02-04-2021

Με ακραίους Κοκκινάκη, Κανέλλο ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-2 σετ

Παίζοντας με σύνθεση ανάγκης και με ακραίους τους Κοκκινάκη, Κανέλλο που υπό κανονικές συνθήκες είναι λίμπερο και κεντρικός, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει νίκη γοήτρου με 3-2 σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι για την 1η αγωνιστική της β φάσης του πρωταθλήματος Volley League.

Από τον ΠΑΟΚ απουσίασαν λόγω κορονοϊού ο Κουμεντάκης και ο Εβάντρο, ενώ λίμπερο αγωνίστηκε ο Αντωνιάδης. Είναι μία νίκη γοήτρου για τον ΠΑΟΚ σπάζοντας σερί τεσσάρων νικών του τριφυλλιού στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Οι πράσινοι παρότι αγωνίστηκαν πλήρεις και είχαν μεγάλο στόχο το τρίποντο προηγήθηκαν 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια έκαναν πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια βάζοντας τον ΠΑΟΚ στον αγώνα.

Ο δικέφαλος όχι μόνο προηγήθηκε με άνεση 2-1 σετ αλλά ακόμα και όταν βρέθηκαν να χάνει με 13-10 και 14-12 στο 5ο σετ κατάφερε με τα σερβίς του Τερζή, δύο πόντους του Κοκκινάκη και δύο άουτ επιθέσεις από Ανδρεόπουλο, Ράπτη να επικρατήσει 16-14 και να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ. Και οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές βαθμολογικες απώλειες και ουσιαστικά αμφότερες βγήκαν ζημιωμένες όσον αφορά το κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού.

O Παναθηναϊκός μπήκε γερά στον αγώνα και με δύο άσσους του Ανδρεόπουλου και γενικά με πίεση στο σερβίς ξέφυγε 10-5, διατήρησε και αύξησε τη διαφορά και με δύο πόντους του Ράπτη έκλεισε το σετ 25-16 για το 1-0.
Με τρία συνεχόμενα μπλοκ (δύο του Πελεκούδα και ένα του Τσάτσιτς) ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 10-8. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε τον αγώνα και με τον άσσο του Άντριτς ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε ράλι μέχρι το 22-22. Ο Βαν ντε Ντρις με επίθεση και μπλοκ έκανε το 24-22 για τον ΠΑΟΚ και με το λάθος του Ράπτη το 25-22 για το 1-1 σετ.

Με τους Πελεκούδα και Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-8 αλλά ο ΠΑΟΚ και πάλι επανήλθε χάρις τα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων. Με τον Βαν ντε Ντρις να πυροβολεί από τα τρία μέτρα και τον Κανέλλο να πιέζει στο σερβίς ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 και μείωσε 13-12 και στη συνέχεια προσπέρασε 20-15 με νέο σερί 4-0 από το σερβίς του Άντριτς. Το σετ έκλεισε 25-18 με άσσο του Κοκκινάκη.

Στο 4ο σετ έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Ο Ράπτης με επίθεση και ο Ανδρεόπουλος με άσσο αλλά και δύο πόντου από Ρανγκέλ, Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και ξέφυγρ 21-17. Το σετ έκλεισε 25-19 ο Πανταλέων.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός με τον άσσο του Τσάτσιτς ξέφυγε 7-4, διατήρησε το +3 μέχρι το 13-10. Ο Κοκκινάκης με επιθεση και ο Άντριτς με άσσο μείωσαν 13-12, ο Πανταλέων έκανε το 14-12 αλλά ο Κοκκινάκης και τα λάθη των Ράπτη, Ανδρεόπουλου έδωσαν σερί 4-0 στον ΠΑΟΚ και πήρε τη σπουδαία νίκη με 16-14 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης Στ., Κουτσούλας. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Τόλιος, Χατζηβασιλείου. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17

2ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 18-25

4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-19

5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-9, 14-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 52 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 12 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16) σε 121'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 12 (6/18 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 15% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (5/11 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 18 (13/18 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 21% άριστες), Ράπτης 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 61% υπ. - 33% άριστες), Συναδινός (λ), Ρουσόπουλος, Πανταλέων 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 1 (1 μπλοκ), Άγκανιτς 13 (4/10 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (15/36 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. - 38% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 30% άριστες), Μπούτος 2 (2/8 επ.) / Αντωνιάδης (λ, 54% υπ. - 29% άριστες), Πριγέν, Κομητούδης, Σωτηρίου, Βαν Ντε Ντρις 23 (19/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν μεγάλο ντέρμπι, χωρίς μεγάλη ποιότητα αλλά με φοβερές διακυμάνσεις. Στη ρώσικη ρουλέτα το πήρε ο Π.Α.Ο.Κ.. Κάθε ομάδα προετοιμάζεται όσο το δυνατόν καλύτερα για να νικήσει. Ήταν σκληρό παιχνίδι, οι δύο ομάδες δεν έχουν τον καλύτερο ρυθμό, όμως στο φινάλε ο Π.Α.Ο.Κ. στις λεπτομέρειες κέρδισε».

Ο προπονητής του Π.Α.Ο.Κ. Νίκολα Ματιάσεβιτς τόνισε: «Όλοι ξέρουν ότι είχαμε 4 ακραίους με κορονοϊό. Είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί είναι το τρίτο παιχνίδι φέτος που νικάμε στο τάι μπρέικ και το πρώτο με εμένα προπονητή. Είμαι χαρούμενος για το σερβίς μας και ήταν ευχάριστη έκπληξη για μένα ο τρόπος με τον οποίο παίξαμε».

4. Π.Α.Ο.Κ. 15 27 33-26 8-7
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια.
Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β΄ ΦΑΣΗΣ - ΘΕΣΕΙΣ 1-4

1η αγωνιστική - Παρασκευή 2 Απριλίου 2021

Άγιος Θωμάς, Μαρούσι, 17:00 (EΡΤ-SPORTS): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ. 2-3 (25-17, 22-25, 18-25, 25-19, 14-16)

Δημήτριος Βικέλας, Ερμούπολη 20:00 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

2η αγωνιστική - Τρίτη 6 Απριλίου 2021

PAOK Sports Arena, Πυλαία 18:00 (ΕΡΤ-SPORTS): Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη 20:00 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός - Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Αρβανίτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

3η αγωνιστική - Παρασκευή 9 Απριλίου 2021

Δημήτριος Βικέλας, Ερμούπολη, 18:00 (ΕΡΤ-SPORTS): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο.

PAOK Sports Arena, Πυλαία, 20:00 (ERT-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.