28-11-2021

H Κηφισιά πρώτο εκτός έδρας τρίποντο, 3-1 τον Φίλιππο στη Βέροια

(2 votes)
Με μπλοκ από ατσάλι, αποτελεσματικό μπλοκ - άμυνα και αλλαγή κλειδί τον Βασίλη Κωστόπουλο η Κηφισιά νίκησε με 3-1 τον Φιλίππο στη Βέροια σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική και σημείωσε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με την Κηφισιά να κερδίζει κατά κράτος τη μάχη του κέντρου και να κερδίζει δίκαια τον Φίλιππο που υστέρησε στην κόντρα επίθεση αλλά και στο μπλοκ άμυνα. Η Κηφισιά ανέβηκε στους 7 βαθμούς και στην 5η θέση ενώ ο Φίλιππος έμεινε στους 3 βαθμούς και στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Για τον Φίλιππο δεν αγωνίστηκε ο Γιώργος Τζιουμάκας λόγω τραυματισμού και για την Κηφισιά δεν αγωνίστηκαν ο Γιάννης Παπαδόπουλος και ο Γρηγόρης Κοντοστάθης λόγω τραυματισμού.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 3-0 έχοντας τον Προύσαλη στο σερβίς. Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και μετά από μπλοκ του Λινάρδου ισοφάρισε 6-6. Ρουμελιωτάκης και Χέπμπορν έφεραν ξανά τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 10-8, όμως η Κηφισιά με «αιχμή του δόρατος» τον Αμπράο έφερε ξανά το σετ στα ίσα 11-11.

Μάλιστα η Αθηναϊκή ομάδα προσπέρασε για πρώτη φορά 12-11 μετά από επίθεση του Βραζιλιάνου ακραίου, ενώ στην εξέλιξη του σετ με επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ του Κωτσάκη έφτασε στο +4 (19-15).

Ο Φίλιππος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, μείωσε 22-19 με τον Ρουμελιωτάκη, όμως οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν την αποτελεσματικότητα τους στο side out και έφτασαν σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 με τον Λινάρδο. Οι γηπεδούχοι έμειναν «ζωντανοί» σε δύο περιπτώσεις, όμως η Κηφισιά στην τρίτη της ευκαιρία έκλεισε το σετ 25-22 καθώς ο Αμπράο πήρε το μπλοκ άουτ.

Η απώλεια του πρώτου σετ δεν πτόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν 8-5 με τον Στρουντζίνσκι να τελειώνει μπάλες. Η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» κάτι που αποτυπώθηκε και στην εκπληκτική άμυνα του Σωνάκη με την ομάδα των βορείων προαστίων να τρέχει σερί 3-0 και να ισοφαρίζει 8-8.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να φτάνουν μαζί στο 18-18. Ο Φίλιππος μετά από επίθεση του Στρουντζίνσκι και άουτ του Μίχαλι έτρεξε σερί 3-0 φτάνοντας στο 21-18. Η Κηφισιά με τον Λινάρδο έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 22-21, ενώ στην επόμενη φάση με μπλοκ του Ντε Βάιερ ισοφάρισε 22-22.

Ο Φίλιππος ήταν αυτός που έφτασε σε σετ μπολ 24-23 με επίθεση του Στρουντζίνσκι, όμως στη συνέχεια ο Λινάρδος με εντυπωσιακό μπλοκ πάνω στον Χέπμπορν ισοφάρισε 24-24. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ακόμα νέο σετ μπολ 25-24 όμως ο Κωτσάκης ισοφάρισε. Μάλιστα η Κηφισιά είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 φτάνοντας σε σετ μπολ 26-25, όμως ο Στεφανίδης τελείωσε κρίσιμη μπάλα.

Ο Φίλιππος μετά από λάθος του Ντε Βάιερ έφτασε σε νέο σετ μπολ 27-26, με τον Χέπμπορν να το τελειώνει 28-26 με εντυπωσιακό μπλοκ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Με το σκορ στο 5-5 ο Λινάρδος τραυματίστηκε στον αστράγαλο και στη θέση του πέρασε ο Μελλές. Η Κηφισιά με άσο του Αμπράο και μπλοκ από Ντε Βάιερ προσπέρασε 9-7, όμως ο Φίλιππος ανέβασε την απόδοση του και μετά από μπλοκ του Χεπμπορν πήρε τα «ηνία» με 13-11.

Στη συνέχεια ο Γιάννης Ορφανός πέρασε στη θέση του Κωτσάκη τον Κωστόπουλο, ο οποίος με κρίσιμους πόντους έβαλε ξανά την Αθηναϊκή ομάδα μπροστά 18-16. Ο Ρουμελιωτάκης «σήκωσε στις πλάτες του» την επίθεση των γηπεδούχων και ισοφάρισε 18-18. Η Κηφισιά με επίθεση του Μίχαλι και φιλέ του Προύσαλη πήρε πολύτιμο προβάδισμα 22-19 και έφτασε σε τριπλό σετ μπολ μετά από άουτ του Στρουντζίνσκι. Η ομάδα των βορείων προαστίων εκμεταλλεύτηκε την πρώτη της ευκαιρία και τελείωσε το σετ 25-21 με τον Αμπράο.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με την Κηφισιά να «πληγώνει» την υποδοχή του Φιλίππου με τον Κωστόπουλο και να προηγείται 6-1. Η ομάδα της Ημαθίας έτρεξε σερί 3-0 και μείωσε προσωρινά 6-4, όμως οι «κυανόλευκοι» έκαναν το δικό τους 3-0 φτάνοντας ξανά στο +5 (9-4).

Οι γηπεδούχοι με τον Στρουντζίνσκι στο σερβίς πίεσαν τους φιλοξενούμενους μειώνοντας 10-8 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Κωστόπουλος αποδείχθηκε καθοριστικός παράγοντας για την τελική έκβαση του αγώνα καθώς με δική του επίθεση έδωσε ξανά σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του 13-9. Οι φιλοξενούμενοι δεν «κοίταξαν» πίσω, με πιεστικά σερβίς και συνεχόμενα μπλοκ έφτασαν μέχρι το +12 (23-11). Οι γηπεδούχοι «έμειναν από βενζίνη» και η Κηφισιά έκανε το 3-1 κατακτώντας το σετ 25-12 με επίθεση του Αμπράο.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Ε., Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Χανός, Πλιάχα, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 28-26

3ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 21-25

4ο σετ: 4-8, 10-16, 11-21, 12-25

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 62 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 28-26, 21-25, 12-25) σε 102'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Ρουμελιωτάκης 14 (13/27 επ., 1 άσσος, 73% υπ. - 33% άριστες), Κυρίδης 1 (1/5 επ.), Βαρβεσιώτης, Σονάρι 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Σουντζίνσκι 20 (15/30 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 83% υπ. - 45% άριστες) / Μπουράκης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Μιχελάκης (λ), Γιάγκος 1 (1/3 επ.), Κουπατσιάρης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 6 (1 άσσος, 5 μπλοκ), Αμπράο 16 (15/22 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 31% άριστες), Κωτσάκης 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 24% άριστες), Λινάρδος 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Μιχάλ 11 (7/16 επ., 4 μπλοκ), Μαρκς 22 (20/31 επ., 2 μπλοκ) / Σωνάκης (λ, 69% υπ. - 19% άριστες), Ρούσης, Κωστόπουλο 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ. - 20% άριστες), Μελλές.

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας δήλωσε: "Για τρία σετ παίξαμε καλά και είμασταν ανταγωνιστικοί παρά τις απουσίες μας. Δυστυχώς στο 4ο σετ όταν η Κηφισιά πήρε διαφορά εμείς καταρρεύσαμε και δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε. Αν είχαμε σήμερα στη σύνθεση μας τον Γιώργο Τζιουμάκα πιστεύω ότι θα κατακτούσαμε τη νίκη. Όμως έτσι είναι ο αθλητισμός και όλα είναι μέσα στο παιχνίδι».

Ο ακραίος του Φιλίππου και άλλοτε της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης είπε: "Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία καλή ομάδα. Προσπαθήσαμε να πάρουμε τη νίκη, όμως η Κηφισιά ήταν καλύτερη σε κάποιους τομείς του παιχνιδιού. Στο 4ο σετ δεν κάναμε τίποτα σωστά και σίγουρα μας αδικεί στο σκορ. Πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι απέναντι στον Φοίνικα".

Το λίμπερο της Κηφισιάς Τάσος Σωνάκης είπε: Ήταν ένα παιχνίδι με έντονα συναισθήματα και πολλά σκαμπανεβάσματα. Με εξαίρεση το 4ο σετ, στα υπόλοιπα έγιναν «μάχες» και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Εμείς ακόμα και όταν είχαμε την απώλεια του Δημοσθένη Λινάρδου, είμασταν ψύχραιμοι και αποφασιστικοί και πήραμε τη νίκη. Μάλιστα στο 4ο σετ δείξαμε το πραγματικό μας πρόσωπο και δεν αφήσαμε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Συγχαρητήρια στον Φίλιππο για την προσπάθεια, συγχαρητήρια και σε εμάς για τη νίκη. Κοιτάμε μπροστά το επόμενο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός δήλωσε: "Όπως έχω ξαναπεί κανένα παιχνίδι φέτος δεν είναι εύκολο και ειδικά όταν αγωνίζεσαι εκτός έδρας. Ο Φίλιππος διαθέτει στο ρόστερ του έναν εξαιρετικό πασαδόρο τον Κώστα Προύσαλη, που σε κάθε φάση δείχνει τη μεγάλη του ποιότητα. Σε αυτά τα παιχνίδια μετρά η νίκη και εμείς κρατάμε τους τρεις βαθμούς. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, συνεχίζουμε τη δουλειά».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.