέλη, Σμαραγδή σε Ράιτς τελείωσε το σετ 28-26.

Με τον... αέρα της κατάκτησης του 2ου σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ, ο Εθνικός άντεξε μέχρι το 13-12 αλλά από εκεί και πέρα το σερβίς του Ολυμπιακού, η καλή παρουσία των Ποτότσνικ, Γιορντάνοφ έκανε τη διαφορά και το 2-0 σετ ήρθε εύκολα.

Στο 3ο σετ όλα έδειχνα ότι θα κυλήσουν ιδανικά για τον Ολυμπιακό οποίος μετά το 5-5 έκανε σερί 3-0 με τους Ποτότσνικ, Σμαραγδή, Χριστοφιδέλη για το 8-5 και αργότερα για το 16-9. Με τον Ράιτς να μην έχει πει την τελευταία του λέξη ο Εθνικός έτρεξε σερί 9-1 και ισοφάρισε σε 17-17. Ακολούθησε εναλλαγή των δυο ομάδων στο σκορ αλλά με Γιορντάνοφ και Χριστοφιδέλη να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες στην επίθεση και να φέρνουν τη νίκη απέναντι στους ακρίτες που έχασαν δύο καθοριστικές κόντρα επιθέσεις ύστερα από εκπληκτικές άμυνες. Σε κάθε περίπτωση ο Εθνικός εάν παίξει έτσι στην έδρα του θα δυσκολέψει πολύ τον Ολυμπιακό.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 28-26

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-20

3ο σετ: 8-5, 16-19, 21-20, 25-23

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-20, 25-23)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού: 3 άσσοι, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δημ.): Χριστοφιδέλης 8 (6/15, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Γιούρισιτς 11 (6/10, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Πότοτσνικ 16 (14/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57% υπ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Γιορντάνοφ 17 (16/27, 1 άσσος), Σμαραγδής 7 (4/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 74% υπ., 70% άριστες), Κοκκινάκης, Μαρούλης, Παπαδόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (17/32, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σιδηρόπουλος 2 (1/2, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (4/7, 2 μπλοκ), Γραμματικάκης 2 (2/6), Δαλακούρας Αν. 14 (12/22, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 45% υπ.), Κουμεντάκης 8 (7/22, 1 άσσος, 58% υπ) / Μίτρεφ (λ. - 42% υπ., 38% άριστες), Δαλακούρας Κ., Κόβατς, Κοντοστάθης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Σε αυτά τα ματς μετράει η νίκη. Το 1ο σετ ήταν σημαντικό που το γυρίσαμε. Στο 3ο σετ παραλίγο να μπούμε σε περιπέτειες. Μετράει το αποτέλεσμα αλλά στην Αλεξανδρούπολη πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι και πιο ήρεμοι».

Ο κορυφαίος του Ολυμπιακού Γέρνεϊ Ποτόσνικ δήλωσε: «Η Αλεξανδρούπολης μας έπαιξε πολύ σκληρά. Τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα εκεί για μας. Είμαι πολύ χαρούμενος που πήγα καλά και βοήθησα την ομάδα μου. Δεν είχα παίξει όλη τη σεζόν όσο θα ήθελα και είμαι χαρούμενος που όλα πήγαν καλά».

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Θάνος Μαρούλης δήωσε: «Αν δεν κερδίζαμε σήμερα η χθεσινή μας νίκη δεν θα είχε αξία. Πάμε με ένα σημαντικό προβάδισμα 2-0 νίκες αλλά πάμε σοβαρά να πάρουμε την πρόκριση στην Αλεξανδρούπολη. Θα πρέπει να διατηρήσουμε την υπομονή μας. Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα αλλά κυρίως στον Ποτόστνικ».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Μπορούμε να περιμένουμε κάτι καλύτερο στους αγώνες που θα γίνουν στην έδρα μας. Πρώτος παράγοντας είναι η ψυχολογία. Επιβάλλεται μία φορά να νικήσουμε τον Ολυμπιακό. Το ματς της Τετάρτης θα είναι ζωής και θανάτου. Χρειαζόμαστε μία νίκη για ψυχολογικούς λόγους. Σέβομαι, τιμώ και υπολογίζω τον Ολυμπιακό αλλά κι εμείς πρέπει να κάνουμε την υπέρβαση και είναι καλό για τους παίκτες και θα είναι παρακαταθήκη για την επόμενη χρονιά. Μακάρι να μην χάσουμε στην έδρα μας απέναντι σε μία ομάδα που ξέρει τι θέλει. Εμείς παίζουμε καλά 2-3 λεπτά αλλά δεν έχουμε συνέχεια».

Ο κεντρικός του Εθνικού Γιώργος Παπάζογλου είπε: «Στα τελειώματα των σετ μας βγαίνει το σύνδρομο που έχουμε όλη τη χρονιά εφέτος. Δεν ξέρω που οφείλεται. Αν κερδίζαμε το 1ο σετ από 23-19 ήταν διαφορετική η ροή του αγώνα. Πιστεύουμε σε νίκες επί του Ολυμπιακού και θέλουμε να γυρίσουμε πάλι εδώ. Θα είναι δύσκολο να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό δύο αγώνες αλλά αυτός είναι ο στόχος μας».