12-10-2013

H Κηφισιά συνέχισε το σερί της και στο πρωτάθλημα, 3-1 τον Φοίνικα Σύρου

(1 Vote)
Η Κηφισιά νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στο ντέρμπι που έγινε στο Ζηρίνειο για την πρεμιέρα της Volleyleague ΟΠΑΠ σε έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες,

Η Κηφισιά μετά τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό που τους νίκησε στο Λιγκ Καπ τρίτωσε τις νίκες της στο «Ζηρίνειο» και μάλιστα αυτή τη φορά για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Με κορυφαίους τους Πρωτοψάλτη, Νικολάκη, Ταμπουρατζή αλλά και τον πρώην κεντρικό του Φοίνικα Σύρου Δημήτρη Σουλτανόπουλο η Κηφισιά νίκησε τον Φοίνικα με 3-1 σετ.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία. Στο 23-22 ο Σφενδυλάκης που λίγο νωρίτερα είχε μπει αλλαγή χρεώθηκε με φιλέ, διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή και δέχτηκε κόκκινη κάρτα και τελείωσε ο αγώνας. Ο Φοίνικας ήθελε να κάνει ένσταση αλλά στο μεταξύ ο αρχηγός του Ηλίας Λάππας είχε υπογράψει το φύλο αγώνα.

Στο 1ο σετ το 14-12 για τον ΑΟΚ, έγινε 18-16 για τον Φοίνικα αλλά η Κηφισιά απάντησε με σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 20-18. Στο 23-23 ο Τσας έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση ο Γιοβάνοβιτς τελείωσε το σετ 25-23.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας είχε προβάδισμα και με 14-11 αλλά και πάλι δεν το αξιοποίησε. Η Κηφισιά με αλάνθαστη υποδοχή και κορυφαίο τον Πρωτοψάλτη ισοφάρισε 16-16 και με διαδοχικές επιθέσεις πάλι του Πρωτοψάλτη πήρε το σετ κάνοντας το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας ξέφυγε με 18-14 και 24-21 αλλά και πάλι μπήκε σε περιπέτειες καθώς η Κηφισιά ισοφάρισε 24-24 και το σετ τελείωσαν οι Τσας και Λάππας.

Στο 4ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με προβάδισμα 9-7 αλλά η Κηφισιά κράτησε την απόδοση της σε υψηλά επίπεδα, ισοφάρισε 14-14 και ξέφυγε 23-21, ο Φοίνικας ισοφάρισε 23-23 και εκεί έγιναν οι δύο φάσεις με πρωταγωνιστή τον Σφενδυλάκη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 25-23

2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-22

3ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 24-26

4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-23

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-22, 24-26, 25-23) σε 119΄.

*Οι πόντοι του ΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 56 επιθέσεις,11 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 0 άσσοι, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΚ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1/1, μπλοκ, 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 10 (3/6, 7μπλοκ), Ντε Σόουζα Σοάρες 13 (13/31, 68% υπ.), Πρωτοψάλτης 20 (17/28, 3 μπλοκ, 88% υπ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/6, 1 άσσος), Γιοβάνοβιτς 18 (18/40) / Ταμπουρατζής (λ. - 70% υπ., 53% υπ. άριστες), Κούνας, Μουρούτης, Ρούσης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/3, 1 μπλοκ), Τσας 17 (14/42, 3 μπλοκ), Γιάνουσεκ 3 (1/8, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (15/25, 3 μπλοκ, 54% υπ.), Τακουρίδης 8 (5/10, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (6/9, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ. - 61% υπ., 44% άριστες), Λάππας 10 (8/11, 2 μπλοκ, 57% υπ.), Αρβανίτης, Σφενδυλάκης.

Ο προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Μας βλέπετε χαμογελαστούς. Είμαστε καλά, κάναμε μεγάλη νίκη. Νομίζω ότι παίξαμε υποδειγματικά τέσσερα σετ και απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιξε εξίσου καλά. 'Ηταν ένα νευρικό παιχνίδι, με πολλά λάθη διαιτησίας που εκνεύρισαν και τις δύο ομάδες. Από το καλημέρα το πρωτάθλημα δείχνει τις διαθέσεις του, φαίνεται πολύ άγριο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ομάδα. Έχουμε αποδώσει πολύ καλά σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια. Κάποια στιγμή αντιμετωπίσαμε πρόβλημα ενέργειας, είχαμε μείνει. Παίξαμε τρία παιχνίδια μέσα σε πέντε ημέρες, Δευτέρα, Τετάρτη και Σάββατο και μετά από ένα 3-2 και με παίκτες κάπως ανέτοιμους. Δε μένει παρά να είμαι ικανοποιημένος. Το τρίποντο είναι σπουδαίο γιατί έγινε και απέναντι σε μία ομάδα, η οποία είμαι σίγουρος πως θα διεκδικήσει πολλά ψηλά, αν όχι το πρωτάθλημα, θα είναι μέσα στις 2-3 πρώτες θέσεις.  Η αξία του ηττημένου δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στη δική μας νίκη».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, όπως το περιμέναμε. Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα της Κηφισιάς ήταν εκπληκτική, με πολύ καλή υποδοχή και κυρίως χωρίς λάθη, και δίκαια τα κατέκτησε. Μετά σιγά σιγά βρήκαμε αδυναμίες, καταφέραμε να πάρουμε το τρίτο. Στο τέταρτο έγινε η μεγάλη μάχη και επικράτησε η Κηφισιά.

Η Κηφισιά είχε πολύ καλή υποδοχή, έπαιζε με πολύ λίγα λάθη, και είχε καταπληκτική άμυνα.

Ο Φοίνικας σε γενικές γραμμές είχε μια καλή εμφάνιση. Βέβαια περιμένουμε περισσότερα, ειδικά στη αμυντική μας λειτουργία.

Δε νομίζω ότι κάναμε πάρα πολλά λάθη. Τα λάθη έγιναν σε καθοριστικές στιγμές στο τελείωμα του σετ. Η ομάδα μας έκανε κάποια λάθη περισσότερα από την Κηφισιά.

Περιμένουμε ένα πολύ δύσκολο πρωτάθλημα και σκληρά παιχνίδια. Το ζούμε από το ξεκίνημα, από το Λιγκ Καπ αλλά και από την πρώτη αγωνιστική.

Θέλουμε να μπούμε στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος. Να χαρούμε το βόλεϊ και να είμαστε ανταγωνιστικοί».

Δείτε video από την 1η αγωνιστική: ΕΔΩ

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Π.Κηφισιάς H Κηφισιά συνέχισε το σερί της και στο πρωτάθλημα, 3-1 τον Φοίνικα Σύρου