15-04-2019

Αντεξε ο ΠΑΟΚ τον... αιφνιδιασμό της Κηφισιάς και με νίκη 3-1 έκανε το 2-0

Η Κηφισιά έκανε την τίμια προσπάθεια της να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ αλλά είχαν... γνώση οι φύλακες στο «Παλατάκι». Με τον Μαουγκουτούτια και τον Τακουρίδη να αγγίζουν το τέλειο ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά και έκανε το 2-0 στη σειρά των νικών. Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις 3 νίκες.

Η Κηφισιά πάλεψε τα δύο πρώτα σετ, είχε σημαντικό προβάδισμα στο 3ο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περιορίσει τις απώλειες του στο ένα σετ και να πάρει την πολύτιμη νίκη που του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στους τελικούς. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για τη Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου στην έδρα της Κηφισιάς.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 12-6 και 17-12 αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με πρωταγωνιστές τους Τακουρίδη, Μουγκουτούτια αλλά και τον Θάνο Τερζή που μπήκε αλλαγή στο 6-12 του 3ου σετ και έμεινε μέχρι το τέλος.

Ο αγώνας είχε άγρια ομορφιά στα τρία πρώτα σετ με σκληρές μονομαχίες και πολλές ανατροπές στο σκορ. Η Κηφισιά μπήκε δυνατά στον αγώνα και έδειξε αποφασισμένη να πάρει κάτι θετικό εφόσον θα έβρισκε την ευκαιρία. Με το σερβίς του Λάανε και τις κόντρες του Χαντ η Κηφισιά ξέφυγε 9-4 αλλά ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί 5-0 ισοφάρισε 10-10 και έφερε από νωρίς και πάλι το ματς στα ίσια. Με τον Ρουμελιωτάκη να ρισκάρει από τα 9 μέτρα και τον Λάανε να έχει όρεξη η Κηφισιά ξέφυγε 14-11 και κράτησε το +3 μέχρι το 19-16. Η επίθεση του Κλαπβάικ και οι δύο προσωπικοί πόντοι του Τακουρίδη έφεραν το ματς στα ίσια 19-19. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα και με τον Μουαγκουτούτια έκανε το 24-23. Ο Λάανς ισοφάρισε αλλά ο Μουγκουτούτια με δύσκολη επίθεση έκανε το 25-24 και ο Κλαπβάικ με άσσο πήρε το σετ 26-24.

Παρά την απώλεια του σετ η Κηφισιά έδειξε βολεϊκή νοοτροπία με επιμονή και υπομονή και δικαιώθηκε με την ισοφάριση. Το 6-3 για την Κηφισιά έγινε 7-6 για τον ΠΑΟΚ με το προσωπικό σερί του Φιλίποφ. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Με το χαμένο σερβίς του Σαφράνοβιτς και την κόντρα του Χαντ η Κηφισιά ξέφυγε 20-18 και με πολύ κόπο κράτησε το +2 μέχρι το τέλος οπότε και ο Χαντ με νέα κόντρα έκανε το 25-22 και το 1-1 σετ.

Το πιο ενδιαφέρον και ίσως πιο καθοριστικό σετ ήταν το 3ο με την Κηφισιά να ξεφεύγει με +5 (17-12) αλλά ο ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή. Η Κηφισιά προηγήθηκε με νταμπλ σκορ 12-6 όταν Χαντ και Λάανε ήταν σε όλα εύστοχοι μέχρι και το 12-17. Ο ΠΑΟΚ με ρεσιτάλ Τακουρίδη, Μουαγκουτούτια και τον Σαφράνοβιτς στο σερβίς έκανε το πιο εντυπωσιακό και ουσιαστικό σερ 5-0 και από το 15-18 βρέθηκε μπροστά 20-18. Η Κηφισιά ισοφάρισε 21-21 αλλά τα δύο λάθη του Χαντ σε σερβίς και επίθεση και οι δύο επιθέσεις του Μουαγκουτούτια έκαναν σερί 4-0 για το 25-21 και το 2-1 σετ.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο 4ο σετ με προβάδισμα 4-1. και αργότερα 9-3 με τον Σαφράμνοβιτς. Η Κηφισιά πάλι δεν άφησε το ματς. Μείωσε και πλησίασε στο -1 (16-15) με τον Ρουμελιωτάκη οι δύο άσσοι στο φλοτ σερβίς του Οκολιτς άνοιξαν πάλι τη διαφορά στο +5 (20-15) και έτσι ο ΠΑΟΚ με περισσότερη άνεση και τον Κλαπβάικ σε κέφια έκλεισε το σετ 25-18 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του που με συνθήματα ζητούσαν από τους παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ την κατάκτηση του κυπέλλου στην Ιεράπετρα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δεληκωστίδης, Παρατηρητής: Βανδώρος, Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

1ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 26-24
2ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 4-8, 12-16, 21-20, 25-21
4ο σετ: 8-3, 16-13, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 7π. (4/9επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μουαγκουτούτια 19 (19/32, 75%υπ., 38%αρ.), Φιλίποφ 3 (1/3, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (7/7επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Κλαπβάικ 19 (15/40επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 7 (5/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 38%υπ., 7%αρ.) / Ν.Εφραιμίδης (λ. - 58%υπ., 19%αρ.), Μπούτος, Γάτσης, Τερζής, Κωνσταντινίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 15 (14/29επ., 1 άσσος, 52%υπ., 29%αρ.), Ρεκ 8 (5/6επ., 2 μπλοκ), Χαντ 19 (18/44επ., 1 μπλοκ), Λάανε 12 (8/20επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 54%υπ., 33%αρ.), Λόπαρ 7 (5/11επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 54%υπ., 38%αρ.), Παπαδόπουλος 1 (1 άσσος), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλίποφ είπε: «Το σκορ του πρώτου αγώνα δεν έδειξε την πραγματική εικόνα των δύο ομάδων. Ξέρουμε πως η Κηφισιά έχει δύσκολη ομάδα που εάν της δώσεις ευκαιρία μπορεί να την αρπάξει. Κρατάμε τη νίκη και το 2-0 στη σειρά. Το μυαλό μας είναι πλέον στο κύπελλο. Ήταν καλό για εμάς που είχαμε ένα τέτοιο παιχνίδι πριν τον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό ώστε να ανεβάσουμε τους ρυθμούς μας».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Τακουρίδης δήλωσε: «Έγινε ένα παιχνίδι όπως το περιμέναμε. Ξέραμε πως η Κηφισιά θα είναι καλύτερη και θα μας πιέσει κάτι που έκανε από το σερβίς.
Κρατάω την αντίδραση που βγάλαμε στο 3ο σετ και τη συγκέντρωση που βρήκαμε για να το κατακτήσουμε. Ήταν σημαντικό για την έκβαση του αγώνα. Δικαιωματικά η Κηφισιά βρίσκεται εδώ και την περιμένουμε ακόμη καλύτερη στα παιχνίδια της Αθήνας. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό. Κοιτάμε τον ημιτελικό κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες είναι κοντά. Το κλίμα έχει αλλάξει στον ΠΑΟΚ, η ομάδα είναι πιο ήρεμη και είμαστε έτοιμοι να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι που θα μας δώσει την πρόκριση στον τελικό και την ευκαιρία να διεκδικήσουμε το τρόπαιο που είναι και ο στόχος μας».

O προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς είπε: «Σήμερα υπήρχε παιχνίδι και ήταν καλό. Χάσαμε μία ευκαιρία. Μικρύναμε τη διαφορά με τον ΠΑΟΚ σε σχέση με τα προηγούμενα τρία παιχνίδια. Ήμασταν καλοί στο σερβίς. Χάσαμε το μυαλό μας στο 3ο σετ και εκεί πήρε ο ΠΑΟΚ το ψυχολογικό προβάδισμα και μας έκανε την ανατροπή. Έπρεπε να έχουμε καλύτερη υπομονή στο ξεκίνημα του 4ου σετ. Αν πηγαίναμε πιο μακριά θα κουβεντιάζαμε για ένα άλλο παιχνίδι. Είμαι ευχαριστημένος και πρέπει να δώσουμε κάτι παραπάνω στο παιχνίδι ή στα παιχνίδια που θα γίνουν στην Αθήνα. Εμένα δεν με πειράζει που τα παιχνίδια θα είναι την επόμενη εβδομάδα. Είμαστε σε δύσκολη θέση γιατί θα πρέπει να μετακομίσουμε σε άλλο γήπεδο και θα πρέπει να το γνωρίσουμε. Πρέπει να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί, να παίξουμε ακόμη καλύτερα και αν μπορέσουμε να παρατείνουμε τη σειρά».

Ο πασαδόρος της Κηφισιάς Δημήτρης Νικολάκης είπε: «Δε νομίζω πως με το 2-0 τελειώνει η σειρά. Για εμάς ήταν το πρώτο παιχνίδι. Στην πρώτη αναμέτρηση δεν ήμασταν καλοί. Το μέγεθος του γηπέδου μας επηρεάζει, επειδή εμείς παίζουμε στο μικρότερο γήπεδο του πρωταθλήματος και ο ΠΑΟΚ στο μεγαλύτερο. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι παραπάνω. Τα δικά μας λάθη και η παρουσία του Τερζή άλλαξαν την εικόνα του παιχνιδιού και αυτό μας αποδιοργάνωσε. Είναι κακό που η σειρά θα είναι μετά το φάιναλ-4 του κυπέλλου ιατί είμαστε ήδη κουρασμένοι και είναι εις βάρος μας οι επιπλέον προπονήσεις. Επίσης, δε ξέρουμε σε ποιο γήπεδο θα παίζουμε, αφού το Ζηρίνειο δεν έχει τις προδιαγραφές για τα ημιτελικά».

Ο Ολλανδός ακραίος της Κηφισιάς Τίμεν Λάανε δήλωσε: «Είμαι αρκετά απογοητευμένος από το αποτέλεσμα. Παίξαμε ελεύθερα και χωρίς φόβο από τον πρώτο πόντο. Βάλαμε πίεση στον ΠΑΟΚ και είχαμε τις ευκαιρίες μας για κάτι καλό. Τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο σετ βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ και τελικά το χάσαμε. Στο δεύτερο σετ κάναμε καλή δουλειά, όπως και ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο. Η σειρά μεταφέρεται στην Αθήνα και εμείς θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΩΤΩΝ ΣΕΙΡΩΝ ΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΠΛΕΪ ΟΦ VOLLEY LEAGUE 2018-19

(η πρόκριση στα ημιτελικά κρίνεται στις 3 νίκες)

1ος ημιτελικός - Σάββατο 13 Απριλίου 2019

PAOK Sports Arena 18.00 (ΕΡΤSports): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-15, 25-18) (νίκες: 1-0)

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 20.30 (ΕΡΤSports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-13, 25-13, 25-18) (νίκες: 1-0)

2ος ημιτελικός - Δευτέρα 15 Απριλίου 2019

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18) (νίκες: 2-0)

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 20.00 (ΕΡΤSports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (νίκες: 1-0)
Διαιτητές: Ονόπας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Κατερλή, Κουρπανίδης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-0 (3-0, 3-0)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 2-0 (3-0, 3-1)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 2-1 (3-0, 1-3, 3-0)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-0 (3-0, 2-3, 1-3)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

1ος αγώνας: Σάββατο 13 Απριλίου

18.00: ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports) 3-0 (25-19, 25-15, 25-18)

20.30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

2ος αγώνας: Δευτέρα 15 Απριλίου

20.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

ΔΙΑΚΟΠΗ FINAL 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ

3ος αγώνας:  Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου

Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. (ΕΡΤ Sports)

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ΕΡΤ Sports)

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Μεγάλη Πέμπτη 25 Απριλίου

ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΑΣΧΑ

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

*Οι ώρες των τρίτων αγώνων της σειράς θα ανακοινωθούν άμεσα από την ΕΣΑΠ.

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου