16-02-2019

Με μπροστάρη τον Ποπόφ ο Ηρακλής νίκησε 3-0 την ΑΕΚ

(3 votes)
Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ηρακλής και μάλιστα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ του Σωτήρη Δρίκου στη Μίκρα. Με κορυφαίο τον Εγκόρ Ποπόφ και μόλις 11 λάθη σε τρία σετ ο Ηρακλής επικράτησε της ΑΕΚ με 3-0 σετ και ανέβηκε στην 6η θέση με 16 βαθμούς αφήνοντας την «Ενωση» στους 13.

Η ΑΕΚ παρότι ήταν καλύτερη σε ορισμένους τομείς όπως το σερβίς και επέστρεψε ο Γιώργος Τζιουμάκας, συνολικά υστέρησε επιθετικά και κυρίως έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως δε μπόρεσε να γίνει αναγωνιστική ή να προηγηθεί με εξαίρεση την πίεση που άσκησε στο 3ο σετ (μέχρι το 21-21) ενώ είδε και κόκκινη κάρτα ο Ηλίας Λάππας.

Ο Ηρακλής έκανε πιο μεστή και πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση και πήρε δίκαια της νίκη.

Ο αγώνας στο ξεκίνημα του ήταν αμφίρροπος και μάλιστα η ΑΕΚ με τον ορεξάτο Στοΐλοβιτς κατάφερε να προηγηθεί και 7-5 και 12-8 όταν ο Σέρβος έπιασε ωραίο μπλοκ. Ο Ηρακλής με σερί 3-0 μεόιωσε σε 11-12 και με το λάθος του Κανέλλου ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησαν μονομαχίες μέχρι το 18-18 και εκεί ο Ηρακλής πάτησε γκάζι με το μπλοκ του Ντίνα, το μπλοκ του Φέργκιουσον, το λάθος το Ιμπραχίμοφ και την επίθεση του Κλίντι και το νέο μπλοκ του Φέργκιουσιν που οικοδόμησαν σερί 5-0 για το 23-18 κι ενώ ο Προύσαλης ήταν στη θέση του σερβίς. Το σετ έκλεισε για τον Ηρακλή 25-19 με το λάθος του Στοΐλοβιτς.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής περιόρισε κι άλλο τα λάθη του, ο Ιμπραχίμοφ μπλοκαρίστηκε και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 10-6. Ο Ντίνας και ο Μαυροβουνιώτης πήραν δύο δύσκολες επιθέσεις εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 17-11 και το σετ έκλεισε άνετα για τον Ηρακλή με 25-17.

Το πιο αμφίρροπο και πιο επεισοδιακό ήταν το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ και από την αρχή πήγαιναν πόντο πόντο σε ένα «κλειστό» σετ. Ο Ηρακλής προγήθηκε 18-17 με τον Ποπόφ αλλά η ΑΕΚ με δύο άσσους του Στοΐλοβιτς και μία κόντρα του ίδιου παίκτη ξέφυγε 20-18 και έδειξε ικανή για να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε από τον Ποπόφ και το ματς ήρθε στα ίσια 21-21. Ο Ποπόφ έκανε το 22-21 σε μία φάση που ο Λάππας έκανε μπλοκ και διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές με αποτέλεσμα να δει και την κόκκινη κάρτα. Το σκορ έγινε 23-21 και με μπλοκ του Φέργκιουσον 24-21. Το ματς έκλεισε 25-21 με μπλοκ άουτ του Ηρακλή κατακτώντας το τρίποντο.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-19

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 1 άσσος, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν 6 άσσοι, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 10 (8/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 18%υπ., 9%αρ.), Φέργκιουσον 9 (3/5, 6 μπλοκ), Ρίου ντα Ρόσα 8 (7/15, 1 μπλοκ, 55%υπ., 20%αρ.), Ποπόφ 16 (15/24, 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 45%υπ., 36%αρ.), Τερζόγλου, Αρμενάκης 1 (1/1).

ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 1 (1/6), Στοΐλοβιτς 20 (13/27, 2 μπλοκ, 62 %υπ., 34%αρ.), Κανέλλος 4 (3/10, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (8/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιμπραχίμοφ 3 (3/16, 53%υπ., 67%αρ.) / Γκαράς (λ. -  75%υπ., 67%αρ.), Κρέτσης, Λάππας 1 (1/2).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε : «Ήταν μια νίκη πολύ σημαντική για εμάς. Γνωρίζαμε ότι ήταν ένα παιχνίδι, αν μπορώ να το χαρακτηρίσω και "δίχως αύριο" για τη συνέχεια. Η ομάδα δείχνει να βελτιώνεται, ότι μέρα με την μέρα δείχνει καλό πρόσωπο. Αυτό βέβαια είχε ξεκινήσει από το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ που σίγουρα έπρεπε να πάρουμε κάποιο βαθμό, δεν ήρθε τότε, αλλά σήμερα ένα καθαρό τρίποντο πανάξια μας ανήκει. Δεν το συζητάμε. Ήμασταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς από τους αντιπάλους μας. Δύσκολη η συνέχεια με μια δύσκολη εβδομάδα για εμάς. Επόμενος στόχος το παιχνίδι με την Ρόδο που πρέπει να φανούμε σοβαροί για να περάσουμε στο final 4 για ακόμα μια φορά και μετά το Σάββατο με τον Παναθηναϊκό. Κοιτάμε αυτά τα παιχνίδια, πρέπει να αφήσουμε γρήγορα πίσω αυτή τη νίκη γιατί ο στόχος του Κυπέλλου είναι κι αυτός πολύ σημαντικός».

Ο πασαδόρος και ο αρχηγός του Ηρακλή Κώστας Προύσαλης είπε : «Σημαντική νίκη, τη θέλαμε για να επιβεβαιώσουμε ότι τον τελευταίο καιρό είμαστε σε πολύ καλή κατάσταση. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και ελπίζω την Τετάρτη να του αφιερώσουμε την πρόκριση σε ακόμα ένα final 4. Και πάλι τους ευχαριστουμε και τους καλούμε και στη συνέχεια να μας συμπαρασταθούν όπως αυτοί ξέρουν μοναδικά».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Σωτήρης Δρίκος δήλωσε : «Σαν ομάδα ήμασταν αρκετά προβληματική στην επίθεση και ενώ δοκιμάσαμε όλες τις πιθανές λύσεις δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το παιχνίδι για πολύ ώρα. Αυτό προφανώς φέρνει νεύρα και πολλά άλλα πράγματα γι'αυτό και η είκονα του 3ου σετ νομίζω πως δεν τιμά κανέναν. Οι διαιτητές πήραν μια απόφαση πιθανόν αμφιλεγόμενη αλλά ήταν μια απόφαση του διαιτητή. Ο Ηρακλής κάνει αυτό που θα έπρεπε να κάνει και η ΑΕΚ, δηλαδή, ειναι ομάδες με κόσμο και με παράδοση στον αθλητισμό. Ο Ηρακλής έχει έδρα με ζωντάνια και κόσμο που τον βοηθάει. Για εμάς τα πράγματα είναι διαφορετικά, πιο δύσκολα. Είμαστε χωρίς έδρα και καθημερινά παλεύουμε να αντιμετωπίσουμε και τα προβλήματα που υπήρχαν αλλά και αυτά που δημιουργούνται».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 Με μπροστάρη τον Ποπόφ ο Ηρακλής νίκησε 3-0 την ΑΕΚ