22-11-2017

Ο Ολυμπιακός νίκησε την 3-0 την Ινεγκόλ στην Προύσα

Εντυπωσιακή είσοδο στο Τσάλεντζ Καπ 2017-18 έκανε ο Ολυμπιακός ισοπεδώνοντας στην Προύσα την τουρκική Ινεγκόλ με 3-0 στον πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν μόνο στο 1ο σετ και μετά έκαναν επίδειξη δύναμης και χρειάζονται άλλη μία νίκη για να προκριθούν στη φάση των «32» όπου περιμένει η γαλλική Τουρ. Η ρεβάνς με τους Τούρκους θα γίνει την προσεχή Τετάρτη 29 Νοεμβρίου και εφόσον ο Ολυμπιακός προκριθεί θα αντιμετωπίσει την Τουρ στις 6 και 13 Δεκεμβρίου με πρώτο αγώνα στο «Μελίνα Μερκούρη».

Με πρωταγωνιστές τους Μίκο Οϊβάνεν (12 πόντοι, 11/22 επ., 1 μπλοκ), Μάρκους Μπέμε 7 (4/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσο) και Φαμπιάν Ντρζίζγκα και συνολικά εξαιρετική ομαδική δουλειά ο Oλυμπιακός πήρε τη νίκη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην έναρξη του πρώτου σετ μέχρι το 7-7, αλλά οι Τούρκοι με σερί 3-0 προηγήθηκαν 10-7. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν σερί 6-0 για το 13-10 . Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ, προβάδισμα της Ινεγκόλ με 18-16 αλλά και νέο σερί του Ολυμπιακού που τον έβαλε μπροστά με 20-18. Η Ινεγκόλ ισοφάρισε τελευταία φορά 21-21. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 24-22, η Ινεγκόλ μείωσε 24-23 και το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με 25-23. Οι Μίκο Οϊβάνεν και Τόντορ Αλεξίεφ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού με 5 πόντους στο πρώτο σετ.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός επικράτησε πλήρως. Στο 2ο σετ ξέφυγε 8-2 και +11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Διαιτητές: Σουντζιέου (Λευκορωσία), Γκριλιέ (Ελβετία)

1ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 23-25

2ο σετ: 2-8, 5-16, 10-21, 14-25

3ο σετ: 8-7, 11-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι της Ινεγκόλ προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων. Του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 14-25, 18-25) σε 76'

ΙΝΕΓΚΟΛ (Ζορόγλου): Κατάλ 1 (άσσος), Αντανόβιτς 8 (6/15 επ., 2 άσσοι, 48% υπ. - 35% άριστες), Αλμάζ 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Χατσιμπεκιρόγλου 1 (1/2 επ.), Χουσά 8 (8/20 επ., 71% υπ. - 52% άριστες), Κλάπβικ 16 (13/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ντενγκίν (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Μπασαράν 2 (2/6 επ.), Τοκάτ, Τσίναρ, Αϊχάν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (13/14 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 4 (1/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 47% άριστες), Ραούβερντινκ 7 (6/12 επ., 1 άσσος, 58% υπ. - 25% άριστες) / Στεφάνου (λ, 55% υπ. - 27% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (50% υπ. - 50% άριστες), Ζουπάνι, Στιβαχτής.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ξέραμε ότι δεν είναι εύκολο να παίξεις εδώ σε αυτή την έδρα που έχει αυτή την ατμόσφαιρα. Ο αντίπαλός μας έχει καλό σερβίς καλή επίθεση ωστόσο εμείς βρήκαμε τις απαντήσεις, πρεσάραμε και τακτικά μπλοκάραμε τους σημαντικούς παίκτες που έχουν στην επίθεση. Για εμάς ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για να ξεκινήσουμε στο Challenge Cup και να κάνουμε το πρώτο βήμα και να συνεχίσουμε στη διοργάνωση. Ωστόσο τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα, ο επαναληπτικός δεν θα είναι εύκολος, αφού ο αντίπαλός μας δεν έχει τίποτα να χάσει και θα έρθει στον Πειραιά για να τα δώσει όλα».

Ο Γερμανός κεντρικός του Ολυμπιακού, Mάρκους Μπέμε δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Στο πρώτο σετ το ματς ήταν κλειστό, όπως το περιμέναμε. Ο αντίπαλός μας έπαιξε καλά και είχε το προβάδισμα μέχρι κάποιο σημείο, όμως δεν τα παρατήσαμε, αντιδράσαμε πήραμε τον έλεγχο και προηγηθήκαμε. Τα πήγαμε καλά σε αρκετούς τομείς του παιχνιδιού, πήραμε εύκολα το δεύτερο σετ και δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα στο τρίτο».

Βρίσκεστε εδώ: News Challenge Cup Ευρωπαϊκά κύπελλα Ο Ολυμπιακός νίκησε την 3-0 την Ινεγκόλ στην Προύσα