18-02-2023

Με σούπερ Ιντάλγκο, Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό και αγκάλιασε την πρώτη θέση

Δύο ημέρες μετά την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Τσάλεντζ Καπ στο Μαρούσι, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο ντέρμπι «αιωνίων» της 15ης αγωνιστικής που έγινε στο Μελίνα του Ρέντη και έσπασε το σερί 6-0 του τριφυλλιού στους αγώνες πρωταθλήματος.

Ηταν μία ακόμα ματσάρα μεταξύ των δύο αιωνίων που δεν είχε ποιότητα, αλλά χαρακτηρίστηκε από εναλλαγές στο σκορ, σκληρές μονομαχίες και ένα φινάλε που δίνει στον Ολυμπιακό το απόλυτο πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να επαναλάβουν την ανατροπή του Α γύρου όταν και πάλι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ. Αυτή τη φορά ισοφάρισαν 2-2 σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου έδωσαν ρεσιτάλ στο σερβίς ο Ιταλός Τράβιτσα αλλά και ο Γερμανός Ιντάλγκο.

Ο πρώτος με το δικό του σερί έκανε σερί 4-0 για το 10-6 στο 5ο σετ ενώ ο Ιντάλγκο έβαλε την υπογραφή του στη νίκη με τον 7ο άσσο που πήρε στο φινάλε του αγώνα και οδήγησε την ομάδα του στην σπουδαία νίκη με 3-2 σετ. Με τους 2 βαθμούς που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο καθώς 3 στροφές πριν το τέλος, βρίσκονται στο +4 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και στο +9 από τον τρίτο Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να παρουσίασε χαμηλότερα ποσοστά στην επίθεση από τον αντίπαλο του, αλλά είχε φαρμακερό σερβίς και πιο σταθερή υποδοχή στα κρίσιμα σημεία που κρίθηκε ο αγώνας. Ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερα ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση (49% έναντι 41 του Ολυμπιακού) αλλά η υποδοχη του όταν πιέστηκε έκανε ρωγμές με αποκορύφωμα το 6-6 του 5ου σετ αλλά και σημεία των δύο πρώτων σετ.

Δύο ημέρες μετά την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Τσάλεντζ Καπ στο Μαρούσι, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο ντέρμπι «αιωνίων» της 15ης αγωνιστικής που έγινε στο Μελίνα του Ρέντη και έσπασε το σερί 6-0 του τριφυλλιού στους αγώνες πρωταθλήματος. Οι πράσινοι δεν κατάφεραν να επαναλάβουν την ανατροπή του Α γύρου όταν και πάλι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ. Αυτή τη φορά ισοφάρισαν 2-2 σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου έδωσαν ρεσιτάλ στο σερβίς ο Ιταλός Τράβιτσα αλλά και ο Γερμανός Ιντάλγκο. Ο πρώτος με το δικό του σερί έκανε σερί 4-0 για το 10-6 στο 5ο σετ ενώ ο Ιντάλγκο έβαλε την υπογραφή του στη νίκη με τον 7ο άσσο που πήρε στο φινάλε του αγώνα και οδήγησε την ομάδα του στην σπουδαία νίκη με 3-2 σετ. Με τους 2 βαθμούς που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο καθώς 3 στροφές πριν το τέλος, βρίσκονται στο +4 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και στο +9 από τον τρίτο Παναθηναϊκό.

O Oλυμπιακός με προσανατολισμό να πιέσει στο σερβίς μπήκε δυνατά από την αρχή και με τον αέρα του αγώνα της Πέμπτης πήρε προβάδισμα 9-5 χάρις τα δύο μπλοκ του Λινάρδου και άνοιξε το προβάδισμα και στο +5 (15-10) με το μπλοκ του Παγιένκ. Ο Παναθηναϊκό απάντησε με τον Ερνάντεζ σε επίθεση και μετά στο σερβίς κάνοντας το πιο εντυπωσιακό σερί στον  αγώνα με 6-0 και προσπερνώντας με 15-16. Ακολούθησαν σκληρές μάχες στο φιλέ αλλά και πολλά λάθη. Ο Παναθηναϊκός με τον άσσο του Κοβάρ προηγήθηκε 22-20 αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς (21-22) και η απάντηση ήρε από τον Ιντάλγκο ο οποίος με άσσο ισοφάρισε 22-22. Ο Κουμεντάκης έκανε το 23-22 αλλά ο Ιντάλγκο έχασε το σερβίς (23-23) όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση στο κρίσιμο σημείο. Ο Ζουπάνης έκανε το 24-23 και ο Κουμεντάκης το 25-23 στην κόντρα επίθεση.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο και με διαδοχικές αλλαγές στο σκορ έγινε και στο 2ο σετ. Πάλι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 22-21, αλλά πάλι ο Κόβαρ έχασε το σερβίς (22-22). Με το χαμένο σερβίς του Ιντάλγκο (22-23) και την επίθεση του Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 24-23. Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε 24-24. Εκεί έγινε μία κρίσιμη φάση. Ο Ανδρεόπουλος παρότι δεν είχε τελειώσει η φάση ζήτησε τσάλεντζ για μπλοκ άουτ αλλά δεν δικαιώθηκε και η μπάλα δόθηκε στον Ολυμπιακό για το 25-24. Με άσσο του Ζουπάνη στον Ζήση έγινε το 26-24 και το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ ο Ολυμπιακός «υποχώρησε» και ο Παναθηναϊκός βρήκε αντεπίθεση για αντεπίθεση διαρκείας «πυροβολώντας» ελεύθερα στο σερβίς. Πήρε προβάδισμα 7-2 αλλά και και 21-11 με τους Φράγκο, Γιάκομπσεν και έκλεισε άνετα το σετ με 25-16 μειώνοντας σε 2-1.

Το ίδιο και στο 4ο σετ με τους Ερνάντεζ, Κοβάρ να πιέζουν από τα 9 μέτρα και να δίνουν προβάδισμα 9-5 και αργότερα 15-10. Ο Ολυμπιακός έκανε προσπάθεια για ανατροπή καθώς με δύο σερί 3-0 ιοσφάρισε 17-17. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 5-0 από το καλό σερβίς του Μπάση κάνοντας το 18-24 και το σετ έκλεισε ο πρώτος χρόνος του Πετρέα για το 25-19 και το 2-2 σετ.

Στο 5ο σετ ο Ιντάλγκο έδειξε τις προθέσεις του και με 2 άσσους έδωσε προβάδισμα 5-3 στον Ολυμπιακό εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του. Η απάντηση ήρθε από τον Φράγκο και τον Ερνάντεζ και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 6-6. Ο Στερν με επίθεση έκανε το 7-6, ο Παπαγγελόπουλος με καθοριστικό μπλοκ πάνω στον Ερνάντεζ το 8-6, ο άσσος του Τράβιτσα το 9-6 και η κόντρα επίθεση του Κουμεντάκη έκανε το 10-6 σε συνολικό σερί 4-0. Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο που έκρινε το αποτέλεσμα. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση αλλά και άσσο από τον Ιντάλγκο ο οποίος πανηγύρισε έξαλλα μαζί με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 26-24

3ο σετ: 2-8, 9-16, 11-21, 16-25

4ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-10

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10) σε 136'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. - 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/28 επ., 7 άσσοι, 36% υπ. - 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 56% υπ. - 56% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χανδρινός 1 (1/1 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Ζουπάνι 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κολτσιάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (16/30 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. - 57% άριστες), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 20% άριστες), Ερνάντεζ 25 (21/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. - 18% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Κωστόπουλος 1 (1 μπλοκ, 17% υπ. - 17% άριστες), Γκρουμούσας (λ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι είπε: «Το μυστικό είναι, ότι αντισταθήκαμε. Περιμέναμε ότι ο Παναθηναϊκός θα είναι πολύ... θυμωμένος απέναντι μας, δεν συνέβη στα δύο πρώτα σετ. Μετά, στα επόμενα δύο σετ, χάσαμε ένα σημαντικό στοιχείο που έχουμε εμείς, το side out, όμως είναι σημαντικό, που στο τέλος καταφέραμε και κερδίσαμε, δύο συνεχόμενες νίκες απέναντι στον Παναθηναϊκό. Δουλεύουμε πολύ στα να χτίσουμε το πνεύμα σε δύσκολες στιγμές, όμως πολλές φορές δεν βάζουμε... όριο στα λάθη που κάνουμε».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Άλεν Παγένκ δήλωσε: «Το ματς κρίθηκε στην ψυχραιμία που είχαμε στο τέλος του αγώνα και σερβίραμε πιο δυνατά, σε αυτό το κρίσιμο σημείο. Είναι μια πολύ σημαντική νίκη, γιατί κερδίσαμε μέσα στην έδρα μας τον Παναθηναϊκό, είμαστε πολύ χαρούμενοι για αυτό. Το παιχνίδι αυτό τελείωσε, τώρα έχουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στη Σύρο, πρέπει να ξεκουραστούμε. Είναι φανταστικό το συναίσθημα που ζήσαμε με τον κόσμο μας, μας βοηθάνε πάρα πολύ».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε στην κάμερα της EΡΤ-3: «Τίποτα δε μας έλειψε. Ήταν ένα σπουδαίο ματς, αντιδράσαμε σωστά. Στο πρώτο ήμασταν νωθροί και σιγά σιγά βρίσκαμε το ρυθμό μας. Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι. Η ψυχολογία παίζει έναν ρόλο αλλά οι ομάδες είναι έμπειρες και οι αθλητές σπουδαίοι».

Βρίσκεστε εδώ: News Challenge Cup Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Με σούπερ Ιντάλγκο, Τράβιτσα, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό και αγκάλιασε την πρώτη θέση