29-07-2013

Πρωταθλητές οι Μπιλλήρης, Κουζούνης και Αρβανίτη, Καραγκούνη

Οι Φερνάντο Μπιλλήρης / Παύλος Κουζούνης στους άνδρες και οι Βίκυ Αρβανίτη / Πέννυ Καραγκούνη στις γυναίκες στέφθηκαν πρωταθλητές και πρωταθλήτριες  Ελλάδας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Masters 2013 που ολοκληρώθηκε στο Allou! Fun Park.
Στον τελικό των ανδρών οι Μπιλλήρης / Κουζούνης νίκησαν 2-1 (17-21, 21-15, 15-11) τους Παπαδημητρίου / Χατζηηλιάδη. Ο Μπιλλήρης στέφθηκε πρωταθλητής για δεύτερη χρονιά και μάλιστα συνεχόμενη καθώς το 2012 ήταν πρωταθλητής με συμπαίκτη τον Μάνο Ξενάκη στην Κεραμωτή. Το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι πρωταθλητές του 2011 Γιώργος Κοτσιλιάνος / Νίκος Ζουπάνι οι οποίοι στο μικρό τελικό νίκησαν τους Δημητριάδη / Χατζηηλιάδη 2-1 (21-11, 27-29, 15-11). Στους ημιτελικούς σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Κοτσιλιάνος Γ. / Ζουπάνης Ν. - Κουζούνης Π. / Μπιλλήρης Φ. 0-2 (20-22, 14-21),Παπαδημητρίου Θ. / Σακόγλου Χ. - Δημητριάδης Μ. / Χατζηηλιάδης Δ. 2-0 (21-15, 21-17).

Πρωταθλήτριες οι Βίκυ, Πέννυ

Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πέννυ Καραγκούνη κατέκτησαν το πρωτάθλημα στις γυναίκες. Στον τελικό νίκησαν 2-0 (21-10, 21-17) τις Αρετή Τέζα / Εύη Χρήστου οι οποίες επίσης έκαναν την έκπληξη και έφτασαν στον τελικό αφού πρώτα απέκλεισαν τις Κις / Μεθενίτη. Η Αρβανίτη κατέκτησε τον 6ο τίτλο της, έναν λιγότερο από την Βάσω Καραντάσιου που κατέχει το ρεκόρ με 7 πρωταθλήματα. Η Αρβανίτη έγινε η πρώτη αθλήτρια που πήρε τίτλο με τρεις διαφορετικές συμπαίκτριες (Καραντάσιου, Τσιαρτσιάνη, Καραγκούνη). Το δικό της ρεκόρ έκανε και η Καραγκούνη η οποία στέφθηκε πρωταθλήτρια στην πρώτη της χρονιά που αγωνίστηκε. Το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι Αγγελοπούλου Μ. / Κωνσταντίνου Μ. οι οποίες στο μικρό τελικό νίκησαν τις Κοτέογλου Μ. / Μουντάκη Ν. 2-0 (21-14, 21-16). Στους ημιτελικούς: Αρβανίτη Β. / Καραγκούνη Π. - Αγγελοπούλου Μ. / Κωνσταντίνου Μ. 2-0 (21-13, 21-14), Τέζα Α. / Χρήστου Ε. - Κοτέογλου Μ. / Μουντάκη Ν. 2-0 (21-14, 21-16).