03-12-2018

Ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του «πάγωσε» τον Παμβοχαϊκό με 3-0

(3 votes)
Με σερβίς που έβγαζε... φωτιές ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ σημειώνοντας την τρίτη νίκη του που τον ανέβασε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς όσους έχει και ο Ηρακλής αλλά με 7 αγώνες.

Στο Γιώργος Τριαντάφυλλος βρέθηκαν πολλοί φίλοι του Παναθηναϊκού που πανηγύρισαν μαζί με την ομάδα τους αλλά και ο Ιταλός προπονητής Ντανιέλε Ρίτσι που ήρθε για να δει σημαντικούς αγώνες του ελληνικού πρωταθλήματος αλλά και ευρωπαϊκούς αγώνες των ελληνικών ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν «αφοπλιστικός» από τα 9μ. και με το σερβίς του διέλυσε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού αλλά και τα όποια πλάνα είχε ο Κώστας Δεληκώστας. Η κατάσταση για την ομάδα του Βραχατίου έγινε χειρότερη με την κόπωση του Νίκου Ρουμελιώτη και από το τρίτο σετ επιστρατεύτηκε διαγώνιος ο Φρίξος Κωτσάκης αλλά η κακή υποδοχή σε συνδυασμό με τα μέτρια ποσοστά στην επίθεση οδήγησαν στην ήττα.

Οι «πράσινοι» εκμεταλεύτηκαν την κακή μέρα του Παμβοχαϊκού και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-12 κατάφεραν να κάνουν ανατροπή με τα σερβίς του Γιορντάνοφ και του Πανταλέοντα. Κανείς δεν υστέρησε από την αθηναϊκή ομάδα ενώ πολύ δουλειά έκανε και ο Παναγιώτης Πελεκούδας κόντρα στην παλιά του ομάδα. Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη μετά το 3-2 επί του Ηρακλή και πήρε το πρώτο του εφετινό τρίποντο εκτός έδρας.

Ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση την ποιότητα της υποδοχής του άγγιξε το τέλειο σε όλους τους τομείς. Με τον Πελεκούδα στο σερβίς και τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο να πυροβολούν ξέφυγε 8-5 ενώ οι δύο κόντρες του ορεξάτου Γιορντάνοφ έκαναν το 14-8. Οι πράσινοι απλά έκαναν συντήρηση της διαφοράς και ο Παμβοχαϊκός προσπαθούσε να βρει λύσεις σε υποδοχή και επίθεση. Με τη λάθος επίθεση του Αμπράο έκλεισε το 1ο σετ με 25-21.

Σειρά είχε ο Πανταλέων να ανοίξει δρόμο με το σερβίς του κάνοντας γρήγορα το 5-1 για τον Παναθηναϊκό στο 2ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και με τον Αμπράο στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα ισοφάρισε 10-10. Το σερβίς του Γιάκομπσεν και ο Πανταλέων με τον Γιορντάνοφ σε ετοιμότητα έκαναν το 13-10. Η χαριστική βολή στο σετ ήρθε από το σερβίς του Γιορντάνοφ που οδήγησε τους γηπεδούχους σε νέο σερί και προβάδισμα 20-14. Το σετ έκλεισε 25-18 με δύο πόντους του Πανταλέοντα.

Το 3ο σετ ήταν το πιο ενδιαφέρον από πλευράς ανταγωνισμού καθώς ο Παμβοχαϊκός με τον Κωτσάκη διαγώνιο και τους Αμπράο, Γκλαντστόουν να κάνουν σερβίς ρίσκου πήραν προβάδισμα 7-3. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 9-9 αλλά το σερβίς του Κωτσάκη έδωσε πάλι προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό 13-10 και 16-12 πάλι με επίθεση του νεαρού Κωτσάκη. Το μπλοκ του Πανταλέοντα και ο άσσος του ίδιου παίκτη έκοψαν το ρυθμό του Παμβοχαϊκού και ξεκίνησε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Γιορντάνοφ με επίθεση και ο Γιάκομπσεν με μπλοκ έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό 18-17. Η χαριστική βολή ήρθε από το σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου που οδήγησε τους γηπεδούχους σε λάθη και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 23-18. Ο Πανταλέων έκλεισε τον αγώνα με 25-20 στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης.

1ο σετ: 5-8, 11-16, 16-21, 21-25
2ο σετ: 2-8, 13-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 18-21, 20-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 39 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 18-25, 20-25) σε 81'

Γ.Α.Σ. ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Ολιβέιρα 16 (16/30 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Γκλάντστοουν 5 (5/9 επ.), Ρουμελιώτης 4 (4/14 επ.), Τουρνάκης 1 (1/3 επ.), Ροντρίγκο 11 (11/21 επ., 69% υπ. - 44% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 45% υπ. - 30% άριστες), Δημητούλης, Ρούμπο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κωτσάκης 1 (1 άσσος, 75% υπ. - 50% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 14 (13/28 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Πανταλέων 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ράπτης 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 15% υπ. - 15% άριστες), Πελεκούδας 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 29% άριστες), Γαλιώτος.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Ο Παναθηναϊκός ήταν εξωπραγματικά καλύτερος στο σερβίς. Εμείς είχαμε κακή υποδοχή και κάναμε λάθη στην επίθεση. Με τέτοια ποσοστά δε μπορούσαμε να ακολουθήσουμε τον Παναθηναϊκό ούτε και να εκμεταλευτούμε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων στο 3ο σετ. Το θέμα του διαγωνίου είναι γνωστό. Γίνονται ηρωικές προσπάθειες. Κοιτάμε μπροστά και συνεχίζουμε για το καλύτερο».

Ο νεαρός άσσος του Παμβοχαϊκού Φρίξος Κωτσάκης είπε: «Ο αντίπαλος μας έπαιξε εκπληκτικά. Είχε φοβερό σερβίς και έκανε ελάχιστα λάθη. Δε μπορούσαμε να ακολουθήσουμε. Κλήθηκα να καλύψω το κενό του Ρουμελιώτη. Είναι ένας μεγάλος αθλητής αλλά το βόλεϊ είναι ομαδικό άθλημα. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά, να συνεχίσουμε την δουλειά και να βελτιωθούμε».

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Παναγιώτης Πελεκούδας είπε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος και απέναντι σε μία ομάδα που εάν της δώσεις δικαίωμα θα σου κάνει μεγάλη ζημιά. Ο Παμβοχαϊκός έχει καλή έδρα και αυτό το 3-0 είναι μία σημαντική νίκη για την συνέχεια. Ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με τον Φοίνικα Σύρου. Εάν πάρουμε κι εκεί θετικό αποτέλεσμα θα είμαστε πολύ πιο ψηλά από τον αρχικό μας στόχο».

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε: «Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που παίξαμε. Είχαμε συγκεκριμένη τακτική και μείναμε προσηλωμένοι στο σχεδιασμό μας ακόμα και όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Παλέψαμε με τα λάθη μας. Κάναμε πολύ λίγα σε όλο τον αγώνα και για αυτό έγινε αυτό το 3-0 στην δύσκολη έδρα του Παμβοχαϊκού. Είναι μία μεγάλη νίκη. Είμαι σίγουρος ως θα έχουμε και συνέχεια».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός Ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του «πάγωσε» τον Παμβοχαϊκό με 3-0