03-03-2017

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Φοίνικα Σύρου που αγωνίστηκε χωρίς Μρντακ, Πάρις

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε την ανωτερότητα του σε επίθεση και μπλοκ αλλά και τις απουσίες του Φοίνικα Σύρου και νίκησε με 3-1 σετ στον τηλεοπτικό αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Με το νέο τρίποντο ο δικέφαλος έστω και προσωρινά προσπέρασε τον Παναθηναϊκό (το Σάββατο υποδέχεται την Ορεστιάδα) και βρίσκεται στην 2η θέση.

Ο Φοίνικας αγωνίστηκε χωρίς τον Ιταλό πασαδόρο Ματέο Πάρις ο οποίος έλυσε το συμβόλαιο του και ταξιδεύει για την πατρίδα του προκειμένου να αγωνιστεί στην Περούτζια. Τη θέση του βασικού πασαδόρου πήρε ο Μανώλης Δημητριάδης ο οποίος τα πήγε καλά παρότι είχε να συνεργαστεί με «υπηρεσιακό» διαγώνιο τον Δημήτρη Εφραιμίδη ο οποίος πήρε αυτή τη θέση λόγω των τραυματισμών του Μίλια Μρντακ και του Λούκας Ζάρεκ. Παρά τις απουσίες οι συριανοί πάλεψαν τον αγώνα και μάλιστα πήραν το σετ της τιμής. Ο Φοίνικας έμεινε καθηλωμένος στους 30 βαθμούς και μοιράζεται την 5η θέση με τον Εθνικό που αύριο υποδέχεται την Κύζικο.

Aπό την αρχή του αγώνα ο ΠΑΟΚ επέβαλε το ρυθμό του και πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ μέχρι και 10-5 από την επίθεση του Σαφράνοβιτς. Ο Φοίνικας άργησε να βρει τα πατήματα του με τη νέα του σύνθεση και ο δικέφαλος ξέφυγε με 13-7 με Ντάντε και Ανδρεάδη να μην κόβονται. Σε αυτά τα επίπεδα ισορρόπησε τη διαφορά ο Φοίνικας και ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-17 και το 1-0 σετ.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ντάντε να κάνει σερί 4-0 από τη θέση του σερβίς και να δίνει προβάδισμα 7-5. Με μπλοκ Εφραιμίδη και άσσο από τον Σούρδι ο Φοίνικας ισοφάρισε 7-7 αλλά ο ΠΑΟΚ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Σαφράνοβιτς έκανε σερί 3-0 για το 10-7. Στο 14-11 ήταν η σειρά του Στάροβιτς να κάνει μπλοκ και επίθεση και σε συνδυασμό με δύο λάθη των συριανών η διαφορά να φτάσει στο +6 (18-11). Η διαφορά δε μειώθηκε και ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 παρότι ο Φοίνικας κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά με σερί 5-0 χάρις το σερβίς του Εφραιμίδη.

Ο Φοίνικας έχοντας αβαντάζ με το σερί στο φινάλε του 2ου σετ μπήκε δυνατά στο 3ο σετ, πίεσε στο σερβίς και με τον Δημητριάδη να βρίσκει ρυθμό με τον Ρεϊνάλντο και τον Εφραιμίδη έκανε σερί 4-0 για το 9-5. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το 19-6 αλλά ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Τακουρίδη έφερε το ματς στα ίσια (20-20). Ο δικέφαλος προηγήθηκε και 22-21 με τον Στάροβιτς αλλά ο Χήρας και ο Εφραιμίδης έβαλαν τον Φοίνικα μπροστά (23-22), ενώ ο Ζάρεκ με μπλοκ στον Ντάντε σημείωσε το 24-22. Ο Ντάντε μείωσε και ο Χήρας με μπλοκ στον Στάροβιτς έκανε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι, πίεσε σε σερβίς και επίθεση και με πρώτο σερί 4-0 ξέφυγε 7-2. Η υποδοχή του Φοίνικα δεν κράτησε την πίεση και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 14-7 και αργότερα με 21-12 με τα διαδοχικά λάθη των συριανών κι έτσι φτάσαμε στο 25-14 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης.

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-17
2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-22
3ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 23-25
4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-12, 25-14

*Oι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-22, 23-25, 25-14) σε 104'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παντακίδης 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Στάροβιτς 15 (12/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (11/16 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 14 (13/26 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ - 22% άριστες), Ντάντε 14 (12/27 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 67% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ - 47% άριστες), Γκαράς (λ, 81% υπ - 63% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 5 (5/10 επ), Τακουρίδης 8 (7/10 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Χήρας 11 (6/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 12 (12/33 επ, 53% υπ - 47% άριστες), Σούρδι 8 (6/17 επ, 2 άσσοι, 68% υπ - 47% άριστες), Εφραιμίδης 14 (13/39 επ, 1 μπλοκ), Τουράνιανιν 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 61% υπ - 35% άριστες), Σζάρεκ 1 (μπλοκ), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ), Μάρκου (33% υπ - 33% άριστες).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Με εξαίρεση ορισμένα σημεία του 3ου σετ έμεινα ευχαριστημένος. Πήραμε ακόμα τρεις βαθμούς και αντιμετωπίσαμε σοβαρά τον αντίπαλο μας. Ακολουθήσαμε τακτική με τους κεντρικούς και μας πήγε καλά. Η 2η θέση θα παιχτεί μέχρι την τελευταία αγωνιστική».

Ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Σάσα Στάροβιτς είπε: «Πήραμε τους τρεις βαθμούς που θέλαμε. Ο Φοίνικας έπαιξε χωρίς δύο βασικούς του και με πολλές αλλαγές και αυτό δεν βοήθησε στην ποιότητα του αγώνα. Ο στόχος μας είναι να είμαστε καλύτεροι στα πλέι άουτ και στους αγώνες που θα κριθούν οι τίτλοι».

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Μανώλης Δημητριάδης είπε: «Δώσαμε τον αγώνα μας κάτω από δύσκολες συνθήκες. Η ομάδα ουσιαστικά στήθηκε χθες βράδυ καθώς υπήρχαν οι απουσίες των Πάρις, Μρντακ, Ζάρεκ και με τον Εφραιμίδη διαγώνιο. Ο Πάρις έχει μία ευκαιρία στην καριέρα του να κάνει κάτι καλύτερο και του εύχομαι καλή επιτυχία. Προσωπικά μπορώ να καλύψω το κενό του Πάρις. Θέλω να αρπάξω την ευκαιρία και να δώσω το καλύτερο στην ομάδα. Το νέο σύστημα των πλέι οφ μας δίνει την ευκαιρία να είμαστε συνέχεια μέσα στο παιχνίδι και πιστεύω πως στα πλέι οφ θα είμαστε πολύ καλύτεροι».