30-11-2013

Η Νίκη 3-2 τον ΠΑΟ και η παράδοση του τάι μπρέικ συνεχίστηκε

Η παράδοση που θέλει τη Νίκη Αιγινίου και τον Παναθηναϊκό να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ συνεχίστηκε και στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής όπου η ομάδα της Πιερίας επικράτησε με 3-2 και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 8η ήττα του σε ισάριθμους αγώνες αλλά τουλάχιστον πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα. Η Νίκη αγωνίστηκε με βασικό διαγώνιο τον πασαδόρο της Μπλανκενάου ο οποίος τα πήγε εξαιρετικά. Βασικός πασαδόρος έπαιξε ο Αναστασιάδης. Το γυμναστήριο του Αιγινίου ήταν κατάμεστο ενώ δυναμική παρουσία είχαν και οι οπαδοί του Παναθηναϊκού.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός με την παρουσία και του Ντανιέλ Γκάλιτς για πρώτη φορά στη σύνθεση του κατάφερε να έχει από την αρχή προβάδισμα με 10-4, 17-12 και 22-17. Εκεί έγινε η αντεπίθεση από τους γηπεδούχους που με μπλοκ και άμυνες οδήγησαν τους πράσινους σε διαδοχικά λάθη. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-21, έχασε 6 ευκαιρίες αλλά δεν τελείωσε το σετ το οποίο πήρε η Νίκη η οποία προηγήθηκε πρώτη φορά με 28-27 και τελείωσε το σετ με Μπλανκενάου και Μακλάχλιν.

Στο 2ο σετ έγινε η ανατροπή εκ μέρους του Παναθηναϊκού. Η Νίκη είχε το προβάδισμα με 14-11 και 18-15 αλλά ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά, ισοφάρισε 23-23 και πήρε το σετ 26-24.

Το 3ο σετ ήταν μονόλογος των γηπεδούχων και στο 4ο σετ μετά το 8-8 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 13-11 και 22-17 και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ οι πράσινοι ξέφυγαν από την αρχή με 3-1 και 7-4 αλλά όταν έφτασαν στο 11-9 η Νίκη απάντησε με σερί  3-0 χάρις δύο μπλοκ από Νταλίγκι, Μπλανκενάου σε Καριπίδη, ένα λάθος του Κουρούπη και ένα μπλοκ του Νταλίγκι στον Αμορόσο (12-11). Ο Μπέλος ισοφάρισε (12-12) αλλά ο Λιόντας έχασε το σερβίς, ο Γκάλιτς πάτησε τη γραμμή των 3μ. σε επίθεση και το ματς τελείωσε με νέο λάθος των φιλοξενούμενων.

1ο σετ:2-8, 12-16, 17-21, 30-28

2ο σετ:8-6, 16-14, 21-16, 24-26
3ο σετ:8-6, 16-11, 21-15, 25-15
4ο σετ:7-8, 14-16, 17-21, 18-25
5ο σετ:2-5, 8-10, 12-11, 15-12

Τα σετ: 3-2 (30-28, 24-26, 25-15, 18-25, 15-12)

* Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 11 άσσους, 48 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 52 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ(Γιάννης Μέλκας): Μπλάνκεναου 15π (8/21 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Αναστασιάδης 5 (1/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νταλιέγκε 11 (6/14 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 13 (10/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μακλαχλίν 23 (20/46 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφορίδης 9 (3/12 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 50% υπ - 33% άριστες), Παράσογλου, Γεωργόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Γιάννης Λάιος): Γκάλιτς 25π (18/38 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Αμορόσο 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Μούρ 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλλος 12 (11/31 επ, 1 μπλοκ), Καριπίδης 21 (18/44 επ, 3 μπλοκ) / Κουρούπης (λ, 44% υπ - 25% άριστες), Λιόντας, Καπίρης 1 (1 άσσος), Μανιόπουλος 7 (6/12 επ, 1 άσσος), Μαδούρας 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Πολυχρονιάδης 1 (1 άσσος).

«Κρύψαμε τα προβλήματα»

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε:

«Ήταν αγώνας με πολλές ανατροπές και πολλές συγκινήσεις. Πολλά συγχαρητήρια. Κρύψαμε τα προβλήματα και τα διαχειριστήκαμε σωστά. Μόνο ότι διαγώνιος αγωνίστηκε ο πασαδόρος μας Μπλανκενάου λέει πολλά. Ο Χριστοφορίδης έπαιζε με πόνο στο γόνατο. Το μυαλό μας γύρισε πίσω και θυμηθήκαμε τα παλιά ντέρμπι με τον ΠΑΟ. Συνεχίσαμε την παράδοση των πέντε σετ και ευτυχώς εμείς πήραμε τη νίκη που θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια. Αυτή η νίκη μπορεί να σημαίνει πολλά αλλά ακόμα πρέπει να έχουμε ανάλογη συνέχεια».

«Πάλι χαρακίρι»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος είπε χαρακτηριστικά:

«Κάναμε και πάλι χαρακίρι... Δε μιλάω μόνο για το 5ο σετ αλλά κυρίως για το 1ο σετ που προηγηθήκαμε 21-17 και 24-22 και χάσαμε 5-6 επιθέσεις για να τελειώσουμε το σετ. Τα μισά σετ στο εφετινό πρωτάθλημα τα έχουμε χάσει με τον ίδιο τρόπο. Και πάλι κάναμε 37 λάθη. Είναι πολλά για την κατηγορία. Ο Γκάλιτς μας βοήθησε πολύ. Τουλάχιστον πήραμε τον πρώτο μας βαθμό. Πρέπει να κρατήσουμε ψηλά το ηθικό μας και να προετοιμαστούμε για τον αγώνα με την Κηφισιά».