06-02-2020

O Ρανγκέλ Φερέιρα Λούκας Βίκτορ MVP Βίκος Cola της 11ης αγωνιστικής της Volley League 2019-20

Ο Βραζιλιάνος κεντρικός του Παναθηναϊκού Ρανγκέλ Φερέιρα Λούκας Βίκτορ (Rangel Ferreira Lucas Victor) αναδείχτηκε MVP Βίκος Cola της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League 2019-20.

Ο Ρανγκέλ Φερέιρα Λούκας Βίκτορ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού στην εκτός έδρας νίκη επί του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής. Ήταν η 9η νίκη του Παναθηναϊκού σε 11 αγώνες.

Ο 29χρονος κεντρικός συνολικά πήρε 18 πόντους εκ των οποίων οι 9 ήταν από επίθεση (σε 14 επιθέσεις) και 9 πόντους από μπλοκ. Η επίδοση αυτή αποτελεί και ρεκόρ πενταετίας στον συγκεκριμένο τομέα.

Αναδεικνύεται ΜVP Bϊκος Cola για τρίτη φορά στην καριέρα του μετά την 9η αγωνιστική της εφετινής σεζόν για τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 3-2 και την 5η αγωνιστική της σεζόν 2016-17 πάλι με τον Παναθηναϊκό κόντρα στον ΠΑΟΚ με νίκη με 3-1 σετ.

Είναι ο δεύτερος αθλητής του Παναθηναϊκού που λαμβάνει τίτλο MVP Bίκος Cola τη σεζόν 2019-20 μετά τον Δανό πασαδόρο Αξέλ Γιάκομπσεν την 5η αγωνιστική. Είναι η 66η φορά στην 22χρονη ιστορία του θεσμού που παίκτης του Παναθηναϊκού Α.Ο. λαμβάνει τίτλο ΜVP Βίκος Cola.

Ο Ρανγκέλ Φερέιρα Λούκας Βίκτορ έχει γεννηθεί στο Μπέλο Οριζόντε της Βραζιλίας 29 Οκτωβρίου 1990. Αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό για δεύτερη σεζόν μετά την περίοδο 2016-17 ενώ τη σεζόν 2014-15 αποκτήθηκε από τον ΠΑΟΚ τον Ιανουάριο του 2015 και πανηγύρισε με τον Δικέφαλο το νταμπλ.

«Οι μεγαλύτερες μάχες είναι μπροστά»

«Είμαι πολύ χαρούμενος που βοήθησα όσο μπορούσα για να φτάσει η ομάδα μου στη νίκη. Ηταν μία μεγάλη νίκη σε δύσκολο ματς που μας επιτρέπει να κοιτάμε ψηλά στην κατηγορία μέχρι το τέλος της σεζόν. Δυστυχώς χάσαμε το στόχο του κυπέλλου και αυτό μετριάζει τη χαρά μου. Δεν θα το βάλουμε κάτω. Θα παλέψουμε το Λιγκ Καπ και το πρωτάθλημα μέχρι το τέλος και η χθεσινή ήττα μας έχει πεισμώσει. Οι μεγαλύτερες μάχες είναι μπροστά. Αφιερώνω την διάκριση αυτή στους συμπαίκτες μου και στον κόσμο μας».

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ LUCAS RANGEL
2006-07: COMP BR
2007-08: INDUSTRIAL MAUA BR
2008-12: SADA CRUZEIRO BR
2013-14: UFJF BR
2014-15: TΕRRUEL SPAIN
2014-15: ΠΑΟΚ (από 22/1/2015 έως 5/2015) (Πρωταθλητής) (Κυπελλούχος)
2015 16 : UPCN (Αργεντινή) / Fuvnic Taubate (Bραζιλία)
2016-17: Παναθηναϊκός Α.Ο.
2017-18: Αρκάντα Γκαλάτι (Ρουμανία)
2018-19: Λοζέρ (Γαλλία)
2019-20: Παναθηναϊκός Α.Ο.

Η DREAM TEAM 11HΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ VOLLEY LEAGUE 2019-20

MVP ΒΙKOΣ COLA: Ρανγκέλ Φερέιρα Λούκας Βίκτορ (Βραζιλία) (Κεντρικός - Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Πασαδόρος: Αξέλ Γιάκομπσεν (Δανία - Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Διαγώνιος: Βαν ντε Ντρίς (Βέλγιο - ΠΑΟΚ)

Ακραίοι: Γκαζμέντ Χουσάι (Αλβανία - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.), Αργύρης Μαυροβουνιώτης (Ηρακλής Πετοσφαίριση)

Λίμπερο: Γιώργος Κάπελας (Α.Ο.Π.Κηφισιά)

Κεντρικοί: Ρανγκέλ Φερέιρα Λούκας Βίκτορ (Βραζιλία - Παναθηναϊκός Α.Ο.), Ιλουόνι Νγκαμπούρου (Α.Σ.Ελπίς)

ΟΙ MVP ΒΙΚΟΣ COLA ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2019-20
1η αγωνιστική: Γκαζμέντ Χουσάι (Αλβανία) (Ακραίος - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
2η αγωνιστική: Nίκος Μήλης (Διαγώνιος - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)
3η αγωνιστική: Ρόλαντ Γκέργκι (Ουγγαρία) (Ακραίος - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
4η αγωνιστική: Γιάννης Τακουρίδης (Κεντρικός - Π.Α.Ο.Κ.)
5η αγωνιστική: Αξέλ Γιάκομπσεν (Δανία) (Πασαδόρος - Παναθηναϊκός Α.Ο.)
6η αγωνιστική: Έρικ Μπατατζίμ (Βραζιλία) (Ακραίος - Α.Ο.Π.Κηφισιάς)
7η αγωνιστική: Θεόδωρος Βουλκίδης (Κεντρικός - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
8η αγωνιστική: Αργύρης Μαυροβουνιώτης (Ακραίος - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015)
9η αγωνιστική: Ρανγκέλ Φερέιρα Λούκας Βίκτορ (Βραζιλία) (Κεντρικός - Παναθηναϊκός Α.Ο.)
10η αγωνιστική: Ηλίας Λάππας (ακραίος - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός)
11η αγωνιστική: Ρανγκέλ Φερέιρα Λούκας Βίκτορ (Βραζιλία) (Κεντρικός - Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Ανάδειξη και προβολή των MVP Bikos Cola και της κορυφαίας 7αδας

*Η ανάδειξη των κορυφαίων κάθε αγωνιστικής MVP Βίκος Cola γίνεται μέσω των στατιστικών των αγώνων. Λαμβάνονται υπ΄όψη τα index, οι προτάσεις των στατιστικολόγων, τα ποσοστά αποτελεσματικότητας σε επίθεση, σερβίς, υποδοχή, μπλοκ, η κρισιμότητα του αγώνα, ο αριθμός των σετ, η βαθμολογική θέση των ομάδων, το αγωνιστικό και βαθμολογικό ενδιαφέρον της αναμετρησης καθώς και οι πρωτοβουλίες του στο fair play. Επίσης λαμβάνονται υπ΄όψη τα δημοσιογραφικά - δεοντολογικά κριτήρια σε συνεργασία με τους υπευθύνους Τύπου των ΤΑΑ και τον υπεύθυνο Τύπου της ΕΣΑΠ.

*Η ΕΣΑΠ ακολουθώντας την πρακτική των διεθνών διοργανώσεων της FIVB και της CEV αλλά και των κορυφαίων επαγγελματικών πρωταθλημάτων τη σεζόν 2018-19 θα αναδεικνύει τον MVP και την καλύτερη 7αδα κάθε αγωνιστικής. Ο MVP δεν θα συμπεριλαμβάνεται στην καλύτερη 7αδα και θα αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία βράβευσης. Λόγω της μείωσης των ομάδων σε 10 δεν θα ανακοινώνεται δεύτερη καλύτερη ομάδα.

*Η βράβευση του αθλητή - MVP θα γίνεται στον επόμενο εντός έδρας αγώνα της ομάδας που αγωνίζεται. Η διαδικασία της βράβευσης θα γίνεται αμέσως μετά την παρουσίαση των ομάδων του αγώνα και αφού ο παρατηρητής έχει κάνει έλεγχο για την παρουσία επίσημου φωτογράφου του γηπεδούχου σωματείου.