15-12-2022

Π.Α.Ο.Κ.: Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Tσάλεντζ Καπ

O ΠΑΟΚ πάλεψε για την πρόκριση στα προημιτελικά αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στη μαχητική Χάποελ Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Ισραήλ νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ και σε συνδυασμό και με τη νίκη της με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα πήρε την πρόκριση για τους «8» του Τσάλεντζ Καπ όπου θα αντιμετωπίσει την κυπριακή Ομόνοια. Όλα κρίθηκαν στο 3ο σετ καθώς με το δεύτερο σετ που πήρε η Χάποελ εξασφάλισε την πρόκριση. Ο ΠΑΟΚ χρειάζονταν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ ώστε να οδηγήσει τον αγώνα στο χρυσό σετ των 15 πόντων.

O ΠΑΟΚ μπήκε άσχημα στον αγώνα με κακή υποδοχή και ασθενικό σερβίς. Οι Ισραηλινοί πήραν γρήγορα μεγάλη διαφορά και η ξεκούραστη κατάκτηση του 1ου σετ τους έδωσε ένα μεγάλο πουσάρισμα.

Στο δεύτερο σετ ο Μιλενκόσκι πέρασε στο παιχνίδι τον Γιόρνα αντί του Σωτηρίου, έχοντας εντοπίσει το πρόβλημα στην υποδοχή. Η Μακάμπι έχοντας την ψυχολογία από το πρώτο σετ διαχειρίστηκε στους πρώτους πόντους καλύτερα τις καταστάσεις, δημιουργώντας προβάδισμα, 11-14, το οποίο επέκτεινε, 13-17. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, πιέζοντας με τα σερβίς του την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Με τους Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις να τελειώνουν κάποιες μπάλες... ψυχολογίας, ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά σε κομβικό σημείο, 21-18. Η Μακάμπι μείωσε στον πόντο, 21-20, ωστόσο το μομέντουμ έδειξε ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει τα σετ, 25-21, 1-1.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Μέχρι τα μισά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Η Μακάμπι ξέφυγε με ένα μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα δύο πόντων στο 16-14 το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του σετ. Ο ΠΑΟΚ δε μπορούσε να διασπάσει την υποδοχή των ισραηλινών ούτε να μπλοκάρει τις επιθέσεις ώστε να έχει τον εύκολο πόντο και να μειώσει το σκορ. Έτσι με 25-21 η Χάποελ έκανε το 2-1 και εξασφάλισε την πρόκριση.

Στο τέταρτο σετ και με την πρόκριση να έχει κριθεί, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε επτάδα με αλλαγές, περνώντας στο παιχνίδι τους Ηλία, Μούχλια, Μπούτο, Τακουρίδη και λίμπερο τον Μιχελάκη, με τους Ράπτη και Βουλκίδη να παραμένουν. Σ' ένα σετ δοκιμών και για τις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ έδειξε πολύ καλό πρόσωπο, κερδίζοντας μαζί με το σετ και πολύτιμο αγωνιστικό σε όλους τους παίκτες του, 26-24, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με την ίδια αρχική σύνθεση, όπως και στο τέταρτο σετ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους, 4-5, με την Μακάμπι να παίρνει ένα προβάδισμα, 7-11, το οποίο μείωσε και πάλι ο Δικέφαλος, 10-11. Η Μακάμπι βρήκε τρόπο να ανοίξει την διαφορά, κερδίζοντας το παιχνίδι με 2-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου και ώρα 21:30, εντός έδρας, κόντρα στον Άθλο Ορεστιάδας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Διαιτητές: Οραβάινεν (Φινλανδία), Ουζατόζ (Τουρκία)

Διακύμανση: 1ο σετ: 6-8, 9-16, 12-21, 15-25

2ο σετ: 8-7, 13-16, 21-18, 25-21

3ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 5-8, 16-14, 21-17, 26-24

5ο σετ: 4-5, 7-10, 10-12, 13-15

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Μακάμπι προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-21, 21-25, 26-24, 13-15) σε 118'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Κόστα 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 8 (4/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σωτηρίου (0/2 επ., 63% υπ. - 50% άριστες), Ράπτης 19 (18/38 επ., 1 άσσος, 54% υπ. -32% άριστες), Βαν Ντι Ντρις 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 77% υπ. - 62% άριστες), Μιχελάκης (λ, 100% υπ. - 89% άριστες), Μούχλιας 3 (2/11 επ., 1 άσσος, 86% υπ. - 57% άριστες), Ηλίας 1 (1 μπλοκ), Γιόρνα 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 38% άριστες), Τακουρίδης 3 (3/4 επ.), Μπούτος 11 (10/21 επ., 1 άσσος).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκαλ Γκαλίλι): Ιγκλέσιας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μπατσκάλα 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Γκράσο 23 (21/46 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ. - 35% άριστες), Σαφόνοφ 16 (15/34 επ., 1 μπλοκ), Φουαγιέ 8 (5/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Σοκόλοφ 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Αϊζενμπεργκ (λ, 65% υπ. - 35% άριστες), Καρινγκάλ (λ, 22% υπ. - 0% άριστες), Μπούργκι 5 (5/11 επ., 43% υπ. - 21% άριστες), Μοτόρνι 1 (1 μπλοκ), Μαρόν 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χόροβιτζ.

Βρίσκεστε εδώ: News Challenge Cup Π.Α.Ο.Κ. Π.Α.Ο.Κ.: Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Tσάλεντζ Καπ