03-04-2019

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε την ΑΕΚ 3-0 σετ

Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στο γυμναστήριο του Ρέντη στον πρώτο αγώνα της φάσης 1-8 των πλέι οφ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και την εμπειρία και τις επιθετικές λύσεις για να πάρουν τη νίκη με 3-0 σετ και να κάνουν το 1-0 στις νίκες.

Το επόμενο ραντεβού είναι στο Μετς το Σάββατο όπου η ΑΕΚ είτε θα ισοφαρίσει για να γυρίσει τη σειρά, είτε ο Ολυμπιακός θα πάρει και δεύτερη νίκη που θα τον στείλει στα ημιτελικά περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού Φοίνικας - Παμβοχαϊκός.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 17-11. Στο 2ο σετ 10-5 και 18-14 αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανατρέψει την διαφορά με πρωταγωνιστή τον Σμίτ, ενώ μαχη έγινε και στο 3ο σετ όπου η Ενωση προηγήθηκε 23-21 αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 πήρε το σετ 25-23 και μαζί και τη νίκη με 3-0. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλό μπλοκ και αποτελεσματική κόντρα επίθεση ενώ από την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκε ο Ιμπραχίμοφ.

Ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Σμιτ και το επιθετικό μπάσιμο του Αλεξίεφ ξέφυγε 6-1 ενώ αργότερα η διαφορά έγινε και +6 (17-11) με τις κερδισμένες μονομαχίες πάνω στο φιλέ. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ με τον Λάππα στη βασική της σύνθεση το πάλεψε από το σερβίς, πίεσε και μείωσε τη διαφορά από και στο -1 (21-20) με το σερβίς του Τζιουμάκα. Οι μονομαχίες του Σμιτ και του Στοΐλοβιτς βρήκαν νικητή τον Καναδό διαγώνιο του Ολυμπιακού και το σετ έκλεισε με 25-22 στο 1-0 σετ.

Η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στο 2ο σετ και με το σερβίς του Λάππα ξέφυγε ακόμα και με 10-5. Η Ενωση κράτησε το προβάδισμα του +5 μέχρι το 14-9 χάρις την επίθεση του Στοΐλοβιτς. Με δύο μπλοκ του Πετρέα ο Ολυμπιακός μείωσε 14-12 αλλά ο Λάππας και ο Στοϊλοβιτς κράτησαν το +3 μέχρι το 19-16. Εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε την κλάση του. Με το σερβίς του Ανδρεάδη και το μπλοκ του Πετρέα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 19-19. Η ΑΕΚ προηγήθηκε τελευταία φορά στο σετ με 21-20 αλλά από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός και με την είσοδο του Χριστοφιδέλη βελτιώθηκε, έφτασε στο 24-23 με τον Σμίτ, κράτησε το προβάδισμα σε όλες τις παρατάσεις και με το μπλοκ άουτ του Σμιτ και το λάθος του Τζιουμάκα έγινε το 29-27.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4 αλλά το σερβίς με ρίσκο του Χαραλαμπίδη έφερε αποτέλεσμα και η ΑΕΚ με σερί 5-0 προσπέρασε 9-6. Η ομάδα του Ακη Φλαούνα έδωσε τις μάχες της φιλότιμα απέναντι στον Ολυμπιακό που έδειχνε πως είχε την υπεροχή και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να... χτυπήσει. Αυτό έγινε μετά το προβάδισμα της ΑΕΚ με 23-21 ύστερα από το μπλοκ του Κανέλλου. Ο Σμίτ μείωσε 22-23 και ο Αλεξίεφ πήγε στο σερβίς και άρχισε να... πυροβολεί. Ο Πετρέας, ο Κουμεντάκης και ο Σμιτ με διαδοχικές επιθέσεις κατάφεραν να κάνουν συνολικό σερί 4-0 και να δώσουν στον Ολυμπιακό τη νίκη χωρίς περιπέτειες.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου.

1ο σετ: 8-2, 16-11, 21-17, 25-22

2ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 29-27

3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 29-27, 25-23) σε 91'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μπενίτεθ Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 21 (20/30 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Ραούβερντινκ 5 (5/17 επ., 47% υπ. - 37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 27% υπ. - 18% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος, 100% υπ. - 100% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (5/7 επ.), Σαλαφζούν 1 (1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 41% άριστες), Κανέλλος 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 43% υπ. - 36% άριστες), Σωνάκης (λ), Κρέτσης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης στο olympiacossfp.gr: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά και συγκεντρωμένα, έχοντας καλό ρυθμό. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε μετά το πρώτο σετ. Τους αφήσαμε να μπουν στο παιχνίδι. Είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε. Ήμασταν πολύ καλά σε μπλοκ και επίθεση και πήραμε τη νίκη. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά ώστε να είμαστε ακόμα καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Άκης Φλαούνας: «Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών ατομικά αλλά και της ομάδας και της πειθαρχίας στο πλάνο που κάναμε. Πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Γιώργου Τζιουμάκα που για δεύτερο συνεχόμενο ματς ήταν εξαιρετικός. Ξέραμε ποιον αντίπαλο είχαμε και τι στόχους έχει. Πιέσαμε στο σερβίς μας και δικαιωθήκαμε και κρατήσαμε ψηλά την "αλλαγή" μας. Αξίζαμε κάτι παραπάνω από το 3-0 και αυτό το είδε όλος ο κόσμος και από τη μετάδοση του αγώνα. Οταν όμως είσαι στην ΑΕΚ δεν συμβιβάζεσαι με την ήττα και δε μας ικανοποιεί μόνο το 3-0 και η καλή εμφάνιση. Το Σάββατο θα κάνουμε την δεύτερη προσπάθεια μας για να ανατρέψουμε τα δεδομένα».

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 3-0 (25-22, 29-27, 25-23)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-0 (25-22, 26-24, 30-28)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-18, 25-13, 25-16)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-23, 25-20, 30-28)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου

Play Out 9-10 (3 νίκες- αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνή

1ος αγώνας: Τετάρτη 3 Απριλίου: Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνή 3-0 (25-20, 25-18, 25-21)

3ος αγώνας: Τετάρτη 10 Απριλίου

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Σάββατο 13 Απριλίου

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τετάρτη  17 Απριλίου