09-03-2019

Ο Φοίνικας έκανε επίδειξη στο Μετς και νίκησε 3-0 την ΑΕΚ

Με όπλο το σερβίς και κορυφαίους παίκτες το λίμπερο Σπύρο Βελούδη, τον διαγώνιο Σαμούλι Καϊσλασάλο αλλά και τον κεντρικό Θεόδωρο Βουλκίδη ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την ΑΕΚ στο Μετς με 3-0 σετ και διατηρήθηκε στην 4η θέση με 26 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Παμβοχαϊκό.

Ο Φοίνικας μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στη Σύρο κατάφερε να πάρει το τρίποντο σε 81 λεπτά και να ανοίξει την ψαλίδα από την ΑΕΚ η οποία δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που αγωνίστηκε στον Α΄γύρο στο νησί και επικράτησε με 3-2 σετ.

Μάλιστα η Ενωση στα μισά του 3ου σετ έχασε και τον δεύτερο διαγώνιο της Ηρακλή Παπαδόπουλο που παραπονήθηκε ότι πονάει και αντικαταστάθηκε με τον Γιώργο Τζιουμάκα που ακόμα δεν έχει ξεπεράσει τη θλάση στο γαστροκνήμιο. Η ΑΕΚ έμεινε στους 14 βαθμούς και κρατάει οριακά την 8η θέση η οποία πιθανότατα κριθεί στον αγώνα με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη την προσεχή Τετάρτη.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όταν και η ΑΕΚ μπήκε με όλες της της δυνάμεις για να αποσπάσει κάτι θετικό. Μάλιστα η ομάδα του Ακη Φλαούνα προηγήθηκε 10-8 με τον Παπαδόπουλο αλλά ο Φοίνικας με επίθεση του Καϊσλασάλο και δύο άσσους του Εβάντρο πέρασε μπροστά με 11-10 και από τότε κράτησε το προβάδισμα του +1. Στο 19-18 για τον Φοίνικα ήταν η σειρά του Καϊσλασάλο να πάρει επίθεση και αμέσως άσσο ανοίγοντας το σκορ στο 22-18. Το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη και το λάθος του Λέσκοφ έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση βολής (23-24) αλλά ο Καϊσλασάλο με επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ για τον Φοίνικα.

Από εκεί και πέρα οι διαφορές των δύο ομάδων έγιναν πιο ορατές στο γήπεδο, η ΑΕΚ απογοητεύτηκε και πιθανότατα οι παίκτες της να σκέφτονταν τον αγώνα με τον Εθνικό την Τετάρτη στην Αλεξανδρούπολη. Ο Βουλκίδης με το σερβις του έκανε σερί 6-0 και ο Φοίνικας μπήκαν στη θέση του οδηγού. Η διαφορά διατηρήθηκε και ο Βουλκίδης που ξεκίνησε με σερί το σετ το τελείωσε και με επίθεση.

Με τον Στοΐλοβιτς να λαμβάνει πρωτοβουλίες η ΑΕΚ προσπάθησε μέχρι το 9-8 του 3ου σετ αλλά ο Φοίνικας είχε υπεροχή και ψυχραιμία και με αιχμή τον Βουλκίδη και τον Καϊσλασάλο προσπέρασε και προηγήθηκε 16-11. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας με τους παίκτες της ΑΕΚ να μην έχουν άλλες λύσεις. Ο αγώνας τελείωσε με λάθος του Τζιουμάκα.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 23-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 18-25
3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 1 άσσος, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 18-25, 19-25) σε 81'

Α.Ε.Κ. (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 2π. (2/5επ.), Σαλαφζούν, Παπαδόπουλος 8 (7/14επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 13 (13/21, 48%υπ., 17%αρ.), Κανέλλος 3 (2/6, 1 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 4 (4/10, 54%υπ., 23%αρ.) / Γκαράς (λ. - 44%υπ., 22%αρ.), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι, Τζιουμάκας 6 (3/8, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Λάππας.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (6/7επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 12 (10/19, 2 άσσοι, 60%υπ., 20%αρ.), Λέσκοφ 2 (2/4), Βουλκίδης 8 (5/7, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Καϊσλασάλο 16 (14/28, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 10 (7/13, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 71%υπ., 25%αρ.) / Βελούδης (λ. - 65%υπ., 18%αρ.), Ταυρής, Αδάμ, Μήλης.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Άκης Φλαούνας είπε: «Περίμενα από όλους τους παίκτες να έβγαζαν μεγαλύτερη ψυχή και θέληση στο γήπεδο ανεξάρτητα από το σκορ. Εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα πρέπει να μείνουμε ψύχραιμοι και να ξεχάσουμε αυτό το ματς γρήγορα. Ο Φοίνικας νίκησε δίκαια. Εχουμε μπροστά μας τον αγώνα με τον Εθνικό και πρέπει να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα».

Ο προπονητής του ΑΟ Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε: «Νικήσαμε πιο εύκολα απ΄ότι περιμέναμε. Από τη μία εμείς έχουμε βελτιωθεί και παίζουμε πολύ καλύτερα και η ΑΕΚ δεν ήταν η ομάδα που αντιμετωπίσαμε στον Α΄γύρο και για το πρωτάθλημα και το Λιγκ Καπ. Πήραμε τους τρεις βαθμούς και δείξαμε σοβαρότητα και συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και στα θετικά αποτελέσματα και αυτό θα μας βοηθήσει στους αγώνες που θα κριθούν οι δύο τίτλοι της χρονιάς. Είμαστε καλά και αγωνιστικά και ψυχολογικά και αυτό φάνηκε και απόψε».

* Στον προτελευταίο πόντο του αγώνα μετά από φάση διαρκείας και υπερ προσπάθεια που έκανε ο πασαδόρος του Φοίνικα Μαρίν Λέσκοφ ζαλίστηκε και έπεσε στο παρκέ. Ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό και μετά τις πρώτες βοήθειες συνήλθε.

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ε.Κ. Ο Φοίνικας έκανε επίδειξη στο Μετς και νίκησε 3-0 την ΑΕΚ