12-02-2022

Με Ράπτη, Βαν ντε Ντρις ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 το Μίλωνα

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα της Volley League, καθώς μετά την αναβολή του αγώνα με τον Φοίνικα και την ήττα από τον ΠΑΟΚ στο Μαρούσι, νίκησε για την 13η αγωνιστική το μαχητικό Μίλωνα με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 30 βαθμούς σε 12 αγώνες. Οι πράσινοι έχουν ακόμα τον αγώνα με τον Φοίνικα που αναβλήθηκε, ενώ ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 34 βαθμούς και ο Ολυμπιακός είναι στους 27.

Ο Μίλωνας παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Κουβανό Μπράιαν που έχει κορονοϊό αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να προβάλει μεγάλη αντίσταση στον αντίπαλο του, ειδικά στο 2ο και στο 3ο σετ. Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού οι Ράπτης, Βαν Ντε Ντρις με τον πρώτο να είναι βελτιωμένος στην υποδοχή και τον δεύτερο να κερδίζει 5 άσσους στο σερβίς. Από το Μίλωνα ξεχώρισαν οι Σπύρος Χανδρινός, Καϊσλασάλο. Ειδικά στο 2ο σετ ο Μίλωνας είχε μικρό προβάδισμα σε όλη σχεδόν την διάρκεια του σετ (μέχρι το 21-20). Ο Μίλων με 12 βαθμούς διατηρήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα που έγινε στο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης και με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις και ορεξάτους τους Ράπτη, Στάλεκαρ επέβαλε το ρυθμό του. Με δύο άσσους του Βαν ντε Ντρις προηγήθηκε 7-4 και με σερί από Ράπτη, Στάλεκαρ, Βαν ντε Ντρις ξέφυγε 12-7. Ο άσσος του Ράπτη έφερε τη διαφορά στο +7 (15-8) και από εκεί και πέρα το σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Έκλεισε 25-16 με τον πόντο του Βαν ντε Ντρις και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 σετ.

Ο Χανδρινός με επίθεση, ο Δορδοκίδης με άσσο και ο Ματσιέι με μπλοκ έδωσαν προβάδισμα στο Μίλωνα 3-0 στο 2ο σετ. Τα λάθη των πρασίνων και ο νέος πόντος του Χανδρινού έκανε το σκορ 7-3. Σταδιακά ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και με τον Ανδρεόπουλο ισοφάρισε 10-10. Από εκείνο το σημείο μέχρι το 22-22 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, όμως, ο Μίλωνας ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα καθώς έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα και εκμεταλεύτηκε τις ευκαιρίες από τα λάθη του Παναθηναϊκού. Ο Μίλων προηγήθηκε μέχρι το 21-20. Ο Ρανγκέλ με επίθεση και ο Χανδρινός με λάθος επίθεση έδωσαν πλεονέκτημα στον Παναθηναϊκό με +2 (24-22). Ο Χανδρινός μείωσε το σκορ για το Μίλωνα 23-24 αλλά ο Ανδρεόπουλος έκλεισε έστω και με δυσκολία το σετ για το τριφύλλι που με 25-23 έκανε το 2-0 σετ.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ με το Μίλωνα να το παλεύει με νύχια και με δόντια για να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός όμως στα κρίσιμα σημεία είχε τις λύσεις. Το ράλι των δύο ομάδων με μάχες πόντο πόντο κράτησε μέχρι το 16-16. Με το σερβίς του Ρανγκέλ που έκανε συνολικό σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 20-16 και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε ο αγώνας. Ο Μίλων μείωσε 19-21 με τον Ματσιέι αλλά ο Στάλεκαρ με δύο πόντους έκανε το 23-19. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Ανδρεόπουλου και άσσο του Βαν ντε Ντρις για το 25-20 και το 3-0 σετ για τον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κατσιάρας, Ιωάννου, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-20, 23-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 1 άσσοι, 39 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 5 μπλοκ, 39 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 23-25, 20-25) σε 79΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπύρος 14π. (14/23επ., 74%υπ., 58%αρ.), Δορδοκίδης 2 (1/5επ., 1 άσσος), Ούρτσεβιτς, Σπυριούνης 5 (5/15επ., 59%υπ., 37%αρ.), Καϊσλασάλο 15 (15/29επ.), Ματσιέι 7 (4/4επ., 3 μπλοκ) / Χανδρινός Άρης (68%υπ., 47%αρ.), Βελούδης (λ), Δρογκάρης, Τσαρκάτογλου, Δημόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 5π. (4/6επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 9 (9/13επ., 75%υπ., 50%αρ.), Ράπτης 14 (11/19επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 52%υπ., 28%αρ.), Βαν ντε Ντρις 17 (10/16επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Στάλεκαρ 7 (5/7επ., 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 46%υπ., 23%αρ.), Ρουσσόπουλος, Πρωτοψάλτης, Μπάσης.

O πασαδόρος του Παναθηναϊκού Φάνης Ρουσσόπουλος δήλωσε: "Παίξαμε σήμερα με μία προπόνηση καθώς είχαμε το ταξίδι της Ευρώπης. Ξέραμε πως ο Μίλωνας στο γήπεδο του είναι μαχητική ομάδα και θα μας πίεζε. Εχουμε ποιότητα να ανταπεξέλθουμε και το δείξαμε στον αγώνα. Περιμέναμε πως δεν θα είναι εύκολος ο αγώνας. Στο 2ο σετ κάναμε κάποια παραπάνω λάθη αλλά διαβάσαμε σωστά το παιχνίδι του Μίλωνα και την κατάλληλη στιγμή κάναμε αυτό που έπρεπε. Είμαστε μέσα σε όλους τους στόχους της σεζόν. Εχουμε κάνει σωστή διαχείριση και αυτό μας βγαίνει και στο γήπεδο".

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: "Η επίθεση η δική μας ήταν καλύτερη, σταθερά με ψηλά νούμερα και εκεί έγινε η διαφορά. Εμείς τον Φλεβάρη είμαστε μέσα και στους τέσσερις στόχους. Μέχρι τις τρεις πρώτες ημέρες του Μαΐου δεν έχουμε ρεπό. Εχουμε τους αγώνες του Κυπέλλου, του πρωταθλήματος, της Ευρώπης και τρεις εξ αναβολής αγώνες, δύο για το Λιγκ Καπ και έναν για το πρωτάθλημα. Αυτό είναι κάτι πρωτόγνωρο. Η διαχείριση είναι το πιο σημαντικό πράγμα. Πρώτη φορά το αντιμετωπίζουμε αυτό. Θυμίζει Ευρωλίγκα στο μπάσκετ. Το πως θα διαχειριστούμε την κατάσταση θα κάνει τη διαφορά. Η κόπωση αντιμετωπίζεται. Οι τραυματισμοί δεν αντιμετωπίζουν. Ο Μίλων παίζει καλά, παίζει με επιλογές και αυτό δυσκολεύει τον αντίπαλο. Γενικά παίξαμε καλά και νικήσαμε δίκαια".

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκη Ψάρρας είπε: "Γνωρίζαμε πως το παιχνίδι θα είναι δύσκολο, όχι μόνο λόγω της δυναμικότητας του αντιπάλου αλλά για αυτά που έχουμε περάσει τις δύο τελευταίες εβδομάδες με τον κορονοϊό. Δε μπορώ παρά να είμαι ευχαριστημένος, ειδικά στο σάιντ άουτ. Εκεί που δεν είμαι ευχαριστημένος είναι στο σερβίς. Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Εμείς κάναμε πολλά χαμένα σερβίς, ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός. Ειδικά στο 1ο σετ είχαμε 8 χαμένα σερβίς έναντι ενός χαμένου από τον Παναθηναϊκό. Καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό και στην Ευρώπη. Εμείς συνεχίζουμε να βρούμε την ομάδα μας στο γήπεδο για να μπορέσουμε να προπονηθούμε σωστά για να ανταπεξέλθουμε σε αγώνες Τετάρτη - Σάββατο αν και σε μεγαλύτερο βαθμό ο στόχος της σεζόν έχει επιτευχθεί".

Ο Αργεντινός πασαδόρος του Μίλωνα Πάμπλο Ούρτσεβιτς είπε: "Ο Παναθηναϊκός είναι πολύ καλή ομάδα. Νίκησε δίκαια. Συγχαρητήρια. Εμείς είχαμε πολλές δυσκολίες το προηγούμενο διάστημα. Κάνουμε μεγάλη προσπάθεια. Μου αρέσει πολύ η ζωή στην Ελλάδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος που είμαι εδώ. Αγαπώ την Ελλάδα και την Αθήνα και περνάω πολύ καλά".