08-04-2013

Πλέι άουτ: Hρακλής - Νίκη Αιγινίου (9/4, 17.30)

Η μάχη για την παραμονή στην Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-13 συνεχίζεται την Τρίτη 9 Απριλίου (17.30) με τον αγώνα της 2ης αγωνιστικής των πλέι άουτ μεταξύ του Ηρακλή και της Νίκης Αιγινίου στο γυμναστήριο της Μίκρας. Η νίκη και για τις δύο ομάδες είναι απαραίτητη.

Ο Ηρακλής για να αυξήσει στο +5 τη διαφορά του από τον Παναθηναϊκό και η Νίκη Αιγινίου για να εξασφαλίσει ουσιαστικά την παραμονή της. Αν νικήσει με οποιοδήποτε σκορ (ακόμα και με 3-2) η Νίκη θα εξασφαλίσει την παραμονή της καθώς θα πιάσει είτε τους 29 είτε τους 30 βαθμούς και πλέον δεν θα είναι δυνατόν να την φτάσουν μαζί Ηρακλής και Παναθηναϊκός. Με τρίποντο θα αφήσει πίσω τον Παναθηναϊκό με 9 βαθμούς και τον Ηρακλή με 5 βαθμούς κι έτσι οι δύο πάλε ποτέ ισχυροί θα μονομαχήσουν μέχρι τέλους για την παραμονή. Αν η Νίκη νικήσει με 3-2 θα πιάσει τους 29 βαθμούς, θα αφήσει πίσω τον Ηρακλή με 4 βαθμούς και τον Παναθηναϊκό με 8 βαθμούς και δεν θα είναι δυνατόν να την πιάσουν και ο Ηρακλής και ο Παναθηναϊκός. Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Δόγαρης. Επόπτες: Δημητρίου, Παπαδόπουλος. Γραμματεία: Λάμπρου.

Στον Ηρακλή ο Αντρέι Κράβαρικ χαρακτήρισε τον αγώνα ως τον πιο σημαντικό αγώνα στην ιστορία του Ηρακλή και ζήτησε από τους παίκτες του να παίξουν για την ιστορία της ομάδας

Στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος οι δύο ομάδες σημείωσαν από μία νίκη εκτός έδρας με 3-1 σετ. Μάλιστα στη Μίκρα τη 2η αγωνιστική η Νίκη επικράτησε 3-1 σετ που ήταν και η πρώτη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας στην ιστορία της ομάδας της Πιερίας στην Volleyleague.gr. Ο Ηρακλής νίκησε στο Αιγίνιο με το ίδιο σκορ τόσο για το πρωτάθλημα όσο και για τα προημιτελικά του Κυπέλου.

«Είναι ο τελικός των τελικών. Οι νεαροί παίκτες μου καλούνται να σηκώσουν δυσανάλογο βάρος από αυτό που τους αναλογεί. Πρέπει να κάνουμε κατάθεση ψυχής», είπε ο Αντρέι Κράβαρικ.

Στη Νίκη Αιγινίου το σημαντικότερο πρόβλημα είναι η περίπτωση του Σίμο Ντάμποβιτς ο οποίος την τελευταία εβδομάδα ταλαιπωρείται από ίωση και ακόμα δεν έχει συνέλθει παρότι το Σάββατο αγωνίστηκε κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο προπονητής της Νίκης Αιγνίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Είναι ένα ακόμα δύσκολο ματς. Ο Ηρακλής μετά την απώλεια βαθμών που είχε με τον Άρη θα είναι πιο μαζεμένος και πιο συγκεντρωμένος. Αν κερδίσουμε θα κάνουμε βήμα για την παραμονή μας.. Ο Ηρακλής είναι ικανός για το καλύτερο και το χειρότερο. Δεν έχει σταθερότητα, έχει νεανική και ενθουσιώδη ομάδα και δεν είναι ο παλιός Ηρακλής. Ξέρουμε, όμως, πως παίζει στην έδρα του και θα τα δώσει όλα για τη νίκη και την παραμονή του.

Μίκρας 17.30: Ηρακλής – Νίκη Αιγινίου

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Δόγαρης. Επόπτες: Δημητρίου, Παπαδόπουλος. Γραμματεία: Κυριακίδου.

Πλέι άουτ – 3η αγωνιστική

Παρασκευή 12 Απριλίου 2013

Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.30: Παναθηναϊκός - Ηρακλής

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Ζώης, Παπαδογιάννης. Γραμματεία: Νικολοπουλου.

ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ (9-11) Θέσεις 9-11

1η αγωνιστική - Σάββατο 6 Απριλίου 2013
Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου – Παναθηναϊκός 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13)