06-05-2019

Ο Ολυμπιακός με 3-1 στο «Παλατάκι» έχει το απόλυτο πλεονέκτημα τίτλου

(4 votes)
Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ στο κατάμεστο PAOK Sports Arena και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα τίτλου με 2-0 νίκες στη σειρά των τελικών.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ραουβέρντινκ, Αλεξίεφ, το σερβίς του Σμιτ και εκπληκτικό συνδυασμό μπλοκ – άμυνας κατάφερε να πάρει τη νίκη παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» φέρνουν την σειρά στην έδρα τους. Ο τρίτος τελικός θα γίνει την προσεχή Πέμπτη 9 Μαΐου στις 18.30 και αν ο Ολυμπιακός νικήσει θα στεφθεί πρωταθλητής. Διαφορετικά θα πάμε σε τέταρτο τελικό και πάλι στο PAOK Sports Arena στην Κυριακή 12 Μαΐου στις 18.00

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και με πρωταγωνιστή τον Κλαπβάικ κατέκτησε το 1ο σετ αλλά στη συνέχεια φάνηκε να μένει από δυνάμεις αλλά και επιθετικές λύσεις. Στα μέσα των υπολοίπων σετ δεν άντεξε την πίεση στο σερβίς του Ολυμπιακού, δεν είχε τον παίκτη που θα έκανε την διαφορά και υστέρησε στο μπλοκ – άμυνα.

O Oλυμπιακός παρότι ξεκίνησε καλά τον αγώνα είχε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια και ο ΠΑΟΚ παρότι μπήκε «μουδιασμένα» ανέβασε ρυθμούς με το σερβίς του Μουαγκουτούτια και το ξέσπασμα του Κλαπβάικ που πήρε την ομάδα πάνω του στους κρίσιμους πόντους. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-10 με τους πόντους από Αλεξίεφ και Πετρέα. Ο εξαιρετικός και σήμερα Οκολιτς μείωσε 13-11 και με τον Μουαγκουτούτια στο σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο μέχρι το 19-19. Με δύο φοβερά μπλοκ του Οκολιτς ο ΠΑΟΚ πήρε πόντο και γύρισε και κόντρα επίθεση με τον Κλαπβάικ ξεφεύγοντας 21-19. Ο άσσος του εξαιρετικού Κλαπβάικ έκανε το 23-20 δίνοντας απόσταση ασφαλείας για τον ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Ρουβέρντινκ στον πόντο 24-23 και ο Κλαπβάικ τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ και μετά ο Ολυμπιακός βρήκε την ηρεμία που ήθελε στο παιχνίδι του και με περισσή ενέργεια από τους γηπεδούχους κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-3 με τον πόντο του Ραουβέρντινκ αλλά ο ΠΑΟΚ επανήλθε με τον άσσο του Φιλίποφ για το 9-9. Με τον Ολυμπιακό να έχει υπεροχή σε σερβίς και κόντρα επιθέσεις ο ΠΑΟΚ πιέστηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» με δύο εξαιρετικούς πόντους του Σμιτ ξέφυγαν 21-18. Ο ΠΑΟΚ χωρίς τον παίκτη που θα έκανε την υπέρβαση επιθετικά και χωρίς να προλαβαινει να οργανωθεί απέναντι στους Σμιτ και Αλεξίεφ δε μπόρεσε να γυρίσει το σετ. Ετσι με τον Καναδό και τον Βούλγαρο στην επίθεση και τους Ραουβέρντινκ, Στεφάνου να κρατούν υποδοχή ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ κατακτώντας το 2ο σετ 25-21.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου από το 12-12 και μετά ο Ολυμπιακός με δύο λάθη του ΠΑΟΚ και επίθεση του Αλεξίεφ ξέφυγε 15-12. Ο δικέφαλος δεν είχαν απαντήσεις και ο Σμιτ με τον Αλεξίεφ ήταν ασταμάτητοι επιθετικά ανοίγοντας το σκορ στο 20-14. Η διαφορά διατηρήθηκε και με νέο σερί 3-0 από πόντο του Αλεξίεφ και δύο πόντους του Ανδρεάδη έκλεισε το σετ 25-17 για το 2-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ δεν έβγαλε αντίδραση στο 4ο σετ, έδειξε φάνηκε χωρίς ενέργεια και ο Ολυμπιακός έχοντας επιθετική υπεροπλία κατάφερε να ξεφύγει 7-4 με την επίθεση του Αλεξίεφ και το σερβίς του Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή με το σερβίς του Κλαπβάικ μειώνοντας σε 10-11. Ηταν το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα καθώς Ραουβέρντινκ και Αλεξίεφ αλλά και το λάθος του Μουαγκουτουτία που έγινε και αλλαγή έδωσαν σερί 3-0 στον Ολυμπιακό που ξέφυγε 14-10. Ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε άλλο να ακολουθεί τον Ολυμπιακό ο οποίος επιβλήθηκε με εντυπωσιακό ρεσιτάλ του Ραουβέρντινκ ο οποίος αρχικά από το σερβίς και μετά από επίθεση εκτόξευσε την διαφορά στο 25-15 και στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργιάδης. Αναπληρωματικός: Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Aντωνούλης. Κομισάριος: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης, Κακάτσιου, Λούμσι. Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-23

2ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 17-25

4ο σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 15-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 21-25, 17-25, 15-25).

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 10 (4/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24επ., 65%υπ., 44%αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (18/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 4 (4/15επ., 58%υπ., 52%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 43%υπ., 29%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής 1 (1/2επ.), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 4π. (2/6επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/11επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (13/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26επ., 26%υπ., 9%αρ.), Ραουβέρντινκ 22 (18/33επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. -44%υπ., 28%αρ.), Στιβαχτής, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Σμαραγδής, Δαρίδης (λ).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλίποφ δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, νίκησε δίκαια. Μας πίεσε πολύ στο σερβίς και χάσαμε τη μάχη στις άκρες. Το θέμα είναι πως τα παιδιά πιστεύουν στην ανατροπή. Πιστεύουν πως μπορούν να νικήσουν στην έδρα του Ολυμπιακού για να έρθουμε πάλι εδώ σε τέταρτο αγώνα».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Ντίμα Φιλίποφ δήλωσε: «Θεωρώ ότι πάλι ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από εμάς και τώρα είμαστε με την πλάτη στον τοίχο. Πιστεύω στην ομάδα και στους συμπαίκτες μου ότι μπορεί να φέρει τη σειρά των τελικών ξανά στη Θεσσαλονίκη. Θα παλέψουμε με όλες τις δυνάμεις μας για το πετύχουμε αυτό. Δεν θεωρώ ότι σήμερα κάναμε αβίαστα λάθη. Γνωρίζουμε τι σημαίνει πρωταθλητισμός και ξέρουμε πως είναι να παίζεις για τον ΠΑΟΚ. Θέλουμε πάντα το γήπεδό μας να είναι γεμάτο. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας που ήρθε σήμερα να μας στηρίξει. Απλά τα πράγματα δεν ήρθαν όπως τα περιμέναμε, καθώς δεν ήρθε το θετικό αποτέλεσμα».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Θάνος Τερζής είπε: «Κομβικό ήταν το 2ο σετ. Χαλάσαμε την υποδοχή του Ολυμπιακού αλλά δε μπορέσαμε να πάρουμε και τους πόντους που χρειαζόμασταν. Ο Ολυμπιακός απέκτησε πλεονέκτημα αλλά η σειρά δεν έχει τελειώσει. Η υποδοχή μας σήμερα δεν ήταν καλή όπως και το μπλοκ – άμυνα και στους δύο τελικούς δεν πήγαμε καλά. Ο ΠΑΟΚ είναι για τα δύσκολα. Είμαστε ΠΑΟΚ. Θα ανασυγκροτηθούμε, θα προσπαθήσουμε να μαζέψουμε τις δυνάμεις μας και να πάμε στην έδρα του Ολυμπιακού για να πάρουμε τη νίκη».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ: «Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι μετά από τη σημερινή νίκη. Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος για την αντίδραση που έδειξαν οι παίκτες μου μετά την απώλεια του πρώτου σετ. Κάναμε ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Προβληματιστήκαμε όταν είχαμε χάσει από τον ΠΑΟΚ στην Ιεράπετρα, ωστόσο ήταν μια καλή ευκαιρία να δούμε τα λάθη μας και να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού και MVP της ημιτελικής φάσης Γιώργος Πετρέας είπε: «Όπως είπε και ο προπονητής μου, ήταν ένα πολύ σημαντικό ματς για εμάς. Βέβαια, πιστεύω ότι δεν έχει τελειώσει τίποτα. Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι για να κερδίσουμε άλλη μία φορά τον ΠΑΟΚ στην έδρα μας και να πανηγυρίσουμε το πρωτάθλημα».

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Γιώργος Στεφάνου είπε: «Aργήσαμε να μπούμε στον αγώνα αλλά βρήκαμε ρυθμό. Κάναμε το δεύτερο βήμα. Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα. Ανταπεξήλθαμε και προσαρμοστήκαμε μετά τις αλλαγές που έγιναν. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου Αλεξίεφ και Κουμεντάκη που τα έδωσαν όλα».

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου, 18.30 (EΡΤ3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (25-22, 25-22, 25-21)

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου, 18.00 (EΡΤ Sports): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (25-23, 21-25, 17-25, 15-25)

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου, 18.30 (EΡΤ Sports): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου: Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (αν χρειαστεί)

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. (αν χρειαστεί)

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας: Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-0 (3-0, 3-0)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 2-0 (3-0, 3-1)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 2-1 (3-0, 1-3, 3-0)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-0 (3-0, 2-3, 1-3)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

1ος αγώνας: Σάββατο 13 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-19, 25-15, 25-18)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-13, 25-13, 25-18)

2ος αγώνας: Δευτέρα 15 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (26-24, 22-25, 25-21, 25-18)

ΔΙΑΚΟΠΗ FINAL 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ

3ος αγώνας:  Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου

Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (16-25, 17-25, 20-25) (νίκες: 0-3)

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 (26-24, 25-20, 25-21) (νίκες: 1-2)

4ος αγώνας: Μεγάλη Πέμπτη 25 Απριλίου

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ΕΡΤ Sports) 2-3 (21-25, 25-22, 25-18, 15-25, 12-15) (νίκες: 1-3)

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Π.Α.Ο.Κ. Ο Ολυμπιακός με 3-1 στο «Παλατάκι» έχει το απόλυτο πλεονέκτημα τίτλου