07-04-2013

Πλέι οφ 5-8: Φοίνικας Σύρου - Λαμία 3-2

Ο Φοίνικας Σύρου μετά από συναρπαστικό νοκ άουτ αγώνα 2,5 ωρών για τις θέσεις 5-8 νίκησε τον Γ.Σ.Λαμία με 3-2 και πέρασε στην επόμενη φάση για θέσεις 5-6 όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Ο Φοίνικας με τον Άρη θα αναμετρηθούν για τις θέσεις 5-6 στις δύο νίκες και με πρώτο αγώνα στην έδρα της ομάδας που έχει τερματίσει χαμηλότερα στη βαθμολογία (ο Άρης με πρώτο αγώνα στη Μίκρα) αλλά στη συνέχεια αν χρειαστούν δύο ματς θα γίνουν στη Σύρο.

Ο Γ.Σ.Λαμία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-13 με την 8η θέση (εξασφαλίζει την είσοδο της στην 8αδα για 8η σεζόν), ενώ οριστικά στην 7η θέση τερματίζει ο Α.Ο.Κηφισιάς που λίγο νωρίτερα ηττήθηκε από τον Άρη με 3-1 σετ.

Ο Φοίνικας με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να αγωνίζεται για πρώτη φορά κόντρα στην παλιά του ομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σε αναμέτρηση που θύμισε αυτή της κανονικής περιόδου όπου η μαχητική Λαμία παρότι βρέθηκε πίσω οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση τους. Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου ο Φοίνικας έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ όταν ήταν μπροστά μέχρι και με +3 (16-13) αλλά η Λαμία έκανε ανατροπή και ισοφάρισε.

Στο 1ο σετ η Λαμία μπήκε δυνατά με σερβίς του Κόμελ και προηήθηκε 3-1, όμως, ο Φοίνικας απάντησε με τα σερβίς του Ντορνέλας (3-3) και με τους Κόβατς, Λάππα σε κέφια ξέφυγε με δύο πόντους (10-8) και αργότερα 16-14 ενώ με λάθη του Φιλίπας και του Χριστοφορίδη έγινε το 18-14 και η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Στο 2ο σετ η Λαμία έκανε σερί 4-0 με τον εξαιρετικό Κόμελ (8-2) ενώ στο 6-2 έγινε διακοπή διότι άνοιξε η μύτη του Γκαρά από χτύπημα της μπάλας στο πρόσωπό του. Οι ρουμελιώτες με καλό σερβίς πίεσαν τους συριανούς που έκαναν διαδοχικά λάθη και η διαφορά ανέβηκε στο 17-10 μέχρι που η Λαμία ισοφάρισε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ξεκίνησε ο Τακουρίδης βασικός κεντρικός στη θέση του Θάνου και το ξεκίνημα του Φοίνικας ήταν εκρηκτικό με προβάδισμα 7-1 μετά από διαδοχικά μπλοκ. Η διαφορά έφτασε στο +9 (19-10) ενώ ο Κόμελ δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 23-13 που διαμαρτυρήθηκε και ο Φοίνικας έκανε ξεκούραστα το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ξεκίνησε βασικός ο Νικηφορίδης αντί του Λάππα και ο Φοίνικας έδειξε ανανεωμένος με προβάδισμα 6-2. Οι συριανοί κρατούσαν τη διαφορά μέχρι το 16-13 αλλά η Λαμία δεν είχε την τελευταία της λέξη. Με τον Σφενδυλάκη να κερδίζει σημαντικές μονομαχίες και τον Φιλίπας να τελειώνει κόντρα επιθέσεις η Λαμία ισοφάρισε 18-18 Μία άουτ επίθεση του Νικηφορίδη έκανε το 19-18 για τους ρουμελιώτες ενώ η διαφορά άνοιξε με επίθεση του Κόμελ (22-20) και ατομικό μπλοκ του Σφενδυλάκη στον Τακουρίδη (23-20). Ο Σφενδυλάκης που ήταν από τους κορυφαιους μαζί με τον Φιλίπας τελείωσαν τους καθοριστικούς πόντους για τη Λαμία.

Ο Φοίνικας με δύο συνεχόμενα μπλοκ Σουλτανόπουλου, Ντορνέλας και άουτ επίθεση του Κόμελ ξέφυγε με 4-1 στο καθοριστικό 5ο σετ κι εκεί ο πασαδόρος της Λαμίας Μανώλης Δημητριάδης αποβλήθηκε από τον αγώνα με κόκκινη – κίτρινη ύστερα από έντονες διαμαρτυρίες προς τον Μυλωνάκη και την Λεμονιά Μουλά. O Δημητριάδης ζήτησε μπλοκ άουτ σε επίθεση του Κόμελ και όχι άουτ που έδωσαν οι διαιτητές. Αρχικά του δόθηκε κόκκινη και μετά και κίτρινη. Πασαδόρος μπήκε ο Κώστας Καρβούνης για τη Λαμία η οποία μείωσε σε 5-3 αλλά με δύο πόντους του Σουλτανόπουλου (πρώτος χρόνος και μπλοκ) και κόντρα επίθεση του Ντορνέλας το σκορ εκτοξεύτηκε στο 8-3 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Διατητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 25-14, 22-25, 15-08)

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 7 άσσοι, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Γ.Σ.Λαμία 4 άσσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 14π. (6/8, 6 μπλοκ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 2 (2 άσσοι), Κοβάσεβιτς 13 (11/17, 2 μπλοκ, 55% υπ.), Ντορνέλας 21 (19/38, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Λάππας 10 (10/22, 68% υπ.) / Γκαράς (λ. - 86% υπ., 64% άριστες), Νικηφορίδης 7 (6/14, 1 μπλοκ, 100% υπ.), Τακουρίδης 10 (6/10, 4 μπλοκ).

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Χριστοφορίδης 6π. (4/10, 2 μπλοκ), Κόμμελ 20 (16/31, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Χαντ 10 (8/26, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (1 άσσος), Φιλίπας 19 (16/32, 2 μπλοκ, 1 άσσος)< Σφενδυλάκης 10 (8/9, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 61% υπ., 39% υπ. άριστες), Δραγκίδης, Καρβούνης.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε:

«Μπορεί το σκορ να ήταν ίδιο με το παιχνίδι της κανονικής περιόδου πριν από λίγο καιρό, ωστόσο ήταν δύο τελείως διαφορετικοί αγώνες. Εμείς στο 2ο και το 4ο σετ χάσαμε την συγκέντρωσή μας στην επίθεση όπου συνήθως έχουμε υψηλά ποσοστά, με αποτέλεσμα να επιτρέψουμε στη Λαμία, που έπαιξε πολύ καλά, να ισοφαρίσει δύο φορές.

Συνεχίζουμε πλέον για τα παιχνίδια με τον Άρη. Από την ώρα που ήρθα στην ομάδα κάνουμε μία τεράστια προσπάθεια, έχουμε δώσει τέσσερα παιχνίδια και όλα είχαν χαρακτήρα τελικού.

Σίγουρα ήταν περίεργο το συναίσθημα να βρεθώ αντίπαλος με γνώριμα πρόσωπα και μία ομάδα στην οποία ήμουν προπονητής για αρκετά χρόνια. Ωστόσο, τα συναισθήματα μέσα στο γήπεδο ξεχνιούνται και αυτός ακριβώς έκανα και εγώ σήμερα. Χάρηκα πολύ για τον Θανάση (Κατσιγιάννης) ο οποίος τα πήγε περίφημα».

Ο προπονητής της Λαμίας Θανάσης Κατσιγιάννης είπε:

«Η Λαμία έχει αποδείξει από την αρχή της χρονιάς ότι παλεύει σε όλα τα παιχνίδια, αυτό έκανε και σήμερα. Δεν θα ήθελα να σχολιάσω τα όσα έγιναν στο 5ο σετ, στα άλλα τέσσερα σετ έγινε συγκλονιστικό παιχνίδι. Τελικά, ο Φοίνικας ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και δίκαια πήρε τη νίκη και την πρόκριση. Μαζί με τον κ. Ανδρεόπουλο χτίσαμε αυτή την ομάδα για να παραμείνει στην κατηγορία και πετύχαμε τον στόχο μας. Τον ευχαριστώ για την άριστη συνεργασία που είχαμε και για τα καλά του λόγια.

Ο Μανώλης Δημητριάδης είπε για την αποβολή του:

«Ήταν άδικη η αποβολή μου και νομίζω ότι έκρινε το παιχνίδι. Παραφέρθηκα και ζητάω συγγνώμη γι' αυτό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έβρισα τον διαιτητή και δεν έπρεπε να αποβληθώ. Απλά σ' ένα πεντακάθαρο μπλοκ-άουτ, ο διαιτητής δίνει άουτ και ξέσπασα έτσι γιατί ένιωσα να με πνίγει το δίκιο».

Κυριακή 21 Απριλίου 2013
*Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην έδρα της ομάδας που είχε τη χαμηλότερη θέση στην τελική βαθμολογική κατάταξη της κανονικής περιόδου.