05-10-2013

Η Παναχαϊκή πήρε το πρώτο... επίσημο τρίποντο στο Βραχάτι

Η Παναχαϊκή έκανε την πρώτη της νίκη σε επίσιμη διοργάνωση του επαγγελματικού βόλεϊ καθώς επικράτησε με 3-1 του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι στον δεύτερο αγώνα της 2ης ημέρας του 3ου ομίλου. Αντίθετα για τον Παμβοχαϊκό ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο Λιγκ Καπ.
Η Παναχαική είχε πρώτο σκόρερ το Νίκο Ρουμελιώτη με 22 πόντους, βελτίωσε την υποδοχή της σε σχέση με τη πρεμιέρα και έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση στο 4ο σετ με το σερβίς όπου πήρε και 5 άσσους. Το στοιχείο, όμως, που την έκανε να ξεχωρίζει ήταν το μπλοκ της που της απέφερε 17 πόντους.
Ο Παμβοχαϊκός είχε πρόβλημα στην υποδοχή. Δεν είχε ηρεμία στο παιχνίδι του και έπαιξε αγχωμένα.
Στο 1ο σετ, παρά τα 10 λάθη (όσα και στο 2ο), ο Παμβοχαϊκός έλεγξε τον ρυθμό και λειτούργησε καλά επιθετικά, για να επικρατήσει με 25-19. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Με προβλήματα στην υποδοχή και αρκετά χαμένα σερβίς, η Παναχαϊκή γύρισε το ματς (1-2 σετ), έχοντας καλό μπλοκ, πιο αποτελεσματική επίθεση, μεγαλύτερη ηρεμία στο παιχνίδι της.  Στο 4ο σετ, έγινε μεγάλη μάχη, οι Πατρινοί πέρασαν με 21-23, ο Τζουστινιάνο έγραψε το 24-24, όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν ξανά πιο ψύχραιμοι και με το 24-26, πήραν δίκαια τη νίκη.
Στο 21-21 μονό μπλοκ του Ν. Ρουμελιώτη στον Τζουστινιάνο που βρήκε η μπάλα στο σώμα του και ακολούθησε άσσος του Αγγελόπουλου. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 24-24 με μπλοκ Ντούρσαμ και άσσο του Τζουστινιάνο και ο αγώνας τελείωσε με σερβίς στο φιλέ του Τζουστινιάνο και μονό μπλοκ Βλαχοστάθη σε Χρ. Παπαδόπουλο.

Διαιτητές: Γεωργουλέας Μουλά Λεμονιά.

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18, 25-19
2ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 19-25
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 24-26
4ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 24-26

Τα σετ: 1-3 (25-19, 19-25, 21-25, 24-26).

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν: 6 άσσοι, 42 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Κράουζε 5π. (2/2, 2 μπλοκ, 1 άσσος) , Ντούρσαμ 20 (16/31, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τζιουστινιάνο 15 (10/28, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 64% υπ.), Κανέλλος 6 (4/14, 2 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 7 (3/4, 4 μπλοκ),  Κουζούνης 10 (10/18 επ., 54% υπ.) / Ζήσης (λ. - 64% υπ., 28% άριστες), Ασπιώτης 1 (1/4), Δρογκάρης, Π. Παπαδόπουλος, Μάρκου.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Αγγελόπουλος): Ν. Ρουμελιώτης 22 (19/42, 3 μπλοκ), Αγγελόπουλος 3 (1/5, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Π. Ρουμελιώτης 12 (5/9, 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 9 (0/7, 7 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντονάς 6 (5/16, 1 άσσος, 69% υπ.), Ραντούνοβιτς 10 (10/20, 58% υπ.) / Μ. Ρουμελιώτης (λ. - 67% υπ., 67% άριστες), Χρηστιάς, Μούρτζης, Βασιλάκος 3 (2/2, 1 μπλοκ, 20% υπ.).

«Ψάχνουμε χημεία με λάθος τρόπο»

Εμφανώς προβληματισμένος ο Νίκος Ζαλμάς, μετά τη δεύτερη ήττα του Παμβοχαϊκού, εντόπισε το πρόβλημα σε στοιχεία, που έχουν να κάνουν με την ψυχολογία και το δέσιμο της ομάδας.
"Νομίζω πως ήταν ένα ματς ίδιο με το χθεσινό, απέναντι στη Λαμία. Κάναμε πολλά λάθη στα δύο πρώτα σετ και κατά διαστήματα δείχναμε αποσυντονισμένοι, κυρίως σε ζητήματα σερβίς και υποδοχής. Συνολικά από τις δύο πρώτες μέρες του Λιγκ Καπ, εισπράτω ότι η ομάδα ψάχνει να βρει χημεία, ισορροπία, στάνταρ, ηγέτης, όχι τόσο σε σχέση με το βόλεϊ, όσο στα κομμάτια της ψυχολογικής συμπεριφοράς και του δεσίματος της ομάδας.
Μας λείπει η πειθαρχία στην ομαδική τακτική και η υπομονή στα τελευταία κομμάτια των σετ. Συμπερασματικά, θεωρώ πως ψάχνουμε να βρούμε τη χημεία μας με λάθος τρόπο, με αποτέλεσμα να βγαίνει εκνευρισμός, που μεταφέρεται σε ομαδικό επίπεδο", δήλωσε ο προπονητής του Παμβοχαϊκού.

Άρης Αγγελόπουλος: «Ταχύρυθμο σεμινάριο...»