17-06-2013

Κότσι, Ζούπα και Κις, Πηγιάνα στην κορυφή του... Allou!

Οι φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος και πρωταθλητές του 2011 Κοτσιλιάνος / Ζουπάνι μπήκαν εντυπωσιακά στο εφετινό Πανελλήνιο πρωτάθλημα κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στο 1ο Μάστερς που έγινε με μεγάλη επιτυχία στις εγκαταστάσεις του Allou! Fun Park παρουσία εκατοντάδων φίλων του μπιτς βόλεϊ.

Στον τελικό νίκησαν 2-0 (21-11, 21-17) τους Παύλο Κουζούνη / Φερνάντο Μπιλλήρη. Μάλιστα ο Μπιλλήρης μαζί με τον Ξενάκη ήταν οι πρωταθλητές του 2012 και είχαν νικήσει στον τελικό της Κεραμωτής τους Κότσι / Ζούπα.

Αυτή ήταν η 9η παρουσία των Κοτσιλιάνου / Ζουπάνι σε τελικό Masters σημειώνοντας την 3η τους νίκη.

Στους ημιτελικούς οι Κουζούνης / Μπιλλήρης - Δημητριάδης / Χατζηηλιάδης 2-0 (21-15, 21-19), Ζουπάνι / Κοτσιλιάνος - Παπαδημητρίου / Σακόγλου 2-0 (21-14, 21-19).

Η Κις και η... σταχτοπούτα

Στις γυναίκες το νεοσύστατο δίδυμο Κάταλιν Κις / Πηγιάνα Μεθενίτη κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο 1ο τουρνουά Masters του Πανελληνίου Σιρκουί μπιτς βόλεϊ. Στον τελικό που έγινε στις κατάμεστες κερκίδες του Allou! Fan Park οι Κις / Μεθενίτη νίκησαν τις κύπριες Μαριότα Αγγελοπούλου / Μανωλίνα Κωνσταντίνου με 2-0 (21-18, 21-10).

Αυτή ήταν η 9η παρουσία της Κις σε τελικό Masters και η 5η φορά που κατακτά το χρυσό μετάλλιο, ενώ για την Μεθενίτη η παρθενική παρουσία ήταν και νικηφόρα.

Στους ημιτελικούς οι Αγγελοπούλου / Κωνστανίνου νίκησαν τις Γκότζη / Δηλαβέρη με 2-0 (21-18, 21-14) και οι Κις / Μεθενίτη 2-0 (21-19, 23-21) τις Τέζα / Χρήστου.

Oι τελικοί και οι απονομές έγιναν υπό το φως των προβολέων στις δύο κατάμεστες εξέδρες του Allou! Fun Park και οι οι ομάδες έδωσαν ραντεβού για τους τελικούς που θα γίνουν στο ίδιο μέρος 27 και 28 Ιουλίου.

Τις απονομές έκαναν ο ΓΓ της ΕΣΑΠ και πρώην πρόεδρος της ΕΟΠΕ Θανάσης Μπελιγράτης, ο ΓΓ της ΕΟΠΕ Παναγιώτης Σιδέρης, ο ταμίας της ΕΟΠΕ Θανάσης Ρέρρας και το μέλος του ΔΣ της ΕΟΠΕ Νεκτάριος Χαλβατζής.

To πρόγραμμα του 20ουΠανελλήνιου πρωταθλήματος ανδρών - γυναικών - Masters 2013

1o Masters – Allou! Fun Park – Ρέντη – 14-16 Ιουνίου 2013

Κοτσιλιάνος / Ζουπάνι – Κουζούνης / Μπιλλήρης 2-0 (21-11, 21-17)

Κις / Μεθενίτη – Αγγελοπούλου (Κύπρος) / Κωνσταντίνου (Κύπρος) 2-0 (21-18, 21-10)

2o Masters – Ερμούπολη – Σύρος – 21-23 Ιουνίου 2013

3o Masters – Camping Lagara - Χαλκιδική – 28-30 Ιουνίου 2013

4o Masters – Πέρδικα - Αίγινα – 05-07 Ιουλίου 2013

Τελικοί Masters – Allou! Fun Park – Ρέντη – 27-28 Ιουλίου 2013

Βρίσκεστε εδώ: News Beach Volley Κότσι, Ζούπα και Κις, Πηγιάνα στην κορυφή του... Allou!